Pisa – Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Jedno z nejkrásnějších náměstí světa je nazýváno také La Piazza dei Duomo, tedy Dómská náměstí. Jedná se o neuvěřitelný „koncentrát“ historických památek na jednom místě, a proto je náměstí již od roku 1987 památkou UNESCO. A nejedná se tu zdaleka jen o onu slavnou šikmou věž ...
Město Pisa bylo zřejmě založeno zřejmě Řeky ve 13. století před Kristem. Postupně zde vládli i Etruskové a Římané. Po pádu říše římské se Pisa stala nejen obchodní velmocí, ale i soupeřem významných městských států na území dnešní Itálie. Janovské námořnictvo poráží Pisany v roce 1284 a v roce 1406 je město dobyto Florenťany. V 16. století nastává opět období vzestupu, ale bývalého postavení už toto universitní město nikdy nedosáhlo. Dnes je díky Náměstí zázraků hlavně velkou turistickou atrakcí. A je na co se dívat.
Procházíme bránou Panny Marie (Porta di Santa Maria) a přecházíme náměstí směrem k pokladnám. Na všechny památky by nebylo dost času, takže je třeba vybírat, i když finančně nejvýhodnější je, samozřejmě, kombinovaná vstupenka na všechno. Jistou nevýhodou však je, že výstup na šikmou věž je časově limitován, a to jak dobou nástupu, tak pobytu.
A z čeho zde tedy může turista vybírat?
1) Baptisterium sv. Jana Křtitele (Battistero San Giovanni Battista)
Románsko-gotická budova křtitelnice, jejíž stavba byla zahájena v roce 1152 a ukončena kopulí koncem 14. století. Jejím architektem byl Diotisalvi, který vytvořil největší baptisterium v Itálii (obvod 107,2 m a výška téměř 55 m). Pozoruhodný je portál naproti katedrále (baptisterium má čtyři symetricky umístěné vstupy), který zobrazuje výjevy ze života Jana Křtitele a Krista ve společnosti Panny Marie, Jana Křtitele, evangelistů a andělů. Klenotem interiéru je krásná kamenná Kazatelna Nicoly Pisana (1255-1260) s výjevy ze života Krista. Uvnitř této stavby bylo pokřtěno mnoho významných lidí, např. Galileo Galilei i několik budoucích papežů..
2) Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cattedrale Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta)
Dóm v Pise, navržený Buschetim, tvoří centrum náměstí. Jedná se o monumentální románskou stavbu, vybudovanou v období 1063 – 1092. Dnešní podoba odpovídá úpravám po požáru roku 1595. V 19. století byly sochy na průčelí nahrazeny kopiemi (originály byly přemístěny do muzea Opera del Duomo).
Chrám je pětilodím na půdorysu latinského kříže s trojlodním transeptem. Nalézají se zde ostatky sv. Raineria, patrona Pisy, nebo hrob Jindřicha VII. Lucemburského. Na výzdobě chrámu se podíleli nejvýznamnější umělci své doby, např. Cimabue (mozaika v apsidě), Camaino (králův náhrobek), Giambologna (vstupní dveře), Rimaldiové (fresky kopule) nebo Pisanové. Klenotem interiéru však zůstává kamenná Kazatelna, mistrovské dílo Giovanniho Pisana. Jedna z perel italského sochařství 14. století - a gotického umění všeobecně - zobrazuje epizody ze života Ježíše. Tato kazatelna nahradila původní Williamovu práci z let 1157 – 1162,
3) Zvonice katedrály zvaná Šikmá věž (Campanile di Santa Maria / La Torrependante
Nejznámější památka v Pise a její symbol. Zvonici místní katedrály začal stavět Bonanno Pisano (některé studie ovšem uvádějí Diotisalviho) v roce 1173. Po dostavbě 3. patra se věž začala naklánět a stavba byla ukončena. Znovu byly práce zahájeny až po sto letech, tedy v roce 1272. Nikdy nebyla dostavěna do plánované podoby; měla být nejvyšší zvonicí světa. Práce na zvonici tedy končí dostavbou 6. patra roku 1350. Do 18. století je věž stabilní, poté se znovu začíná naklánět až do odchylky 4,5 m. Dnešní odchylka – po provedených statických zabezpečovacích prací – je 3,99 m.
Věž z bílého mramoru je vysoká v průměru 56,5 metru (spodní 55,8 m, horní 56,7 m) a má průměr základny15,5 metru.
4) Hřbitov Campo Santo (Camposanto monumentale)
Campo Santo dnes není ani tak klasickým historickým hřbitovem, ale spíše muzeem pod otevřeným nebem. Podle návrhu Giovanniho de Simone byl vybudován – jako poslední stavba na náměstí - v letech 1277 – 1278. Podle legendy vznikl proto, že v rámci druhé Křížové výpravy byla do Pisy dovezena „svatá země“ z Golgoty. Ve skutečnosti bylo zřejmě nutno ukrýt sarkofágy, obklopující katedrálu. Hřbitov připomíná spíše klášterní gotickou Křížovou chodbu a je také pravdou, že tato část byla dokončena až v roce 1464.
Místní „Pantheon“ však není zajímavý jen římskými sarkofágy, ale i pozůstatky freskové výzdoby na stěnách. Tuto velkolepou výzdobu zahájili největší malíři své doby – Buonamico Buffalmacco a Francesco Traini – v roce 1360. V průběhu 14. století se zde vystřídali mnozí další malíři – freskaři (např. A. Veneziano, S. Aretino nebo T. Gaddi) a celý cyklus maleb ukončil až Florenťan Benozzo Gozzoli v 15. stol. Celý areál byl dokončen výstavbou kaple s charakteristickou kopulí v roce 1594.
My jsme z nabídky nakonec zvolili katedrálu a křtitelnici a byli jsme spokojeni.
Zajímavostí náměstí je, že všechny stavby ve stylu románsko-pisánském jsou zde nakloněny, takže toto není doménou jen slavné zvonice. A také fakt, že původně stály mimo hradby jako důkaz síly Pisy.
Přesto, že náměstí je opravdu úžasné, považuji za chybu, že CK při zastávkách v Pise navštěvují většinou jen toto místo. Téměř stotisícové město může nabídnout spoustu dalších zajímavých památek i mimo hradby, obklopující La Piazza dei Miracoli. Jedná se o další náměstí s historickými paláci (například Cavalleri nebo Carrara), středověké hradby, rodové věže a kostely, postavené v období od slohu románského až po baroko. Zřejmě nejkrásnější z nich je malá zdobná gotická stavba kostela Santa Maria della Spina.
Za prohlídku určitě stojí i nejstarší Botanická zahrada Evropy.