Pivovar Ježek Jihlava
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Pivovar Jihlava patří mezi historické pivovary a díky předem objednané exkurzi jsme si její budovy a výrobní postup mohli prohlédnout a také jsme se od průvodce dozvěděli o historii.
Nejstarší zmínka o pivu a Jihlavě je z 3. května 1348, kdy král Karel IV. oznamuje jihlavskému rychtáři a celé obci, že zakazuje vaření piva na vesnicích. Ve středověku bylo registrováno 123 právovárečných domů.
Do 19. století se počet zdejších pivovarů snížil na čtyři a posléze v roce 1860 převzal výrobu jihlavského piva jediný pivovar. V roce 1859 se usnesli jihlavští sladovníci zrušit poslední 4 pivovárky i domácí sladovničky a postavit společný moderní. Majitelé právovárečných domů upsali celkem 541 podílů, čímž byl získán kapitál 54 100 zlatých. Výkopové práce byly započaty ještě v roce 1859 a 4.dubna 1861 byl pivovar s velkou parádou slavnostně otevřen.
Jelikož byl pivovar od svého založení převážně německým majetkem, po válce propadl konfiskaci a byla na něj uvalena národní správa. Vzhledem k uzavírání malých pivovarů v okolí výroba stoupala, až dosáhla v roce 1962 rekordních 200 000 hl. Kuriozitou té doby bylo, že chladící pivovarské kompresory drahnou dobu chladily ledovou plochu Horáckého zimního stadionu.
V roce 1995 získal v privatizaci pivovar Karl Schwarz (společnost Brauerei Zwettl Karl Schwarz Ges.m.b.H a investoval v Jihlavě do rekonstrukce zchátralých budov i zastaralé technologie během několika měsíců 270 milionů korun.
Avšak díky druhotné platební neschopnosti českých firem a českému právnímu prostředí mu vznikly dluhy , které si nechtěl a nemohl dovolit. Proto se Schwarz koncem roku 1997, po několikaměsíční marné snaze prodat majoritní podíl serioznímu zahraničnímu zájemci, rozhodl své akcie převést na management pivovaru a obětovat své miliony korun. Pivovar tak dostal šanci pokusit se v tvrdé domácí konkurenci přežít. Podobné dluhy po modernizaci pivovaru zničily další malé pivovary , třeba Břeclav.
V roce 1998 začal pivovar vařit světlou dvanáctku - Telčský Zachariáš. Zdálo se, že je vše na nejlepší cestě k záchraně pivovaru. Do finančních potíží se pivovar dostal v roce 1997. Poté, co byl nucen vynaložit deset milionů korun na výměnu lahví, se dostal do druhotné platební neschopnosti a nebyl s to platit svým dodavatelům. Město Jihlava odmítlo pivovaru půjčit peníze a tak došlo k emotivní kampani , ve které pivovar žádal lidi k větší spotřebě piva - skutečně se podařilo zvýšit produkci o 5 % a pivovar zaplatil dluh 5 miliónů korun. Největší akcionáři v roce 1999: Jan Kylberger 52 % , Pivovar Zwetler 19 %.
Slad pivovar bere ze sladovny v Náměšti na Hané a vodu z veřejné sítě , avšak v budoucnu budou využívat starou studnu pod městem. V roce 2000 byli největší akcionáři s 60,3 % akcií Jan Kylberger, který zastupoval zájmy managementu pivovaru, a od srpna 2000 belgická společnost Bockhold N.V., která vlastnila přes 19 % akcií a která chtěla v roce 2001 získat většinový podíl vpivovaru. Chtěli vyvážet pivo na západní trhy pod označením české pivo.
V roce 2000 se pivovaru podařilo vyvézt na 7 000 hl piva do Rakouska a Velké Británie. Pivovar se stal ziskovým , dařilo se splácet dluhy a začal vařit speciální osmnáctku pivo. Společnost v roce 2002 investovala 34 milionů korun - do nových skladovacích hal firma vložila 16 milionů Kč a za 18 milionů se pořídila linka na etiketování lahví. Pivo se stalo regionálním , zaměřené hlavně na kraj Vysočina. Přesto pivovar v roce 2004 vyvezl 34 000 hl piva do Německa a Rakouska. Pivovar dále hledal zákazníky také na Slovensku nebo ve Švédsku. Prodej na domácím trhu se výrazně neměnil.
V roce 2004 pivovar v kraji Vysočina prodal 45 700 hl piva a zvedl za prvních šest měsíců roku 2005 výstav piva meziročně o dvě třetiny na více než 86 400 hl. Z toho 50 tisíc hektolitrů odebrali zahraniční zákazníci, především v Belgii, Německu a Rakousku. Nejvíce piva v regionu Vysočiny vyrobil v roce 2005 právě jihlavský pivovar. 91 tisíc hektolitrů piva uvařil pivovar v roce 2007.
Chuť piva Ježek se v roce 2008 změnila , protože se vrátila k receptuře z osmdesátých let, kdy se Ježkem oslavovaly mistrovské tituly hokejistů Dukly. Jihlavský pivovar dnes patří ryze české pivovarnické skupině K Brewery. Za první tři měsíce roku 2009 pivovar zdvojnásobil prodeje sudového piva oproti stejnému období loňského roku. Společnost K Brewery, která jihlavský pivovar koupila v roce 2008, investovala letos mimo jiné i do nových narážecích jehel u všech sudů. Při prohlídce jsme postupně prošli varnou , ležáckými sklepy , stáčírnou , dostali jsme v rámci vstupného ochutnat Ježka přímo z tanku a po asi 50 minutové prohlídce jsme spokojeni odešli do prodejny pivovaru nakoupit sebou pěnivý mok.
Pokud stojíte před pivovarem čelem , pivovarská prodejna je 50 metrů vlevo a opačným směrem ke světelné křižovatce se nachází pivovarská Restaurace , kde jsme příjemně poobědvali a také pivo pili. Celý týden zde vaří hotovky , ostatní jídla jsou trochu dražší.
Návštěvu pivovaru , prodejny i Restaurace rád doporučuji , setkali jsme se zde s milým přístupem.
Exkurzi je třeba domluvit předem na telefonu 800 153 495 , prohlídky se konají denně dle dohody a vstupné je 100 kč a 50 kč snížené včetně ochutnávky. Parkování zdarma kdekoli v bezprostřední blízkosti pivovaru.