Ploučnice, vrchní tok
Turistické cíle • Příroda • Říčka
Dnes bych vám rád přiblížil vrchní část toku Ploučnice, v okrese Česká Lípa. Jedná se asi o třicet km, s noclehem v Borečku. Kdo se podívá na fotky, bude mu jasné, že to nebyla procházka růžovým sadem. Pokud jste vodáci, co vydrží vše a jsou připraveni na nečekané, je to pro vás. Někdy na jaře je to prý lepé průjezdné a prořezané. Nás čekali torza stromů a bujné keře.
Start byl v Novinách pod Ralskem, těsně nad průrvou. Tu byste si neměli nechat ujít. Jedná se o krumpáčem ručně vytesaný průplav. Říčka, nebo spíše potok, je ze začátku mělký, široký kolem čtyř metrů, ale po několika málo kilometrech se zužuje a z břehů přibývá porostu. Ten se časem mění v nepropustnou spleť větviček, výrazně zasahujících do toku. Často je možno plout úzkým průjezdem, jen na loď. Pak se budete dostávat přes popadané kmeny stromů těsně pod i nad hladinou. Kolem Mimoně je řeka příjemná a široká. Poté se nesčetně meandrů podílí na zvláštní nesmlouvavé malebnosti.
Za stálé práce obou pasažérů se dostanete k Brennskému mlýnu. Čeká vás jediný pořádný jez a možnost návratu do reality. K naší nelibosti, jsme zde končili i my. Vodu jsme jeli sobotu a neděli. Udělejte si však dostatek času. Různé průjezdy, vracení, kličkování a vtěsnávání, vám zabere více času, než na kde jakém oleji na „pohodlné“ řece.
Průrva Ploučnice, kdysi zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či čertova díra. Ploučnice se blíží od Stráže ke vsi Noviny na úpatí Ralska nejdříve asi 50 m mezi vysokými pískovcovými stěnami, pak se náhle tok obrací v pravém úhlu a teče asi 13 m v pískovci vytesaném tunelu, který má šíři asi 3,5 m. Pak následuje cesta vody opět asi 10 m otevřenou roklí, dostává se do 41 m dlouhé skalní chodby stejné šířky a výšky 4 m. Obě chodby jsou zhotoveny ve skále krumpáčem a je též zřejmé, že zastavení vody bylo dosaženo pěti jezy, které byly zapuštěny do sklaních stěn. Celé toto zařízení bylo uděláno před staletími a sloužilo provozu jednoho hamru, který se kdysi nacházel u východu ze skalní rokle. Tehdy tvořila skalní stěna s přilehlou hrází rybníka přehradu. Když se před ní v čase tání sněhu nebo za velké vody nasbíralo velké množství vody, drala se tato s hromovým hlukem a pěnivým šumem širokým tunelem, aby se na konci rokle vrhla do mnoha metrů hluboké prohlubně, a to poskytovalo divákům zvláštní podívanou, která se vyplatila za návštěvu. V okolí průrvy pod skalami je ještě dnes možno nalézt železnou strusku. Průrva Ploučnice byla k 17. prosinci 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.