Víte, kde najdete v Čechách ponornou řeku?
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Víte, kde najdete v Čechách ponornou řeku? Že ne? Tak já Vás k ní dovedu. Zamíříme do severních Čech, přesněji do vesničky Noviny pod Ralskem v malebném Podještědí. A která že to řeka se nám ponořuje? Jedna z nejromantičtějších a nejzakroucenějších českých řek - Ploučnice. Tato neprávem opomíjená a z větší části sjizdná řeka pramení na jižních svazích Ještědu a ubírá se severozápadním směrem až do Děčína, kde se vlévá do Labe.Toliko z "vodopisu". Průrva Ploučnice je snadno dostupná autem po silnici vedoucí z Mimoně do Jablonného v Podještědí, resp. Liberce. My nejsme žádní lenoši, proto se k této přírodní zajímavosti vypravíme na kolech z Mimoně do Mimoně. Celý okruh měří cca 30 km a vede většinou po asfaltových cyklostezkách či "okrskách" s minimálním provozem mírně zvlněnou krajinou.Trasa je vhodná i pro méně zdatné cyklisty či rodiny s většími dětmi. Pro turisty vybavené moderní technikou přidávám souřadnice GPS: 50°41′14.57″N14°45′47.70″E
Z Mimoně se vydáme po cyklostezce č. 241 severovýchodním směrem přes Vranov a Srní Potok. Po pravé ruce se tyčí vrchol Ralska se stejnojmennou zříceninou hradu (viz. tip na výlet "Po stopách historie na Ralsko") a po pár zatáčkách jsme v Novinách. Zde odbočíme z cyklostezky na červenou turistickou značku, která nás dovede přímo k průrvě.
Průrva Ploučnice je vlastně uměle vytvořený dvoudílný tunel vytesaný v pískovcovém masívu. Můžete se setkat rovněž s jeho lidovými názvy jako např. Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra. Ať už pojmenujeme tuto raritu jakkoli, uvidíme velmi zajímavý technický výtvor vyhlášený v roce 1997 národní kulturní památkou. Řeka přitékající od Stráže pod Ralskem mezi loukami, se zde vměstná do soutěsky mezi strmými pískovcovými stěnami. Asi po 50ti metrech se stáčí vpravo a vtéká do prvního tunelu, dlouhého asi 13 metrů. Z něho se asi na 10 metrů vynoří a dál pokračuje druhým, více jak 40 metrů dlouhým tunelem. Tunely byly zhotoveny ručně krumpáčem a mají výšku i šířku cca 4 metry. Ve stěnách jsou patrné otvory sloužící k zapuštění dřevěných jezů a uzávěr. Na konci padá voda asi metrovým stupněm do tůně pod skalní stěnou. Poblíž vyústění stávala zřicenina brusírny zrcadel, k níž vedl další podzemní náhon podél silnice od bývalého rybníka.
Průrva vznikla pravděpodobě v 16.století jako součást pokusu o stavbu vodní nádrže sloužící k pohonu hamru. Koryto Ploučnice bylo přehrazeno sypanou zemní hrází a řeka svedena do rozšířené skalní rokle a tunelu proraženého ve skalním masívu. Okolní pískovcové skály však dobře propouští vodu, proto se nádrž nikdy nenaplnila a nemohla plnit svoji funkci.
V 19. století provozoval místní mlynář projížďky pro turisty, kteří mohli obdivovat tento technický zázrak za svitu loučí. V dnešní době je plavba průrvou vítaným zpestřením pro vodáky, místo lze rovněž pohodlně projít pěšky, neboť voda sahá maximálně do pasu. Přiberte si však protiskluzovou obuv do vody a voděodolné světlo. Posledně jmenované pro případ, že byste přeci jen uklouzli. Na konci tunelu mohou odvážlivci skočit do tůně, v niž je možné si i zaplavat. Protože voda teče tunelem a mezi skalami s minimálním dosahem slunečních paprsků, doporučuji její okušení spíše chladu odolným poutníkům.
Až se vody nabažíme, pokračujeme po téže stezce přes Stráž pod Ralskem do Hamru na Jezeře. Tato ves bývala za první republiky a ještě chvíli po 2. světové válce významnou rekreační oblastí. S rozvojem těžby uranu bohužel turistický ruch upadal a většina nádherných rekračních domů vzala za své. Několik málo památek na zlaté časy rekreace je tu k vidění dodnes. Nemáme-li stále vody dost, můžeme se vykoupat v Hamerském rybníku, občerstvit se u stánku či v místní restauraci a načerpat tak energii pro zbývající část cesty, kterou absolvujeme po cyklostezce č. 3046. Tato nás kolem zříceniny hradu Stohánek dovede zpět do Mimoně.
Za čím jedeme?
Za přírodní a technickou zajímavostí k neprávem opomíjené řece. Na kolech zajímavou oblastí Podještědí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo v Novinách pod Ralskem v motorestu u hlavní silnice velice dobře pojíte či popijete. Rovněž tak ve výchozí a konečné stanici, tj. v Mimoni najdete několikero možností k občerstvení v různých cenových relacích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kvalitní povrch cyklostezek s minimálním provozem automobilů. Turisty spočítáte na prstech jedné ruky. Jediné negativum - nevzhledné památky na těžbu uranu v okolí Stráže pod Ralskem.
Ostatní informace
Hamerský rybník slouží v sezóně jako koupaliště, tzn. na hlavní pláž se platí vlezné. Netrváte-li na válení se v písku a vezmete zavděk travnatou plochou na protilehlém břehu, máte koupání grátis.