Plzeň - Božkov
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Božkov byl dříve samostatná ves východně od Plzně, na břehu řeky Úslavy. Jméno vsi je odvozeno od jména Bošek, který zde vlastnil dvůr. Název Boškov se zachoval až do 19. století.
Ves vznikla již ve středověku. První dochované písemné prameny jsou z r. 1338. Již v té době měla ves velkou náves trojúhelníkového tvaru s velkými usedlostmi. Grunty se postupně stávaly majetkem plzeňských mešťanů. R. 1696 založilo samotné město Plzeň městský hospodářský dvůr, který byl vpravo od cesty do Letkova a kam spadaly pozemky ze zaniklé vsi Buksice. R. 1779 byl tento dvůr zrušen, pozemky rozparcelovány na 21 usedlostí.
V první polovině 19.století se začali na návsi přestavovat kamenné selské statky ve stylu lidového klasicismu se zdobenými štíty, se vstupními kamennými portály. V několika statcích lze nalézt zbytky gotického, renesančního nebo barokního původu. Z r. 1840 je i návesní kaple se zděnou lucernou. V kopci při cestě do Letkova vznikaly chalupnické usedlosti.
V druhé polovině 19.století se obec rozšiřovala severním směrem - podle stávající silnice K Hrádku a na druhém břehu řeky Úslavy. Přes řeku se jezdilo přes brod, pěší přecházeli po dřevěné lávce. Železný most na kamenných pilíř řeku překlenul až na konci 19.století.
Od r. 1942 je Koterov součástí Plzně. Od r. 1948 je s Plzní spojen městskou hromadnou Dopravou. Historické jádro vsi bylo v r. 1995 prohlášeno za vesnickou památkovou rezervaci. V r. 2011 byla vybudována naučná stezka Údolím Úslavy, která zde má své 8. zastavení. Nechá se sem po ní dojet z Plzně i na kole.
V Božkově byl rozvinut i průmysl. Byly zde cihelny, továrny na čokoládu, ovocná vína, mlýn, vyráběly se zde vozíky, dětské kočárky, nábytek. Ve vitriolových hutích se zpracovávala vitriolová břidlice, která se těžila na nedalekém kopci, dnes zvaném Buková (kousek jižním směrem - dodnes se tam zachovalo rozsáhlé důlní dílo nazývané Kristýnov/Kristiánov). Byl zde i lihovar Stock Cognac Brandy, který jako jediný neukončil svoji činnost, v r. 1920 ho koupil italský lihovarník Lionello Stock. V současné době je firma Stock Plzeň-Božkov největším českým výrobcem lihovin. Nejznámější značka Fernet Stock se vyrábí již od r. 1927.
Na ostrově, který vznikl mezi řekou Úslavou a mlýnským náhonem, bylo již za první republiky cvičiště Sokola a DTJ, tělocvična a restaurace. Konaly se zde i taneční zábavy a divadelní představení. Nyní zde má svoje hřiště oddíl házené, pro veřejnost je zde fotbalové hřiště, fit stezka, in line dráha.
Návštěvu této části Plzně mohu jen doporučit. Je zde klid, okolo řeky jsou hezké procházky. V letních měsících doporučuji občerstvení v restauraci na jižní straně Božkovského náměstí - kdy projdete domem, dostanete se do venkovní části k bývalému mlýnskému náhonu, kde je venkovní výčep a kde se i děti mohou vyřádit.
Časem ještě fotky přidám.