Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Jednoho ze smutných svědků zločinů dávno minulých nalezneme také v obci Podhradí, která je součástí mikroregionu Luhačovické Zálesí v okrese Zlín. Tato takřka horská vesnice je – jako Starosvětlovské Podhradí – poprvé písemně zmiňována až v roce 1563. Žije zde něco přes dvě stovky obyvatel, s Luhačovicemi je spojena městskou hromadnou Dopravou a kromě romantické okolní přírody se Podhradí může pochlubit také několika pozoruhodnými památkami. A jednou z nich je právě tento kamenný smírčí kříž.
Zdejší smírčí kříž sice nepatří mezi největší ani nejkrásnější z těch, se kterými se při toulkách naší republikou můžete potkat, ale na druhé straně je známa datace jeho vzniku i legenda, která se k němu váže. Kříž totiž postavil roku 1663 zoufalý mladík z Ludkovic, protože jeho místní snoubenku Kateřinu Zvarovou zabil těsně před svatbou turecký pohan. Na paměť této smutné události si ještě dnes můžete na kříži přečíst nápis: „1663 Tuto jest Katerina Svarova zabita od Tatara pohana“.
Kříž je vysoký 63 centimetrů, široký 51 cm a jeho tloušťka je pouhých 13 centimetrů. Původně byl umístěn na tzv. Máčalově humně, tedy v místě, kde k vraždě zřejmě došlo. Toto místo se nachází ve stráni u skupiny ořechů, asi 200 metrů od silnice, směrem ke zřícenině hradu Starý Světlov. Zde však došlo v 90. letech minulého století k jeho poškození, a proto ho obec Podhradí – po předchozí opravě – nechala přemístit na jeho současné stanoviště.
Kříž najdete přímo u silnice, hned vedle zdejší hasičské zbrojnice. Na paměť smutné události, která vedla k jeho vzniku, se této památce říká Turecký kříž.