Podzemí ve městě piva aneb není Plzeň jako Plzeň
Vstup do Plzeňského podzemí se nachází v budově Pivovarského muzea v ulici Veleslavínova 6. Prohlídky jsou pouze s průvodcem a bývají obsazeny, proto je dobré si to naplánovat a rezervovat dopředu. Cena za vstup v době naší návštěvy činila 120,- Kč).
Prohlídka začíná v takzvané lednici, kde byl skladován led pro právovárečné domy. Lednice byla vybudována ve vyšším patře sklepů a odtud voda z tajícího ledu stékala do nižších prostor spilek a ležáckých sklepů, které ochlazovala. Zde totiž pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se.
První podzemní prostory začali budovat hned s výstavbou prvních měšťanských domů, tj. v době po založení města, což bylo ke konci 13. století. Poslední části podzemního systému byly vyhloubeny ještě v 18. století. Sklepy byly původně budovány k uchovávání potravin, ale také se zde ukrývaly cenné věci a občas i lidé v době napadení města. Ti se zde schovávali i přecházeli z jednoho místa na druhé.
Procházíme se zajímavým labyrintem chodeb a sklepů. Na několika místech jsou vystaveny autentické nálezy, které dokumentují každodenní život lidí dané doby.
Prohlídkový okruh podzemím je dlouhý přibližně 800 metrů a návštěvníci se prochází v hloubce 9 až 12 metrů pod historickým centrem města Plzně.
Neméně důležitým prvkem v podzemí byl možnost získávat kvalitní vodu. Městské veřejné kašny totiž mohly být nakažené nebo otrávené. Během exkurze vidíme asi 20 studní a jímek, ale celkem jich zde bylo až 360.
Během prohlídky přichází návštěvník také až do historické vodárny města Plzně, kde lze spatřit zbytky čerpacího stroje a repliku vodního kola.
Pokud je člověku 18 a více let, obdrží spolu se vstupenkou tzv. „pivěnku“, kterou může směnit za 0,3 lt piva Pilsner Urquell. My jsme pro tento účel zvolili restauraci „Šenk Na Parkánu“ a byli jsme více než spokojeni. S kvalitou piva i ochotou obsluhy.
*
*
Další zajímavá místa v Plzni, která jsem navštívil:
Za vším hledej ženu, i za vynálezem piva, aneb jak mé ženušce zachutnal v Plzni tento mok: https://www.turistika.cz/mista/za-vsim-hledej-zenu-i-za-vynalezem-piva-aneb-jak-me-zenusce-zachutnal-v-plzni-tento-mok/detail
Plzeňské Benátky nebo Mlýnská strouha: https://www.turistika.cz/mista/plzenske-benatky-nebo-mlynska-strouha/detail
Plzeň a Pivovarské muzeum: https://www.turistika.cz/mista/plzen-a-pivovarske-muzeum/detail
Plzeň a prohlídka pivovaru: https://www.turistika.cz/mista/plzen-a-prohlidka-pivovaru-prazdroj/detail
Plzeň a Stará synagoga: https://www.turistika.cz/mista/stara-synagoga-v-plzni/detail
Plzeň a Pravoslavný kostel: https://www.turistika.cz/mista/pravoslavny-kostel-svate-anny-a-svate-ruzeny-limske-v-plzni/detail
Plzeň a Jan z Pomuka: https://www.turistika.cz/mista/svaty-jan-nepomucky-v-plzni-v-krizikovych-sadech/detail
*
Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na svém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/