Loading...
Turistické cíle • Poutní místo
Mezi obcemi Nový Hrádek na severu a Bohdašínem na jihu najdeme poutní místo Rokole. Od Nového Města nad Metují je vzdáleno 6 km východně. Leží v údolí říčky Olešenky a je obklopeno lesem a loukami.
Rokole je prý starý tvar slova rokle. V této rokli zbloudilo malé děvčátko, které se s prosbou o pomoc obrátilo k Panně Marii. Panna Marie se dívence zjevila a za ruku ji vyvedla z lesa. Dále zde prý od nepaměti vyvěral pramen, ke kterému se vztahuje další pověst. Nadlesní z nedalekého Nového Hrádku šel jednoho dne kolem studánky, do které spadl slepý pták. Pták z ní po chvíli vylétl zdravý. Nadlesní vodu nabral, odnesl ji domů a potřel s ní slepé oči svého syna. A i jeho voda ze studánky uzdravila. Muž postavil u pramene kapličku a do ní pověsil obrázek Panny Marie. Podle některých pochybovačů se o zázrak nejednalo. Nízko nad zemí létá nevyrovnaným potácivým letem pták moták pochop. Mohlo se tedy stát, že omylem spadl do studánky.
Přesto tady nezůstalo jen u jednoho zázraku, zázračných uzdravení bylo více a sláva studánky se šířila dále. V roce 1859 byla místo staré dřevěné kapličky postavena nová zděná. A v roce následujícím byl do ní zavěšen milostný obraz Panny Marie Královny s Ježíškem na klíně, známý pak jako Panna Maria Rokolská, který namaloval malíř Klemens z Hradce Králové. Dále zde byla postavena tzv. Loreta, která však s tradičním pojetím Lorety nemá mnoho společného. Jedná se o přístřešek ve tvaru půlkruhu s obrazy sedmi bolestí Panny Marie. V roce 1874 byla na protějsím kopečku postavena křížová cesta. Na každém kamenném sloupku se 14. zastaveními křížové cesty je litinový reliéf s odpovídajícím výjevem. Stával zde i boží hrob, ten byl však pro zchátralost zbořen. Dnes se ke křížové cestě dostaneme tak, že přejdeme ve směru od studánky a kaple silnici a vejdeme do lesa. V roce 1930 přibyla další stavba. Podnikatel František Přibyl postavil nad kaplí a Loretou novogotický kostelík.
V roce 1939 zde mladí čeští bohoslovci a kněží uzavřeli tzv. Úmluvu lásky s Pannou Marií, která zní : „Nic bez tebe – nic bez nás“. Vzorem jim byl P. Josef Kentenich, který v roce 1914 v malé kapličce v Schönstattě v Německu spolu se svými žáky bohoslovci uzavřel tuto úmluvu s Pannou Marií. Později se tady usídlila česká sekce Schönstattských sester Mariiných. V roce 1974 se jim podařilo dokončit společný dům. V roce 1997 pak byla na louce nad kostelíkem postavena přesná kopie kapličky, 143. schönstattská kaplička na světě. Jako poslední stavební počin byl v roce 2000 postaven nedaleko kapličky provinční dům pro Schönstattské sestry Mariiny. Nejnověji byla v roce 2014 vybudována tzv. stezka manželů, jejímž posláním je pro poutníky zamyslet se nad vlastním životem a manželstvím od jeho začátků až ke stárnutí a smrti.
Jak jsem zmínila dříve, schönstattské hnutí vzniklo v roce 1914 v Schönstattě v Německu. Zakladatelem byl P. Josef Kentenich, který v malé kapličce spolu se svými žáky bohoslovci uzavřel úmluvu lásky s Pannou Marií. Na stránkách www.schoenstatt.cz se píše : „Úmluva lásky je schönstattské zasvěcení Marii jako Matce Třikrát Obdivuhodné, Vítězné Královně Schönstattské. Každý člen schönstattského hnutí se dává P. Marii zcela k dispozici, jako její nástroj, a na oplátku očekává, že se ho Maria ujme jako jeho Vychovatelka a pomůže mu ke svatosti. „
Místo je to bezpochyby léčivé. Voda ze studánky je stále hodně využívána. Léčivá zázračná studánka stála na začátku uctívání tohoto místa. Bylo by dobré si připomenout pověst, ve které díky léčivé vodě ze studánky si chlapec vyléčil oči, tedy prozřel. Léčivá voda s sebou nese určité nehmotné informace. Dalo by se tedy říci, že voda dokáže léčit i psychosomaticky. Jinak řečeno, nemoci souvisí se špatným programem, nastavením mysli. Odstranění špatných myšlenek, emocí z mysli je důležitá součást léčení. Tedy určité duchovní „prozření“ je nutné k tomu, aby se uzdravily neduhy těla. Napovídá tomu i druhá pověst vztahující se k tomuto místu. Panna Marie vyvedla z rokle děvčátko, které se zde ztratilo. Je zde tedy řečeno, že toto místo dokáže pomoci v problémech. A to právě nejen v problémech tělesných, ale i duchovních.
S léčením neduhů těla to není tak jednoduché. Charakter místa má ale určitě svůj léčivý potenciál pro duši. Léčení ran, bolestí a problémů duševních tady může fungovat. Jen je v Rokoli třeba poprosit Pannu Marii s děťátkem, tedy tu jemnou léčivou sílu, která je zde všude přítomna…
Zdroje : www.schoenstatt.cz, wikipedie