Loading...
Tato unikátní pražská památka bývá označována jako venkovský dům i Romantik hotel. Paradoxně se přitom v podstatě jedná o „obyčejnou roubenku“, o jejíž původnosti se navíc dá s úspěchem pochybovat. V každém případě je to ale stavba půvabná a navíc se nachází v jedné z nejromantičtějších částí Prahy. Adresa Černínská č.p. 93/10 totiž znamená, že se nacházíme v Novém světě …
Dům U Raka je tvořen dvojicí přízemních souběžných domů s valbovými střechami a úzkým obdélným dvorkem uprostřed, které vznikly po roce 1774 na místě starších stájí. Nárožní stavení je přitom postaveno z roubených dřevěných trámů. Celý areál se nachází na lichoběžníkové parcele, která je zastavěna ve své jižní části.
Je celkem logické, že v Praze nejvíce zaujme ona „venkovská“ roubená stavba (proto jsem si také dovolil použít zařazení do kategorie Skanzen). Tato – západní - část domu je nárožní, přízemní, nepodsklepená a se střechou krytou šindelem. Východní část je zděná, rovněž nepodsklepená a její střechu s pultovými vikýři kryje pálená krytina.
V roce 1994, kdy se objekt přestavoval na ubytovací zařízení, došlo k jisté změně dispozice a k využití podkroví. I tak se však stále jedná o chráněnou kulturní památku, což platí již od května roku 1958.
Na závěr snad ještě několik doplňujících informací:
Dům U Raka stojí v těsné blízkosti hradčanských Mariánských hradeb. První písemná zpráva o něm pochází z roku 1739, kdy si řezník Simonis koupil obecní pozemek, aby na něm postavil stáj. O 55 let později se zde již poprvé uvádí název U raka. Stáj se změnila na obytný roubený dům, kterých tehdy na okraji Prahy stálo mnoho a ke kterému byl rychle přistavěn ještě jeden dům, tentokrát už zděný. Dnes se již jedná o jedinou roubenou stavbou v našem hlavním městě.
Současný hotel U Raka tak nabízí romantické ubytování v těsné blízkosti Pražského hradu a v unikátních interiérech hotelových pokojů, spojujících dávnou historii se všemi vymoženostmi moderní doby. Součástí hotelu je i zahrada, Café–Snack a malá umělecká galerie. Zajímavostí jsou také tři malé kamenné kašny, které vytvořil vynikající medailér André Vicha. Jedna z nich je na ulici před domem a dvě ve dvoře.
V roce 1987 zakoupil oba domy současný majitel. V té době byly v dezolátním stavu. Dřevěné konstrukce i šindelová střecha byly napadeny dřevokaznou houbou a horní dům – stojící kvůli spodní vodě na dřevěných pilotech – měl úplně zničené zdivo. Do roku 1990 zde tedy probíhala rozsáhlá rekonstrukce.
Své jméno dům získal díky tomu, že v dobách, kdy zde ještě protékal potok Brusnice (v současnosti je v těchto místech tzv. zatrubněn), se v něm vyskytovalo velké množství raků.
S historií domu je také spojováno jméno spisovatele Jakuba Arbese. V tomto domě totiž svého času žila chudá švadlenka Josefina Rabochová. Děvče hodné a půvabné, ale rozhodně ne chytré. Arbes sem také docházel v rámci záležitosti pudové, nikoliv citové. S dívkou se raději nikde neukazoval, protože se za ni styděl (ale sex a sex je 12, že ano). Poté, co Josefína otěhotněla, Jakub Arbes všechny překvapil a týden po narození dítěte se s Josefínou oženil. Manželství bylo nakonec dlouhé a šťastné, a to přesto, že prvorozená dcera Marie brzy zemřela. A Jakub Arbes si dům U Raka nakonec tak zamiloval, že do něj umístil děj svého romaneta Zázračná Madona.
Všem svým známým obyvatelům ale dům štěstí nepřinesl. Ve II. polovině minulého století si jej například koupili dva nerozluční přátelé - spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel. Arnošt Lustig ale v roce 1968 emigroval a duševní poruchou trpící Ota Pavel v roce 1973 zemřel.