Praha – kostel Všech svatých (Pražský hrad)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V průběhu existence Pražského Hradu byla v jeho areálu postupně postavena nekonečná řada nejrůznějších kostelů a kapli, zasvěcených snad všem svatým, z nichž mnohé však již zanikly. Tím prvním byl – dnes už neexistující – kostel Panny Marie, tím nejvýznamnějším, samozřejmě, stále zůstává katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
Kapitulní Kostel Všech svatých byl postaven za Starým královským palácem, dnes je – díky renesančním přestavbám - již v podstatě jeho součástí a od roku 1598 se do něj může vstupovat společným portálem přímo z Vladislavského sálu. Kostel stojí zřejmě na místě někdejší románské knížecí kaple, pocházející ze III. čtvrtiny 12. století.
Původní gotický chrám, postavený - údajně podle vzoru pařížské Sainte Chapelle – v letech 1370–1387 Petrem Parléřem, bohužel, v roce 1541 vyhořel. Proto byl v letech 1579–1580 renesančně přestavěn a rozšířen směrem ke Královskému paláci. Sloužil kolegiátní kapitule, založené roku 1339 Karlem IV., a od roku 1788 byl soukromou kaplí Ústavu šlechtičen.
Dnes se jedná o jednolodní, převážně renesanční, stavbu se dvěma kaplemi, vybavenou barokním mobiliářem z let 1732-1750. Presbytář chrámu však zůstal gotický, s částí kružbových oken. Kruchta pochází z roku 1732 a předpokládá se, že jejím autorem je významný barokní stavitel Kilián Ignác Dienzenhofer. Barokní varhany od krnovské firmy Rieger – Kloss pocházejí zřejmě z roku 1790 a byly sem přemístěny v roce 1969 z kostela Nejsvětější Trojice ve Skapcích na Tachovsku.
Hlavní oltář je barokní a dominuje mu obraz Všech svatých od pražského malíře období vrcholného baroka Václava Vavřince Reinera z r. 1732. Nachází se zde také dvanáct obrazů z roku 1669 s tématem Legenda o sv. Prokopovi od Kristiána Dittmanna. V tumbě u vchodu do chrámu jsou – od roku 1588 - uloženy ostatky sv. Prokopa. Tento barokní náhrobek je obklopen alegorickými sochami Ctností a reliéfy z legendy o sv. Prokopovi. Za autora triptychu na oltáři Sv. archandělů je považován Hans von Aachen, proslulý manýristický malíř, pocházející z Kolína nad Rýnem.
Gotický presbytář kostela Všech svatých dodnes zůstává neodmyslitelnou součástí hradčanského panoramatu.