Loading...

Praha – paláce na Hradčanském náměstí I. (Arcibiskupský, Martinický a Salmovský)

Turistické cíle Dům, budova

Dominantami Hradčanského náměstí, nacházejícího se v těsné blízkosti Pražského hradu, je šest významných paláců. Abychom náhodou některý z nich nevyvyšovali nad ty ostatní, budeme je řadit abecedně. Jedná se tedy o paláce Arcibiskupský, Martinický, Salmovský, Schwarzenberský, Šternberský a Toskánský. Když ovšem místo Toskánského napíšeme Thun-Hohensteinský a Schwarzenberky nahradíme Lobkowitzy, bude rovněž všechno v naprostém pořádku. Hned na úvod si také můžeme prozradit, že podobě jednotlivých paláců vévodí renesance nebo baroko a že většinu z nich využívá jako výstavní prostory Národní Galerie. A také to, že paláce na Hradčanském náměstí jsou nejen stavbami monumentálními, ale také krásnými a že expozice, v nich umístěné, rozhodně stojí za návštěvu. Zvláště, pokud se mezi exponáty najde i nějaké to dílko z období gotiky, dodává autor článku.

Arcibiskupský palác se nachází – stojíme-li zády k hradu – na pravé straně dolní části Hradčanského náměstí (č. 16/56).  Je třetím sídlem pražských arcibiskupů a v jeho podobě najdeme stopy několika stylů, vítězí ovšem baroko. Palác byl vystavěn v 16. století pražským arcibiskupem Antonínem Brusem z Mohelnice, ale následně byl mnohokrát přestavován. Původně se jednalo o gotický dům, který byl přestavěn renesančně a poté ozdoben psaníčkovým sgrafitem s rostlinnými a figurálními motivy. Z období renesance se zde dochovala kaple, zasvěcená podle názvu Janu Křtiteli, Oldřichovi, Všem Svatým, Všemohoucímu, blahoslavené Panně Marii a Janu Nepomuckému (skoro jako nářky Hadži Halefa Omara, že ano).  Kapli zdobí fresky Daniela Alexia z Květné a mramorový vstupní portál se znakem arcibiskupa Zdeňka Berky z Dubé a Lipé. Menší přestavba zde proběhla na počátku II. poloviny 17. století, ale to hlavní mělo teprve přijít. Stalo se tak v letech 1676 až 1694.

Tehdy arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna povolal z Říma architekta J.B. Matheye, a ten zahájil velkou přestavbu paláce, která se stala základem dnešní podoby rezidence, včetně průčelního balkónu. Další velkou přestavbu, tentokrát rokokovou prošel palác v II. polovině 18. století. Nechal ji provést arcibiskup Antonín Petr Příchovský architektem Wirchem. Součástí této přestavby byla také rokoková výzdoba interiérů i sochařská a štukatérská výzdoba palácových fasád. Ta pochází z dílny Ignáce Platzera a její součástí je velký znak arcibiskupa Příchovského s arcibiskupským kloboukem a třemi labutími hlavami. V této době se zde rovněž objevuje vzácná sbírka gobelínů od francouzského malíře Françoise Desportese.

Následující období už nic podstatného do podoby honosného třípatrového paláce se čtyřmi dvory nepřineslo. Za zmínku stojí snad jen kardinálové kníže Schwarzenberg, který nechal palác zchátrat, a František de Paula hrabě Schönborn, který jej vzápětí zrestauroval a zachránil. Poslední větší rekonstrukce zde proběhla v letech 1995 až 1998. Z „mobiliáře“ paláce bychom na závěr měli ještě zmínit Brandlovy obrazy, pozdně barokní lustry, kachlová kamna, cenný původní nábytek i sbírku skla a porcelánu.

Na pravé straně Hradčanského náměstí (č. 8/67), ale podstatně výše, najdeme jednu z nejkrásnějších pražských pozdně renesančních památek. Tou je Martinický palác, pocházející z roku 1541, kdy byl vybudován na místě čtyř gotických měšťanských domů. Tehdy byl palác ještě v majetku Ondřeje Teyfla z Kinsdorfu a Zeilberku a Martinickým se stal až v roce 1583 a byl jím do roku 1788, kdy rod vymřel. Již v této době byla budova zvýšena o jedno patro, bylo přistavěno severní křídlo a hlavní průčelí ozdobila červená mramorová deska s erbem Martiniců. Palác tím sice dostal částečně raně barokní podobu, ale průčelní sgrafitová výzdoba s biblickými a mytologickými scénami mu vrací renesanční tvář. Tu ještě zvýraznila rekonstrukce, provedená v letech 1967 až 1973 a následně také v 90. letech minulého století. Do původní podoby byl upraven i velký sál.

Ve své historii byl palác přeměněn také na byty a dílny a stavba byla tehdy „lehce“ stavebně znehodnocena. Hlavní průčelí čtyřkřídlého dvoupatrového palácového komplexu upoutá trojicí renesančních volutových štítů, interiéry cennými nástěnnými malbami a malovanými trámovými stropy. V současné době – přesněji od roku 2011 - je palác veřejnosti zpřístupněn a můžeme si zde prohlédnout ukázky renesančního bydlení i – v bývalé konírně umístěnou - stálou expozici Muzea historických hudebních automatických strojů, mechanických gramofonů a fonografů z let 1870 - 1940. Reprezentační i venkovní prostory si lze také pronajmout na soukromé akce. Vstupné do paláce nebo muzea přijde na 100,- Kč (snížené 50,- Kč, rodinné 250,- Kč), za společné vstupné do paláce s muzeem zde požadují 150,- Kč (70,- Kč resp. 350,- Kč). Prohlídka trvá přibližně 60 minut.

Na levé straně (č. 2/186) se nejblíže k hradu nachází Salmovský (neboli Malý Schwarzenberský) palác, tedy klasicistní trojkřídlá stavba arch. Františka Pawitschka (Pávíčka) z let 1800 až 1811. Své jméno získal palác po svém prvním majiteli, arcibiskupovi Vilému Florentinovi, knížeti ze Salmu a původně se prý mělo jednat o luxusní bytový dům. Palác však velmi brzy získali Schwarzenberkové, kteří jej funkčně propojili se svým vedlejším palácem. Od roku 2004 je Salmovský palác v majetku Národní galerie, v letech 2006 až 2011 byl rekonstruován a od loňského roku zde můžeme navštívit jedinečnou dlouhodobou expozici NG „Umění 19. století od klasicismu k romantismu“. K vidění zde jsou nejvýznamnější díla českého malířství a sochařství uvedeného období ze sbírek NG i reprezentativní zápůjčky z významných institucí a soukromých sbírek, včetně několika pláten německých a rakouských malířů.

Z vystavovaných českých mistrů je potřeba zmínit alespoň Františka Tkadlíka, Antonína Machka, Augusta Piepenhagena, Josefa Mánese nebo Adolfa Kosárka; z těch zahraničních zejména Caspara Davida Friedricha, Christiana Morgensterna či Friedricha Amerlinga. Sochařskou tvorbu reprezentují např. Václav Prachner nebo bratři Josef a Emanuel Maxovi. Tato díla uvidíme v I. a II. patře, v přízemí pak můžeme navštívit různé krátkodobé výstavy.

Otevřeno je zde denně kromě pondělí od 10,00 do 18,00 hod. a vstupné činí 150,- Kč (snížené 80,- Kč, rodinné 200,- Kč) a prohlídka trvá přibližně 60 minut. Vstup do paláce je tvořen - mezi oběma „Schwarzenberskými“ paláci se nacházející - moderní vestavbou vstupního objektu s infocentrem NG.

 Poznámka na závěr:

Tento článek je ukázkou pomíjivosti času. Vznikl totiž již před několika málo Lety (konkrétně na přelomu let 2014 a 2015) a autor na něj poté úspěšně zapomněl. Dnes již v některých případech platí jen ta dávná historie. Například u Martinického paláce, který si údajně koupili Číňané, se dnes už nabízí jen prohlídka palácových prostor coby ukázka bydlení v období renesance. Vstupné přijde na 150,- Kč (snížené 75,- Kč, rodinné 350,- Kč) a prohlídku je nutno si předem domluvit. Salmovský palác byl v říjnu roku 2017 uzavřen, jeho expozice přesunuta do Holešovic a Národní galerie jeho prostory připravuje na červen roku 2018, kde zde bude slavnostně zahájena pětiletá expozice nejvýznamnějších děl proslulé sbírky rakouské nadace TBA21.

Některé palácové interiéry jsou k vidění ve Fotogalerii článku:

https://www.turistika.cz/vylety/expozice-a-budovy-narodni-galerie-ng-praha/detail

Poslední aktualizace: 17.3.2018
Praha – paláce na Hradčanském náměstí I. (Arcibiskupský, Martinický a Salmovský) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Praha – paláce na Hradčanském náměstí I. (Arcibiskupský, Martinický a Salmovský)

Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů  (Malá Strana)
Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů (Malá Strana)
Kostel
Tento poměrně nenápadný kostel najdeme na jednom z nejfrekventovanějších…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Kašna
Kohlova, též Lví kašna se nachází na druhém nádvoří Pražského Hra…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - staré probošství
Praha, Hradčany - staré probošství
Dům, budova
Staré probošství se nachází na třetím nádvoří Pražského Hradu. Kamený Biskupský palác zde byl, na místě staršího dřevěného, postaven před rokem 1060. Ve 12. stole…
0.1km
více »
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrada
Další ze 7 zahrad Pražského Hradu,kterou můžete navštívit(přístupných je 5…
0.1km
více »
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Tipy na výlet
Pražský hrad, chrám sv. Víta v Praze (dostupnost tramvají číslo 2…
0.1km
více »
Martinický palác
Martinický palác
Muzeum
martinický palác se nachází na Hradčanském náměstí nedaleko Pražského…
0.1km
více »
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Kaple
Jestliže se Itálie, Řím i Vatikán chlubí Michelangelovou…
0.1km
více »
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Chrám
Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha Veža sa začala stavať asi r. 1396 podľa plánov Petra Pavléře. Po jeho smrti…
0.1km
více »
Za korunovačními klenoty a nejen to
Za korunovačními klenoty a nejen to
Cestopisy
Máme nového prezidenta! To by nebylo až tak zvláštní, ale vzhledem k této…
0.1km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.…
0.1km
více »
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Drobné památky
Slavnostním vstupem do nové katedrály a přístupem ke kapli sv. Václava se v roce 1367 stala trojdílná arkádová brána s předsíní před…
0.1km
více »
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Cestopisy
Minulý týden se nám konečně podařilo dát dohromady volné termíny…
0.1km
více »
Oranžérie v Královské zahradě
Oranžérie v Královské zahradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,rád bych Vás pozval k návštěvě…
0.1km
více »
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Památník
V Thunovské ulici před Britskou ambasádou si můžeme připomenout sira Churchilla, politika, premiéra, vojáka, spisovatele. Byl např.…
0.1km
více »
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Rozhledna
Velká jižní věž je nedílnou součástí hradní katedrály sv. Víta,…
0.1km
více »
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Tipy na výlet
Jedu do Prahy, projít se po Malé Straně. Jedu vlakem z Kladna do Dejvic a pak tramvají. Jedu na odpolední Výlet do Prahy projít se…
0.1km
více »
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Socha
Monumentální stříbrné sousoší sv. Jana Nepomuckého, které se nachází v…
0.1km
více »
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Socha
Stříbrné sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly patří mezi nejmladší atrakce…
0.1km
více »
Praha - Zámocké schody
Praha - Zámocké schody
Ulice
Zámocké schody začínajú u prezidentského paláca Pražského hradu a…
0.1km
více »
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Zvonice
Hlavní dominantou Pražského hradu je bezesporu Velká jižní věž. Na rozdíl od dvouvěžového průčelí Svatovítské katedrály se v tomto případě jedná o…
0.1km
více »
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Zajímavost
Součástí vánoční výzdoby areálu Pražského hradu jsou tradičně také betlémy…
0.1km
více »
Relikviář sv. Maura  v Praze
Relikviář sv. Maura v Praze
Tipy na výlet
Jdeme nebo jedeme na Pražský Hrad. Pěšky, tramvají, metrem - podle aktuáln…
0.1km
více »
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Tipy na výlet
Na další sérii pražských výstav jsme se vydali tradičně vlakem,…
0.1km
více »
Výstavná Praha výstavní
Výstavná Praha výstavní
Cestopisy
Vzhledem k tomu, že se neskromně považuji za člověka kulturně vzd…
0.1km
více »
Arcibiskupský palác
Arcibiskupský palác
Dům, budova
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského…
0.2km
více »
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Technická památka
Tuto zajímavou technickou památku najdete na pražském Hradčanském náměstí. Jedná se o osmiramenný litinový kandelábr plynového pouličního osvětlení…
0.2km
více »
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na…
0.2km
více »
Praha - Nerudova ulice
Praha - Nerudova ulice
Zajímavost
Nerudova ulice vede z Malostranského náměstí až k branám Pražskéh…
0.2km
více »
Praha - Hradčany
Praha - Hradčany
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se ro…
0.3km
více »
Praha - Malá Strana
Praha - Malá Strana
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se roz…
0.4km
více »
zavřít reklamu