Loading...

Praha - Vyšehrad - Bazilika sv. Petra a Pavla

Turistické cíle Památky a muzea Chrám

Novogotická Bazilika sväteho Petra a Pavla je významnou cirkevnou a kultúrnou pamiatkou patriacou rímskokatolíckej cirkvi. Bazilika so svojími dvoma štíhlymi vežami je dominantou vyšehradského návršia a patrí k hojne navštevovanej pamiatke spätou s najstaršími českými národnými dejinami.

História kostola sv. Petra a Pavla siaha do minulosti až do roku 1070, do doby Vratislava I., ktorý tu založil kapitulu. Novopostavená románska trojloďová bazilika s troma aspidami a arkádovým preddvorím a kryptou bolo zároveň i pohrebné miesto Přemyslovcov, ich ostatky sa tu ukladali od konca 11. storočia. K prestavbe kostola došlo okolo roku 1129, kedy syn Vratislava II. Soběslav prvý nechal kostol prestavať. Chrám dostal nový strop a strechu. Interier zdobili nové maľby a dokončili novú dlažbu. Bol sem umiestnený aj nový luster zo zlata, striebra a bronzu, ktorý mal tvar koruny. V roku 1249 chrám vyhorel a jeho oprava začala už v tom istom roku, ale práce napredovali veľmi pomaly a k úplnému dokončeniu tejto prestavby došlo až na začiatku 14. storočia, a to hlavne zásluhou Elišky Přemyslovej.

oltár
oltár  •  Foto: ivetka

K zbúraniu kostola došlo 1. novembra 1420 po porazení posádky a obsadení Vyšehradu husitmi Zničená bola aj krypta Přemyslovcov. V ďalších desaťročiach bol kostol provizórne opravovaný, ale už v roku 1503 sa jeho časť zrútila a pre nedostatok financii sa v ďalších prácach pokračovalo až o 60 rokov neskôr. Pri úprave v roku 1565 bola bazilika novo zaklenutá a koncom 16. storočia bolo pristavené nové presbyterium a začiatkom 17. storočia nová sakristia. K veľkej barokovej prestavbe došlo v rokoch 1723 - 1729. Kostol vtedy ešta nemal dnešné dve veže, na streche mal iba vežičku so zvonom.

V konci 19. storočia sa rozhodlo o prestavbe kostola v novogotickom slohu. Bolo vybudované nové priečelie s dvojicou veží 58 metrov vysokých. V pravej veži sú zavesené chrámové zvony, ktoré pochádzajú ešte z barokovej zvonice. Prvý zvon svätý Peter a Pavol odliali v roku 1584 a druhý je z roku 1621. Od roku 2001 je v ľavej veži nainštalovaná zvonkohra.

detail
detail  •  Foto: ivetka

Z pôvodného barokového zariadenia kostola sa zachovali iba kanovnícke lavice na chóre a niektoré barokové obrazy. Hlavný oltár je z roku 1887. Sú na ňom umiestnené reliefné portréty sv. Petra a Pavla a sv. Cyrila a Metoda. K severnej a južnej časti hlavnej lode sa pripájajú bočné lode, z ktorých každá má päť kaplniek. V severnej časti lode to je kaplnka Bolestnej Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého, sv. Jana Krstiteľa, sv. Anny a sv. Františka s Assisi. V južnej časti je to tiež päť kaplniek, a sú to kaplnka sv. Klimenta, kaplnka sv. Václava, sv. Marie Magdalény, Panny Marie Dažďovej a kaplnka sv. Josefa. V chráme je vystavený poklad Vyšehradskej kapituly, sú to pozlatené omšové poháre, nádoby, kríže a ďalšie kniežacie atributy.

K chrámu sme sa dostali od metra stanice Vyšehradská cez upravený park. Pekné boli výhlady na Prahu. Cez Vyšehradský cintorín sme prešli ku kostolu. Chrám má poriadne rozmery a človek nevedel na čo a skôr pozrieť. Vypočuli sme si aj zvonkohru. Cestou naspäť sme sa zastavili na obed v reštaurácii u Šemíka, kde je možnosť ubytovania. Bolo to pekne strávený deň.

Podobné příspěvky
Praha - Chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Na pražském Vyšehradu je mnoho památek a zajímavostí, ale jedna svou výškou i významem převyšuje ostatní. Chrám sv. Petra a Pavla, dnes Bazilika minor sv. Petra a Pavla byla založena okolo roku 1070 knížetem Vratislavem II.
Kapitulní chrám byl vybudován jako trojlodní bazilika s arkádovým předdvořím a kryptou. Od svého počátku se stal pohřebním, neboť tady byli od konce 11. století pohřbíváni přemyslovští panovníci. V roce 1249 sice vyhořel, ale následně byl opraven. Obdobné štěstí ho však nepotkalo okolo roku 1370, kdy byl skoro celý zbořen.
Na místě původního chrámu byla vystavěna trojlodní bazilika s řadou pravoúhlých kaplí po stranách bočních lodí. V následujících letech došlo k různým opravám, přestavbám i přístavbě. Ke konci 19. století bylo rozhodnuto o provedení radikální přestavby kostela v novogotickém slohu. Autorem projektu byl architekt Josef Mocker. Za jeho účasti a později za vedení architekta Františka Mikše bylo vybudováno nové průčelí kostela a především vztyčeny dvě 58 metrů vysoké věže. Tyto jsou římsami členěny na pět podlaží, přičemž spodní patra mají hrotitá okénka a v nejvyšších dvou poschodích jsou dvojice velkých hrotitých profilovaných oken. Obvyklý dřevěný krov nahrazují u věží prolamované kamenné žebrové stany, jejichž základním tvarem je osmihran. Jejich nároží doplňují pylony a na nejvyšším místě jsou osazeny kamenné růžice. Po jižní a severní straně věží jsou přístavky, které sahají do výše tří podlaží a jsou v nich umístěna schodiště na kůr a do vlastních věží. Od té doby tvoří věže chrámu hlavní dominantu Vyšehradu, která je viditelná zdaleka.
Architekt Josef Mocker navrhl také velkou část zajímavého vnitřního vybavení chrámu. Na vlastní výzdobě se pak podíleli přední malíři a umělečtí řemeslníci. Na průčelí kostela lze objevit pamětní desku s připomínkou na pokřtění 14 českých knížat, které se konalo roku 845 v Řezně.
Poslední opravy kostela, které však již nic neměnily na jeho vzhledu, se uskutečnily v letech 1979 – 1994.
Majitelem a správcem této památky je Královská Kolegiální kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a na jejich stránkách je možno se dočíst Aktuální informace o vstupném a otevírací době.

*

Existují místa, která nelze nahradit žádnými jinými. Jedním z nich je například Vyšehrad, kde mne zaujalo ještě následující:

- Rotunda sv. Martina:https://www.turistika.cz/mista/rotunda-sv-martina-na-vysehrade

- Vyšehradský hřbitov:https://www.turistika.cz/mista/vysehradsky-hrbitov-misto-narodni-hrdosti

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Praha - Kapitulní kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Dlouhá historie kostela sv. Petra a Pavla na Vyšehradě začíná po roce 1070, kdy zde Vratislav I. založil kapitulu. Tehdy se začalo s výstavbou kapitulního chrámu. Původní románská bazilika Vratislava II. zdruhé poloviny 11. stol. se dočkala rozšíření zhruba do dnešní podoby při vrcholně gotické přestavbě za vlády Karla IV. Velmi významná barokní přestavba proběhla dle projektu Giovanna Santiniho (za vedení Františka Maxmiliána Kaňky) ve dvacátých letech 18. století. Za vedení arch. Františka Mikše bylo vybudováno nové průčelí a vztyčeny obě 58 m vysoké věže. Ty jsou římsami členěny na pět podlaží. Nad hlavním vchodem motiv Posledního soudu, interiér je zodeben secesní malbou. Královská Hrobka, kde byl pohřben Vratislav II adalší členové královského hrobu nebyla při archeologickém výzkumu nalezena.

Poslední aktualizace: 3.9.2014
Nadmořská výška:
219 metrů nad mořem
Praha - Vyšehrad - Bazilika sv. Petra a Pavla na mapě
Autor: ivetka
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Praha - Vyšehrad - Bazilika sv. Petra a Pavla

Praha (Podolí) - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Praha (Podolí) - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Kostel
Farní kostel Archanděla Michaela – nebo chcete-li sv. Michala - v pražském…
0.1km
více »
Podolský přístav
Podolský přístav
Přístav
Podolský přístav byl postaven pro vory obyvatel nedalekého Podskalí v…
0.2km
více »
Restaurace Rest
Restaurace Rest
Vinařský cíl
Pokud zavítáte do Podolí a dostanete neodolatelnou chuť…
0.2km
více »
Praha (Podolí) – Podolská vodárna
Praha (Podolí) – Podolská vodárna
Technická památka
Podolská vodárna je pozoruhodný komplex staveb mezi Vyšehradem a plaveckým…
0.3km
více »
Za Královským Vyšehradem
Za Královským Vyšehradem
Výletní místo
Už dlouho jsem plánovala návštěvu Vyšehradu, ale stále mě to nevycházelo.…
0.3km
více »
Podolská vodárna
Podolská vodárna
Dům, budova
Podolská vodárna je jednou z nejvýraznějších pražských industriálních sta…
0.3km
více »
Rotunda sv. Martina – nejstarší stavba na Vyšehradě a největší pražská rotunda
Rotunda sv. Martina – nejstarší stavba na Vyšehradě a největší pražská rotunda
Rotunda
Při toulkách po pražském Vyšehradu si nelze nevšimnout zajímavé rotundy sv. Martina. Z hlediska stáří má hned dvoje „nej“. Je nejstarší zachovalou…
0.4km
více »
Praha - Kostel sv. Vavřince na Vyšehradě
Praha - Kostel sv. Vavřince na Vyšehradě
Kostel
V Soběslavově ulici nalezneme jednu z nejvýznamnějších památek Vy…
0.4km
více »
Praha - Leopoldova brána na Vyšehradě
Praha - Leopoldova brána na Vyšehradě
Ostatní
Raně barokní novostavba, postavená po roce 1653 zřejmě podle návrhu Carla Luraga. Původně se jí říkalo Nová brána. Vznikla v úseku opevnění,…
0.4km
více »
Praha - Táborská brána na Vyšehradě
Praha - Táborská brána na Vyšehradě
Ostatní
Táborskou bránu najdete v jihovýchodní části Vyšehradu. Tato pozdně renesanční brána byla postavena někdy kolem roku 1640 jako součást předsunutého…
0.4km
více »
Vyšehradský hřbitov v Praze – místo národní hrdosti
Vyšehradský hřbitov v Praze – místo národní hrdosti
Hřbitov
I když spí věčným spánkem, stále k nám promlouvají. Z Vyšehradského hřbitova, poutního místa, kam chodí lidé nasávat atmosféru minulosti. První zmín…
0.5km
více »
Praha - Vyšehradský hřbitov se Slavínem
Praha - Vyšehradský hřbitov se Slavínem
Hřbitov
Ve druhé polovině 19. století byl v novogotickém slohu přestavěn Chrám sv.…
0.6km
více »
Kongresové centrum
Kongresové centrum
Dům, budova
V letech 1998 - 2000 byla provedena rekonstrukce a dostavba bývalého kult…
0.6km
více »
Vyšehradské kasematy – památka ukrytá před zraky turistů
Vyšehradské kasematy – památka ukrytá před zraky turistů
Tipy na výlet
Výlet do Vyšehradských kasemat jsme podnikli v mrazivých dnech na přelomu roku 2010 a 2011 a velkým plusem byl téměř liduprázdný…
0.6km
více »
Zimní vycházka na Vyšehrad
Zimní vycházka na Vyšehrad
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu na zimní vycházku…
0.7km
více »
Praha -  Vyšehrad
Praha - Vyšehrad
Drobné památky
V jeden pekný letný deň sme sa vydali na Vyšehrad. Naším cieľom bola…
0.7km
více »
Podskalská celnice na Výtoni
Podskalská celnice na Výtoni
Dům, budova
Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží, je …
0.9km
více »
Nuselský most
Nuselský most
Most
Most spojující Pankrác s centrem města. Vede po něm…
1km
více »
Kostel Sv. Pankráce
Kostel Sv. Pankráce
Kostel
Gotický kostel zbudovaný z románské rotundy obce Krušina z 11.…
1km
více »
Praha
Praha
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vlta…
2.2km
více »
zavřít reklamu