Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Odpočinkové místo
Pokud se budete pídit, který ragbyový klub v České republice je nejúspěšnější, tak dojdete k poznatku, že jím je vysočanský klub RC Praga. Pragováci mají své sídlo u Rokytky a kdo si pamatuje staré Vysočany, tak jejich sportovní svatostánek leží pod bývalou spalovnou.
Čím je hřiště, po kterém se prohání milovníci šišatého míče a kam se chodí na ragby dívat příznivci této hry, zajímavé ?
Lze se tady zastavit, odpočinout si a když se při projíždění na kole podíváte na ragby, třeba si tento sport i oblíbíte a bude se těšit na televizní přenosy, jež lze sledovat na různých sportovních programech.
Nyní vedle hřiště vede pěší cesta linoucí se kolem potoka Rokytka a za potokem vede cyklotrasa, kterou novináři nazvali podle vynaložených nákladů na její vybudování nejdražší českou cyklostezkou.
Z kroniky klubu se dozvíte, že
* V roce 1944 zpráva o prvním ragbyovém tréninku v Praze na Strahově uveřejněná v Českém slově přivedla na strahovské pískové hřiště desítky zájemců, z nichž někteří později založili klub Radostně vpřed (RV), jejímž prvním předsedou se stal Harry Rust. Ten si později do klubové kroniky ve stejném roce zapsal i výsledek prvního zápasu Radostně vřed – HC Blesk 22:0. To je také první zdokumentovaný úspěch v Česků nejúspěšnějšího klubu.
* V roce 1946 předchůdce klubu Pragy pražský LTC porazil v Praze ve svém prvním mezinárodním zápase výběr britské armády 18:8.
* V roce 1947 ragbisté LTC prožili další premiéru, když nastoupili poprvé v současných tradičních barvách v černooranžových pruhovaných dresech, které dovezl z Anglie člen LTC Otakar Hellebrant.
* V roce 1948 vyjeli ragbisté na první historické zahraniční turné Do Rumunska, kde sehráli čtyři utkání a LTC v tento rok vyhrál svůj první mistrovský titul.
* V roce 1951 ragbisté Pragy našli pro tréninky a dějiště svých utkání fotbalové hřiště Auto Pragy vedle současné vysočanské nemocnice, ale už v roce 1955 se ragbisté tehdy hrající pod názvem Spartak AZKG zabydleli na hřišti o kterém si čtete, které je u Rokytky a nedaleko byla vysočanská spalovna.
* V roce 1957 ragbisté na prvním historickém turné ve Francii navštívili Paříž, kde domácí PUC Paris vyhrál nad AZKG PrahA 34:8. Ve stejném roce B tým klubu postoupil do první ligy a protože oddíl Autopragy měl na soupisce 52 mužů, tak jednu sezónu nejvyšší soutěž ragbistů současně hrály oba celky nejenom A, ale i B tým. Jan Kudrna hovořící anglicky, francouzsky, německy a rumunsky se stal v tomto roce zástupcem československých ragbistů v mezinárodní federaci FIRA.
* Rok 1960 byl patrně jeden z nejúspěšnějších sportovních roků v historii klubu s výčtem úspěchů jako byly prvenství v lize, v Poháru přátelství a v Poháru osvobození.
* V roce 1964 poprvé letecky cestovali ragbisté z Vysočan až do Afriky na PMEZ do Casablanky a Rabatu.
* V roce 1966 hráči Pragy jako mistři ČSSR byli prvními českými ragbisty, kteří hráli na britských ostrovech ve Walesu ve Swonsea.
* V roce 1971 Eduard Krützner jako první český ragbista začal hrát a zároveň dva roky trénovat ve Francii prvodivizní tým Besanconu.
* V roce 1974 Jan Kudrna a Karel Hrníčko založili a podle francouzských not začali vést v TJ Praga unikátní mládežnickou školu ragby, kterou v dalších letech prošli téměř všichni pozdější nejlepší hráči klubu a syn Jana Kudrny Bruno byl poprvé vyhodnocen v anketě odborníků Ragbistou roku, kterým se pak následně stal celkem šestkrát.
* V roce 1982 ragbisté Pragy navštívili jako první čeští ragbisté Tunisko, kam cestovali z Prahy nejdříve autobusem do italské Trapani a odtud lodí do Tunisu.
* Prvoligový tým Pragy na podzim v roce 1983 ukončil šňůru 39 vítězných utkání v řadě, když vyhrával od září 1981 do října 1983. Tento rekord žádný jiný tým nepřekonal.
* V roce 1988 při jednom ligovém utkání téměř polovinu týmu vytvořili bratři ze tří rodin. Na soupisce byla tato jména: Miroslav, Milan a Rudolf Fuchsovi, Tomáš a Vít Zachariášovi a Eduard a Richard Krütznerovi.
* V roce 1990 se stal Jan Kudrna členem Klubu fair play při ČSOH za celoživotní trenérskou práci u mládeže.
* V roce 1991 na území Francie a Velké Británie proběhlo MS v ragby a mezi diváky byli při londýnském finále v hledišti Jan Kudrna a Bruno Kudrna.
* V roce 1992 TJ Praga uspořádala první ročník turnaje v ragby o sedmi hráčích Praga „7“.
V roce 1998 ragbisté TJ Praga hráli poprvé ve finále play off ragbyové ligy, ale s dalším soupeřem z Vysočan se Spartou PrahA rozhodující zápasy dvakrát prohráli a skončili druzí.
* V roce 1999 byl do čela České rugbyové unie byl zvolen Bruno Kudrna.
* V roce 2001 ragbisté Česka oslavili pětasedmdesáté výročí od založení ragby v roce 1926 a při té příležitosti byla vyhlášena ragbyová patnáctka století, ve které našli své místo pilíř Petr Pokorný (1950), Zdeněk Vorlický (1960) z druhé řady, rváčkové Eduard Krützner (1935) a Karel Hrníčko (1926), Bruno Kudrna (1951) na útokové spojce a tříčtvrtka Jindřích Vrzal (1943-1997).
* V roce 2002 se ragbisté TJ Praga se stali popatnácté vítězi první ligy, když ve finále play off porazili v obou zápasech Tatru Smíchov 20:8 a 53:30. Více titulů zatím žádný jiný ragbyový klub nezískal.