Kostel svatého Václava na Proseku
Skrytý v panelové zástavbě na Proseku i novějšími domy od ulice Prosecká stojí starobylý kostel. Kostel je zasvěcen sv. Václavovi, českému knížeti a světci, hlavním patronem Čech a Moravy a symbolem české státnosti. Jedná se o jeden z nejstarších a nejznámějších kostelů zasvěcených tomuto patronu. Kostel má dost pohnutou historii.
Údaje o jeho založení se trochu liší. Podle legendy popsané v Hájkově kronice byl kostel knížetem Boleslavem II. Když se totiž kníže vracel ze Staré Boleslavi, kde byl navštívit hrob svého strýce Svatého Václava, zabloudil, a ve snu se mu strýc zjevil. Boleslav pak na místě roku 970 přikázal postavit chrám. Pokud by tato pověst byla pravdivá, kostel byl postaven daleko od obydlených míst a věřící by neměli odkud docházet. Obyvatel bylo tehdy ještě všude málo a Praha byla daleko. Skutečný význam kostela tedy zřejmě souvisel s podporou poutí do Staré Boleslavi k hrobu Svatého Václava. V určeném místě byla postavena románská bazilika, která byla kolem roku 1200 přestavěna. Když husité kostel pobořili, následovala po roce 1470 gotická přestavba. Později byla přistavena renesanční předsíň a hranolová věž. Při obléhání Prahy kostel vážně poškodili Švédové. Při opravách získal kostel barokní cibulovou báň, v roce 1770 byla přistavěna sakristie. Stavební úpravy narušily statiku věže a nebylo možné tam zavěsit zvony. Proto byla postavena vedle kostela samostatná zvonice, která stojí dodnes. Zvonice i kostel je pěkně vidět z ulice Nad Šestikopy.
Okolo kostela se rozkládá hřbitov, na který vedl starý vchod s dochovaným barokním portálem z roku 1770. Nový vchod z roku 1930 má kovanou železnou mříž. V roku 2010 byly při východní hřbitovní zdi nainstalovány tři sochy Madon z přírodního kamene (z mramoru, pískovce a žuly) od sochařky Zuzany Čížkové. Vedle těchto soch stojí ještě dva podstavce. Zajímalo by mě, jestli další sochy někdo zničil, nebo tam nebyly osazeny.
Před kostelem stojí barokní fara s plastikou sv. Jana Nepomuckého. Před farou roste mohutná lípa malolistá, označená jako památný strom.
Kostel je schovaný mezi mohutnými stromy, takže není moc vidět. Z pohledu turistů je škoda, že je kostel otevřen pouze v době konání obřadů a bohoslužeb (Bohoslužby - pondělí, středa a pátek od 18.00 hodin. Dále čtvrtek a sobota od 8.00 hodin a neděle od 8.00, 10.00 a 18.00 hodin.)