Loading...
Nachází se v historickém jádru Přerova poblíž jeho hlavního rynku na Kratochvílově ulici. Jeho předchůdce tu stával již roku 1256. Začátkem 16.století byl kostel přestavěn, ve třicetileté válce spolu s farou Švédy vypálen a posléze opraven. Zásadní přestavba v duchu baroka do podoby, jakou známe i dnes, se začala odvíjet od roku 1716 a protáhla se díky zařizování interiérů a úpravám věže zvonice až do konce století. Průčelí chrámu krášlí hodnotné barokní skulptury a velmi pěkný je prý i vnitřní mobiliář. Ten je bohužel přístupný jen v době, kdy se tady slouží mše anebo když se v interiéru koná nějaká kulturní akce jako např.varhanní koncert. Probíhá zde sice i komentovaná prohlídka, ale ta je zřejmě jen na objednání a protože vstup do chrámu není (tak jako jinde) opatřen ochrannou mříží, bývají většinou jeho dveře zamčeny.
Největší rekonstrukcí chrám sv.Vavřince prošel v osmdesátých letech minulého století. Před ním stojí na Kratochvílově ulici menší barokní kaple sv.Anny a mnohem mladší novogotický kříž pocházející z konce 19.století.
Chrám měl velkou smůlu na své zvony, neboť o ně v minulosti hned třikrát přišel: poprvé ho o ně připravili Švédové, když ho zapálili a žár ohně zvony roztavil.
Roku 1916 pak byly byly rekvírovány pro válečné účely I.světové války.
Léta Páně 1924 přibylo pět nových zvonů, ale o ty kostel přišel ve druhé světové válce (důvod rekvírování totožný) a zůstal tu jen malý zvon Vavřinec zavěšený v malé věžičce. Dnes ve věži sice visí jen jediný velký zvon, ale ten má zase velkou historickou hodnotu, protože ho roku 1485 ulil Mistr Václav z Olomouce pro kostel sv.Petra a Pavla na Předhradí. Zvon ale nakonec skončil na Libavé – v kostele ve Staré Vodě. Po zrušení kostela byl zvon převezen do přerovského chrámu sv.Vavřince.