Loading...
Je prvním výrazným historickým stavením Horního rynku, které spatříme, pokud k němu stoupáme od Žerotínova náměstí. Optimálnímu a nerušenenému pohledu na něj bohužel částečně brání předsunutý „brutální“ betonový objekt bývalého kina, který zde nechali v sedmdesátých letech minulého století vystavět tehdejší mocipáni.
Kostelík zasvěcený známému drakobijci – svatému Jiří, údajně vznikl na místě prastarého chrámku založeném prý už v devátém století Cyrilem a jeho stejně svatým druhem Metodějem. Dnes tu vidíme v místech původní městské brány stát nejstarší sakrální objekt na území celého města, jehož zdi věrně kopírují prvotní byzantský půdorys. Původní románské stavení nejprve sloužilo jako hradní kaple a za husitských válek bylo zničeno. V již gotickém stavebním slohu byl kostelík přestavěn za Pernštejnů a poté patřil Jednotě bratrské.
Po třicetileté válce poničené stavení opravili Přepyšští z Rychmurka, aby jim sloužilo za pohřební kapli rodu. Roku 1760 byl kostelík notně poničen požárem, který tehdy vzplanul po celém Horním městě, ale poslední potomek rodu Přepyšských – Jan Václav, jej nechal opravit a vtiskl mu barokní podobu. Později byl hlavní vstup do interiéru zrušen a nahrazen vchodem vedlejším, pyšnící se zachovalým gotickým ostěním.
Při velkém požáru v devatenáctém století byl kostelík opět zcela zničen a opravy se dočkal až na začátku století dalšího, jen pár let před vypuknutím první světové války. Tehdy byl obnoven na půdorysu čtverce a získal polokruhovou apsidu. Rovněž byla opravena střecha a z ní trčící věžička. Za první republiky interiér chrámu obohatil obraz sv.Jiří.
Poslední velká rekonstrukce sakrálního objektu byla po čtyřletém úsilí dokončena roku 2018 a my se dnes můžeme potěšit pohledem na jeho oslnivě bílou fasádu i na okno s vitráží, ozdobenou výjevem se svatým Jiřím.
Interiér kostelíka je bohužel veřejnosti nepřístupný.