Příbram – okresní město na říčce Litavce a Příbramském potoku
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Příbram je historické hornické město, které existovalo již na začátku 13. století, což potvrzuje nejstarší dochovaná listina z 20. 6. 1216. Koncem 13. století se zde již těžilo stříbro a s hornickou činností bylo úzce spjato i v době následující. A vlastně i dnes, když už se zde netěží. V městské části Březové Hory se nachází Hornické muzeum, jedno z největších hornických muzeí v České republice spravující rozsáhlý skanzen. Návštěvu mohu určitě doporučit.
Po útlumu těžby začala být Příbram známá a navštěvovaná především díky poutnímu místu a národní kulturní památce Svatá Hora, které je určitě v současnosti nejvýznamnější pozoruhodností Příbrami. Celý barokní areál a poutní místo na vrchu v nadmořské výšce 586 metrů tvoří komplex ambitů o rozměru 80 x 72 metrů se čtyřmi kaplemi v rozích. Uprostřed půdorysu stojí na vysoké kamenné terase kostel Panny Marie. Velký a patrně rozhodující význam pro areál měl rok 1647, kdy jej získali jezuité, kteří nechali podle plánů Carla Luraga a P. Benjamina Schleyera původní gotický kostel přestavět na honosný chrám. Postupně tak začalo vznikat jedno z nejslavnějších poutních míst u nás i v Evropě. Kromě vlastního areálu přitahuje návštěvníky svatohorské schody, které jsou dlouhé 450 metrů a spojují chrám s městem.
Ale také v okolí Svaté Hory je toho spousta zajímavého. Například Svatováclavský dub, který patří k nejvýznamnějším památným stromům v České republice. Údajně by měl být potomkem prastarého Svatohorského dubu, který na tomto místě rostl od 13. století do roku 1643 (1640), kdy ho zasáhl blesk a ten shořel. Nachází se pod příjezdovou cestou k areálu.
O kousek dál a nad touto cestou se může člověk zastavit u sousoší Kalvárie. Sochařskou práci na něm provedl Matěj Hueber roku 1692 na náklady Ferdinanda Maxmiliána Hrzána z Harasova, jehož erb je vysekán na sousoší.
Na opačné straně areálu, jižně od Březnické brány se nachází Mariánská studánka z roku 1634, která v průběhu věků doznala četných změn. Původně to byla mělká studánka, kterou vykopal poustevník Jan Procházka z Nymburka. V letech následujících se kopalo ještě hlouběji až na konečných 78 metrů. To jsem ale při své návštěvě nemohl posoudit, jelikož nad studánkou se nachází od roku 1673 kaplička, která nahradila starý dřevěný příkrov. Později byla tato stavba ještě několikrát upravována a dnes je především zamčena.
Ve městě patří mezi historicky nejvýznamnější stavby Příbrami zcela určitě Zámeček Ernestinum, který se nachází v Arnoštových sadech, severně od náměstí T. G. Masyryka. Původně se jednalo o dřevěnou tvrz církevních majitelů panství, kterou následně přestavěli na kamenný hrádek tvořící jádro dnešního Zámečku Ernestinum. V současné době se zde nachází Galerie Františka Drtikola se stálou expozicí děl tohoto světoznámého fotografa, malíře a mystika, příbramského rodáka. Další výstavní prostory jsou určené k tematickým expozicím. A především je zde Informační centrum, kde se člověk dozví důležité informace od ochotných lidí. Historická budova Zámečku Ernestinum je památkově chráněna (č. 17562/2-2513) a slouží rovněž Muzeu třetího odboje provozovanému Konfederací politických vězňů ČR.
Když člověk přichází do objektu, určitě si také všimne pískovcové sochy arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jejímž autorem je akademický sochař Ivar Kodym.
Další dominanta města Příbram se nachází na náměstí T. G. Masyryka. Kostel sv. Jakuba (někdy se uvádí sv. Jakuba Většího, jindy sv. Jakuba Staršího) je patrně nejstarší městskou architektonickou památkou. Kostel je svědkem dlouhé historie města Příbram a určitě si zasluhuje mimořádnou pozornost. Původně to byla gotická stavba, která pochází patrně z první poloviny 13. století. Avšak její vzhled z té doby se nedochoval, jelikož byla několikrát přestavována. Ve věži kostela, která byla poškozena v roce 1761 zásahem blesku, jsou dodnes částečně zazděné střílny z 15. - 16. století. V 18. století byl kostel barokně přestavěn včetně interiéru. Například plochý strop v lodi byl nahrazen valenou klenbou s výsečemi. Současná podoba kostela pochází z roku 1869, kdy získala věž čtyři postranní novogotické věžičky a původní šindelová krytina byla nahrazena břidlicí. Hodiny na věži jsou doloženy již roku 1842, kdy je opravoval pražský hodinář Balke. Když se na ně člověk pozorně zadívá, všimne si jedné zajímavosti. Hodinová ručička je ta velká a minuty ukazuje ručička malá. Kostel stavební úpravy byly prováděny v letech 1923, 1971 a 1997. Poslední úpravy jsou z roku 2012, kdy se rekonstruovalo náměstí. Při těchto pracích se našly zbytky ohradní zdi hřbitova, který byl zrušen v roce 1784. Zeď zbořili v roce 1835.
Ve městě je zajímavých objektů i kouzelných míst podstatně více. Bylo by to dlouhé povídání. Před návštěvou je dobré se podívat na internet:http://pribram.eu/ a samozřejmě po příjezdu zajít do již zmíněného Infocentra.
Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná v nadmořské výšce 778 metrů na okraji pohoří Brdy. Kousek pod vrcholem se nabízí úžasné výhledy na město i okolí z místa nazvaného Kazatelna. Autem nebo městským autobusem lze zajet na okraj obce Orlov, odkud je to nahoru nenáročný výlet.
Na závěr ještě jedna věc, která mě zaujala. Když jsme se toulali po okolí, nezapomněli jsme navštívit Památník Antonína Dvořáka ve vysoké u Příbramě. Hezké a velice zajímavé místo. Ale také jsem si všimnul té koncovky u názvu obce. Nedalo mi to a musel jsem se podívat na internet, kde jsem zjistil, že vedle obvyklého genitivu „Příbrami“ je v názvech okolních obcí užíván i starší tvar „Příbramě“. Zajímavé.
Ve městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- Hornické muzeum Příbram:https://www.turistika.cz/mista/hornicke-muzeum-pribram-zdar-buh
- památník Antonína Dvořáka:https://www.turistika.cz/mista/zamek-vysoka-u-pribrame-a-pamatnik-a-dvoraka
- kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/pribram-kostel-sv-jakuba
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/pribram-socha-sv-jana-nepomuckeho-pred-kostelem-sv-jakuba
- vrch Třemošná s vyhlídkou Kazatelna:https://www.turistika.cz/mista/vrch-tremosna-s-kazatelnou
- poutní místo Svatá hora:https://www.turistika.cz/mista/svata-hora-u-pribrami-jedno-z-nejslavnejsich-poutnich-mist-u-nas-i-v-evrope
- rozhlednička Orlov:https://www.turistika.cz/mista/rozhlednicka-orlov-nad-mestem-pribram
- dub sv.Václava na svat= hoře:https://www.turistika.cz/mista/pribram-dub-svateho-vaclava-na-svate-hore
- studánka „U Kloboučku“:https://www.turistika.cz/mista/studanka-u-kloboucku-na-okraji-pohori-brdy-nedaleko-mesta-pribram
- Příbram a úžasná káva:https://www.turistika.cz/rady/oda-na-kavu-a-jedna-uzasna-kaferna
- Příbram a Šalanda: https://www.turistika.cz/rady/pribram-restaurace-salanda
- Příbram a Namaskar:https://www.turistika.cz/rady/pribram-indicka-restaurace-namaskar
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/