Naučná stezka Sudslavický okruh aneb za skálami, jeskyní, žebříky a starou lípou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych vás pozval na vycházku po Sudslavickém okruhu, což je Naučná stezka, která začíná a končí u žel.zastávky Bohumilice v Čechách, nedaleko Vimperka. Vycházíme po cestě od nádraží k první tabuli NS, od které stoupáme do kpce, společně se žlutou značkouk lesu, kde se nacházejí jednotlivé skalky a pak dojdeme až k žebříkům, po kterých sestoupíme k Sudslavické jeskyni a dále po NS a žluté značce na vrchol Opolence. Z vrcholu, jdeme po NS ke zbytkům Vápenky, kde se zpracovával materiál vytěžený v místních lomech a dále pokračujeme po NS k Sudslavické lípě, což je nejmohutnější a nejstarší lípa Jižních Čech. Od lípy jdeme po NS přes louku a za říčkou Volyňkou uvidíme staré mlýny. Po NS dojdeme zpět k výchozímu bodu vycházky. Trasa je dlouhá 3,5 kilometru, ale na této krátké trase se toho mnoho dozvíme o zdejší přírodě.
Za čím jedeme?
Jedeme do přírody a zároveň za poučením.Naučná stezka, je perfektně udržovaná a tabule jsou velmi zajímavé. Sudslavická jeskyně původně měřila 15 metrů a v roce 1880-83, zde palentolog J.N. Woldřich prováděl průzkum a nalezl zde kosterní pozůstatky 70 druhů živočichu čtvrtohor. Dnešní jeskyně, je jen torzem té původní, která byla zničena při ostřelu skály při stavbě žel. trati. Sudslavická lípa- nejmohutnější lípa malolistá Jižních Čech, má výšku 27 metrů a obvod kmene 1170 cm
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Doporučuji vzím jídlo a pití do batohu, cestou není žádná možnost občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Naučná stezka krásně vedena, užili jsme si i žebříky a plnění úkolů, které jsou rozmístěny po trase NS. Bohužel, ani zábrana u jeskyně nezabrání některým jedincům, aby nevlezli až do jeskyně.
Ostatní informace
Peněz na vstupy netřeba, do přírody se stále ještě neplatí.