Prudká zastávka - železniční stanice
Turistické cíle • Doprava • ŽST
Zastávka vlaku
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.419, 16.367)
Poslední aktualizace: 4.2.2009
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Doubravník
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Prudká zastávka - železniční stanice
Prudká
Osada
Nachází se v hluboce zaříznutém údolí řeky Svratky v místech, kde relativní převýšení mezi dnem údolí a horní hranou vrcholového hřebene dosahuje až 300 m a patří mezi nejhlubší průlomové skalnaté údolí na celé …
0.1km
více »
Krytá dřevěná lávka – Prudká
Technická památka
Krytá dřevěná lávka u železniční zastávky Prudká, hned vedle rekreačního střediska. Vede přes ni červená turistická značka jdoucí z Doubravníku do Borače po břehu řeky Svratky.
Lávka se dá s opatrností bezpečně p…
0.3km
více »
Jelínkův dub nad Doubravníkem
Památný strom
Určitě nejznámějším dubem na katastru městyse Doubravník na Tišnovsku je Jelínkův dub, který roste vysoko nad Doubravníkem na skalnatém hřebeni v lesní trati Lázy v blízkosti zdejší studánky zvané V Háji. Nachází se jižně od rozlehlé přírodní rezervace Sokolí skála. Kolem stromu prochází zeleně značená turistická trasa vedoucí z Borače do Doubravníku.
Zdejší dub získal své jméno po lékaři, doubravnickém rodáku a náruživé…
1.2km
více »
Doubravník
Městečko
Doubravník je malé městečko s částečně rekreačním charakterem a najdeme jej na úpatí Českomoravské vrchoviny, v jihozápadní části přírodního parku Svratecká hornatina, v údolí řeky Svratky…
1.3km
více »
Tišnovská pivní stezka II.
Cestopisy
Jak jsem slíbil v minulé části, museli jsme urychleně zapracovat na druhém pokračování akce, spojené s krásnou přírodou Vysočiny a minipivovary Tišnovska. Trasa trochu náročnější, neboť potřebujeme jednak zbývajíc…
1.4km
více »
Přírodní památka Hrušín
Přírodní památka
Přírodní památka Hrušín nacházející se severozápadním směrem od obce Ochoz u Tišnova. Jedná se o přirozené společenstvo lipových javořin a s významným nalezištěm sněženky podsněžníku (Gal…
1.4km
více »
Kostel Nalezení sv. Kříže v Doubravníku - interiér
Kostel
Nepřehlédnutelný doubravnický kostel Nalezení sv. Kříže se pyšní také zajímavým interiérem, kam se sice běžný turista většinou nedostane, ale i přes skleněné dveře z předsíně si lze o jeho vnitřní výzdobě udělat celkem dobrou představu.
Mohutný hlavní oltář je i takto vidět dost dobře na to, abychom se mohli blíže zastavit u jeho vybavení. Na menze z 2. poloviny 19. století…
1.5km
více »
Doubravník
Fotogalerie
Doubravník je malé městečko s částečně rekreačním charakterem a najdeme jej v předhůří Českomoravské vrchoviny, v jihozápadní části přírodního parku Svratecká hornatina, v hlubokém údolí …
1.5km
více »
Doubravník - kostel Povýšení sv. Kříže
Kostel
Byl postaven na místě zaniklého kláštera augustiánek v letech 1535-57 v pozdně gotickém a renesančním slohu pány z Pernštejna jako jejich rodová hrobka. Trojlodní halová stavba, zaklenutá trojdílnými křížovými, síťovými a žebrovými klenbami je zakončena presbytářem se síňovým Ochozem. Hranolová věž je současná s gotickým trojlodím, její horní část pochází až z roku 1792. Na severní straně objektu byla v roce 1867 přistavěna…
1.5km
více »
Sochařské památky v Doubravníku
Socha
Na náměstí v Doubravníku se návštěvníkům nabízí příjemný park k odpočinku, vychutnání např. zmrzliny z blízké cukrárničky a také k prohlídce zajímavé sochařské výzdoby.
Jedná se o barokní skulptury sv. Jana Nepomuckého a sv. Šebestiána a kašnu se sochou koupající se ženy.
Nejstarší je Socha sv. Jana Nepomuckého, která má sice na podstavci v chronogramu nápisu dataci 1776 –…
1.6km
více »
Kaple sv. Máří Magdaleny u Doubravníku
Kaple
Na okraji lesa na kopci Bozinka nad Doubravníkem se ukrývá nenápadná, ale pozoruhodná kaplička sv. Máří Magdaleny.
Její původ je opředen různými tajemnými pověstmi o její starobylosti, ve skutečnosti však pochází až z konce 17. století.
Někdy kolem roku 1780 byla kaple poničena zásahem blesku a následným požárem, obnovena pak byla až v roce 1897 ze sbírek zbožných občanů a…
1.8km
více »
Veselský chlum - přírodní památka
Přírodní památka
Jedinečná ukázka tradičního obdělávání chudých kamenitých půd je vrcholový hřbet Veselského chlumu (578 m), nacházející se nad obcí Veselí u Lomnice. Zachovala se zde malebná mozaika políček, sadů, pastvin a květn…
1.8km
více »
Příhradový ocelový obloukový most v Borači
Most
Technická památka – most přes řeku Svratku na komunikaci vedoucí z Borače na Podolí. Na mostě jsou umístěny čtyři litinové tabulky s nápisy: "Postaven nákladem silničního výboru okresu Tišnovského za předsedy F. Ž…
2.2km
více »
Nové rozhledny nad Svratkou
Tipy na výlet
Výlet začíná na vlakové zastávce v Borači a končí na vlakové zastávce ve Štěpánovicích. Trasa vede většinou po neznačených cestách, proto je velmi vhodné si sebou vzít mapu, jinak se vám může velmi jednoduše stát, že po cestě zabloudíte.
Trasa nejdříve projde obcí Borač do místní části Vrby (cesta vede po silnici), kde odbočí Doprava do kopců. Vede údolíčkem místního potoka…
2.2km
více »
Borač-Rašov-Čebín
Trasa
Trasa začíná na železniční Zastávce Borač (vlak sem jezdí každou druhou hodinu z Brna s přestupem v Tišnově). Tato malá obec má zajímavou historii, tak můžeme chvíli věnovat i krátké prohlídce. Túru zahájíme po zelené značce, směr Veselí a Lomnice. Vystoupáme částí obce zvané Podolí, projdeme kolem rodného domu spisovatele Josefa Uhra a zrestaurované dřevěné zvoničky. U křížku nás opustí červená značka do Tišnova, my se …
2.2km
více »
Z Borače přes kopečky do Nedvědice
Trasa
Překrásným širším okolím Brna můžeme putovat třeba z Borače do Nedvědice. Do výchozí stanice se dovezeme vláčkem přes Tišnov - a na rozcestníku u nádraží se chytíme zelené turistické značky, která vede až do Lomni…
2.2km
více »
Galerie Z Ruky v Křížovicích
Muzeum
Uprostřed nádherné KRAJINY v kopcích nad Doubravníkem leží malá vesnička Křížovice, část zmíněného městyse, která je známá asi především zdejší půvabnou uměleckou Galerií Z Ruky.
Výstavní prostory se nacházejí ve…
2.3km
více »
Naučná stezka Járy Cimrmana
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Járy Cimrmana vede po žluté turistické značce z Lomnice u Tišnova k hájence pod vrchem Sykoř. Začíná plastikou Nohy Járy Cimrmana přímo u zastávky autobusů na náměstí v…
3.4km
více »
Hájenka na Sýkoři
Samota
Nachází se ve vrcholové části Sýkoře na okraji přírodní rezervace Pod Sýkořskou myslivnou. Její vznik se váže na období osídlení Synalova a jeho místní části Kopaniny. Původně hlavní…
3.4km
více »
Lomnice - židovský hřbitov
Hřbitov
Nachází se na sveverovýchodním okraji židovské čtvrti. Byl založen v 1. čtvrtině 18. století (nejstarší náhrobek z roku 1716). Celou obdélníkovou plochu uzavírá Kamenná zeď. V pravidelných řadách nad sebou se zde …
3.4km
více »
Lomnice
Městečko
Lomnice leží na Jižní Moravě, severozápadním směrem od Brna. Městečko se rozkládá pod západními vrcholky Boskovické brázdy. Od okrajů města se zvedají zalesněné stráně kopců. U východního okraje zámku se rozklád…
3.5km
více »
Černvír
Vesnice
Černvír je malá podhorská obec se 165 obyvateli a najdeme ji v údolí řeky Svratky, pod vrcholky Českomoravské vrchoviny, severozápadním směrem od města Tišnov a nedaleko jižního okraje obce Nedvědice. Obec se ro…
3.5km
více »
Lomnice - mariánský sloup
Socha
Postavený jako vděk za odvrácení moru v Lomnici. Dokončen byl v roce 1710, v roce 1852 jej pak opravil a doplnil J. Břenek. Nachází se uprostřed historického náměstí, čímž vyniká jeho jedinečnost. Na vrcholu sloupu je socha Panny Marie na srpku měsíce, pod ní skupiny andílků a níže andělů. Po obvodu podnože jsou rozmístěny sochy svatých: Vít, Antonín Paduánský, Šebestián, Roch, Florián a Jan Nepomucký. Svou mohutností, náro…
3.6km
více »
Tišnovskou pivní stezkou přírodou Vysočiny
Cestopisy
Po návratu z Anglie jsou konečně letošní větší plány splněny a dochází na poslední, čekající od jara. Přestože byla akce vyhlášena už od Aprílu 1.dubna.
Znáte to. Pořád je plno jiných věcí a starších plánů, jakož …
3.6km
více »
Křížem krážem Lomnicí
Cestopisy
Dlouho, předlouho jsem plánoval návrat do Sýkořské hornatiny - do míst, která jsem před dvaceti lety navštívil s kamarádem (a kde jsem zřejmě ztratil i kousek své aorty), ale repríza se konala až začátkem letošního června. Dostat se tam bez auta totiž nebylo až tak jednoduché…
Původně jsem chtěl jet vlakem přes Českou Třebovou do Skalice nad Svitavou, tam přestoupit na bus do Č…
3.6km
více »
Lomnice - Zámecký mlýn
Mlýn
První zmínka o něm je z roku 1815, i když jeho historie je podstatně starší. Poslední mlynář odsud odešel v roce 1897. Objekt byl pak přestavěn na správu obory, která byla zbudována v…
3.9km
více »
Bledule jarní - Údolí chlébského potoka
Trasa
Na konci března se vydáváme na cestu za posli jara. V Údolí Chlébského potoka rostou tisíce těchto květinek. Je to fakt něco neuvěřitelného. Doba kdy se tam vydat je různá. Záleží hlavně na…
4.1km
více »
Litava - obec
Vesnice
První zmínka o obci je z roku 1346, kdy je zde uváděna tvrz Vojnů z Litavy (stávala poblíž dnešního objektu čp.2), která zanikla asi ke konci 15. století. V roce 1492 je již Litava zmiňována jako součást pernštejn…
4.3km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pernštejn
Hrad
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
5.1km
více »
Pernštejn, král moravských hradů
Tipy na výlet
Jedeme se podívat na jeden z našich nejpůvabnějších a nejpohádkovějších hradů.
Autem přijedeme do Nedvědice, kde nás na hrad nasměrují hnědé značky. Před hradem se nachází parkoviště. Parkovné činí 50Kč. Je to jedna z největších a nejlépe dochovaných goticko-renesančních pevnostních staveb v Evropě. Zakladateli hradu byli v 1. polovině 13. století páni z Medlova. Od roku 1596…
5.1km
více »