Regionální muzeum Tomáše E. Müllera v Bohdalicích
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Bohdalice-Pavlovice najdeme jižně od Vyškova, směrem na Bučovice. Obec vznikla sloučením samostatných obcí v jeden celek v roce 1964. První písemná zmínka o Bohdalicích pochází z první poloviny 14. století. Z historického hlediska jsou Bohdalice zajímavé svým klasicistním zámkem z poloviny 19. století přestavěným z původní renesanční tvrze. Bohdalický zámek navštívili 29. listopadu 1805 ruský car Alexander I. a rakouský císař František II. Bolo to dva dny před bitvou Tří císařů u Slavkova.
Bohdalecké muzeum bylo otevřeno v listopadu 2010. Expozice muzea je umístěna v prvním poschodí bývalé zámecké hospodářské budovy nad hasičkou zbrojnicí. K výstavní činnosti nebo k pořádání tematických akcí se využívají i klenuté sklepy v suterénu budovy. Od samého začátku vychází činnost muzea z dobrovolné činnosti zájemců o historii, z okruhu obyvatel Bohdalic. Podařilo se za dobu tří let muzejní činnosti soustředit a v vystavit exponáty zachycující historii života Bohdalic a okolí.
Návštěvník muzea může získat na jednom místě různorodé informace, týkající se například německého jazykového ostrůvku na Vyškovsku, do kterého spadají Hlubočany, Kučerov, Lysovice, Roštěnice-Zvonovice, Terešov, Komořany a Čechyně. O historii bohdalického zámku a jeho posledních majitelích, rytířském rodu Mannerů vypovídá sbírka dobových předmětů, dokumentů a fotografií. Zvláštní pozornost je v této expozici věnována osobě doktora Tomáše E. Müllera, cestovatele, světoběžníka, nelegitimního potomka bohdalických Mannerů žijícího v současnosti v Austrálii.
Pro zájemce o napoleonské války a to konkrétně o Bitvu tří císařů u Slavkova roku 1805, jsou pozoruhodné záznamy faráře Antonína Meixnera z Kučerova o válečných událostech roku 1805 v jeho farnosti. Jsou zde zaznamenány vzpomínky na pobyt carských vojsk na bohdalickém panství a na návštěvu cara a císaře na faře v Kučerově. Jedná se doslovný nezkrácený překlad vzpomínek psaných v němčině.
Novodobá historie Bohdalic je spojována se strojírenskou firmou Karla Langa vyrábějící stroje pro mlékárny od roku 1905. Po znárodnění podniku se výrobní program zaměřil na výrobu strojů a zařízení pro drůbežářský průmysl. I o této části historie Bohdalic se můžeme dočíst z expozičního panelu muzea.
Po odsunu Němců v roce 1946 z obcí z německého jazykového ostrůvku, se do vysídlených vesnic v okolí Bohdalic přistěhovali osídlenci, mezi nimiž byli i volyňští Češi, kteří se vrátili do původní vlasti svých rodičů. Do ČR se povětšině vrátili jako příslušníci 1. československého armádního sboru vytvořeného na území tehdejšího SSSR. Důvodem odchodů tisíců Čechů v rozpětí let 1868 až 1880 z Rakouska Uherska do Ruska byly informace o prosperitě carské říše. Převážná část českých imigrantů se usadila v oblasti Volyně na Ukrajině. Tyto a další zajímavosti týkající se historie bohdaleckého regionu si můžeme prohlédnout v tomto malém, ale velmi zajímavém regionálním muzeu. Muzeum má otvírací dobu v neděli od 13:30 do 17:00 hodin.