Za novodobými stavbami ovlivněnými hanáckými žudry na Vyškovsku
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Svébytným prvekem původních hliněných hanáckých domů býval žudr. Domy s tím to lidovým architektonickým znakem najdeme zachovalé ve vesnicích mikroregionu Větrník, jižně od Vyškova. Jedná se o tzv. německý jazykový ostrov, který vznikl ve středověku přistěhováním německých osadníků na podnět pánů Z Obřan. V Němci obývaných obcích se setkáme s typem žudru, který se hřibovitým tvarem oblouky liší od jiných hanáckých žudrů.
Při hledání žudrových domů v Lysovicích, Roštěnicích, Kučerově, narazíme v Lysovicích nebo Hlubočanech na novodobé stavby, inspirované původními žudry. Zajímavým objektem je budova mateřské školy v Hlubočanech z roku 1940, postavená podle projektu architekta Josefa Schiriuse z Hlubočan, odsunutého po válce do Německa. Vstup do budovy mateřské školy je doplněn o před průčelí v podobě stylizovaného hřibovitého žudru. Budova školky působí i po 73 letech od svého vzniku nadčasově a je zajímavým architektonickým prvkem návsi.
V Lysovicích, vesnici s největším počtem zachovalých žudrových domů v mikroregionu Větrník, nalezneme mimo původních žudrů zajímavý objekt, inspirovaný lidovou architekturou. Jedná se o zděnou autobusovou zastávku na návsi, v blízkosti autobusové točny, zároveň sloužící jako turistické odpočívadlo z roku 2005, jejíž průčelí vychází z hřibovitého tvaru oblouku původních žudrů. Turistické odpočívadlo je na autobusové zastávce zbudováno záměrně, neboť Lysovicemi prochází červeně značená turistická trasa z Vyškova do Bučovic,