Kamenná boží muka v polích u Rostěnic
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Boží muka jsou drobnou sakrální stavbou stavěnou na území Čech a Moravy od 13. století. Jedná se o historický doklad zbožnosti obyvatel dané oblasti v krajině. Kamenná boží muka jsou typická pro bývalé německojazyčné oblasti, ke které patřil i německý jazykový ostrůvek na Vyškovsku. Boží muka jsou Sloupy buď kamenné nebo zděné, umístěné v krajině na památku radostné nebo tragické události a zároveň sloužící jako orientační bod například na rozcestí.
Spodní, nosná část Božích muk je nazývána patkou a mívá obdélníkový tvar s hlazenými stěnami. Vrchní hrana patky bývá zkosena. Na patku navazuje 1 – 2 m vysoký dřík, užší než patka. Hlavice je zakončení Božích muk a může být různě tvarovaná. Nejčastějším tvarem hlavice je symbolizovaná lucerna s nikami (výklenky) s reliéfy světců.
U polní cesty za obcí Rostěnice jež spadá do mikroregionu Větrník nalezneme zajímavá kamenná Boží muka. Tuto drobnou sakrální stavbu nechali postavit němečtí obyvatelé Rostěnic, což dokazují německým novogotickým písmem (švabachem) vytesaná příjmení, včetně popisných čísel. Podstavec roštěnickým muk je tvořen z hrubě otesaných kamenů, na němž se nachází opracovaná patka s dříkem a lucernou. Čelně umístěná nika lucerny je vyplněna reliéfem Panny Marie s Ježíškem.
K Božím mukám se dostaneme tak, že po příjezdu do Rostěnic od Kučerova odbočíme na křižovatce za kostelem doprava a po 400 m dorazíme po zpevněné cestě ke kamenné sakrální památce. Pokračujeme–li dál po polní cestě, vyjedeme po 2 km na silnici č. 431 spojující obec Hlubočany s Vyškovem.