Rhodos – pevnost sv. Mikuláše (Agiou Nikolaou)
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Tato, relativně malá, přístavní středověká pevnost je – překvapivě – již součástí rhodského Nového Města. Byla však postavena Johanity v polovině 15. století. Řád Johanitů – přesněji tedy Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě – vlastnil ostrov již od roku 1309 a soustavně „pracoval“ na jeho postupném opevňování.
Nachází se na severní straně města, na úzkém pevninském výběžku s hrází. Je to jen asi 100 m od místa, kde údajně stála jedna z rozkročených nohou Kolosu rhodského.
Hlavním úkolem pevnosti sv. Mikuláše bylo chránit přístupovou „cestu“ do Velkého přístavu města Rhodos. Johanité však tuto pevnost stavěli také – nebo lépe řečeno zejména - z důvodu nutnosti chránit město proti Turecké invazi. A nevelká pevnost v těžkých chvílích obstála dokonale. Poprvé se ji Turci pokusili dobýt v roce 1480. Rhodos tehdy neúspěšně napadlo 50 osmanských lodí s 15 tisíci vojáky (některé prameny uvádí až 160 lodí a 100 tisíc vojáků). Podruhé pevnost odolala roku 1522, kdy Rhodos napadlo 400 lodí s 200 tisíci vojáků. Město tehdy přitom bránilo jen 600 rytířů a pět tisíc vojáků.
Pevnost je sice dlouhodobě rekonstruována, ale v současné době je již, alespoň částečně, opět zpřístupněna veřejnosti. V pevnosti se, mimo jiné, nachází projekční sál, ve kterém se promítá film o její historii. Vidět zde můžeme rovněž část interiérů a expozici s dobovými děly a „náboji“. Zpřístupněna je také část hradebního Ochozu, z kterého je výhled nejen na moře a přístav Mandraki, ale i na basreliéf s patronem pevnosti, svatým Mikulášem.
Vstup do pevnosti je volný a její nedílnou vnitřní součástí je i maják.