Lindos – skalní reliéf řecké válečné lodi
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Přestože Městečko Lindos nabízí svým návštěvníkům neuvěřitelné množství nejrůznějších pamětihodností, reliéf řecké lodi při vstupu na tamní Akropoli nemůže žádný turista, který je současně milovníkem památek a umění, prostě minout bez zastavení. Půlkruhová tribuna (exedra) s – pět metrů dlouhým - reliéfem rhódské trojveslice bývala v minulosti zřejmě sídlem méně známé sestřičky slavné Niké Samothrácké, jejíž bezhlavé torzo důvěrně zná každý, kdo někdy navštívil pařížský Louvre. V tomto případě ovšem někteří tvrdí, že zdejší loď „vezla“ místo Krásné ženy škaredého admirála. Neuvěřitelné rozpory v informacích o tomto uměleckém díle symbolizují – do jisté míry – celé Řecko. Možná zvyšují tajemné magično tohoto místa, možná jen průvodcovské publikace počítají s tím, že je návštěvníkům ostrova jedno, co si přečtou. Tedy pokud si vůbec něco přečtou. A co byste také chtěli, když dvě podobné publikace vám budou střídavě přísahat, že na reliéfu vidíte příď I záď lodi …
Reliéf řecké trojveslice najdeme vysekaný ve skále za půlkruhovou skalní tribunou vedle úpatí schodů, vedoucích k vrcholu Akropole s johanitskou pevností a zdejší hlavní archeologickou oblastí. Na zádi trojveslice stála – jak již bylo naznačeno – bronzová socha slavného rhódského sochaře Hagesandera (též Agesander nebo Agesandros). Tento sochař (nebo skupina sochařů) tvořil ve stylu pozdního „helénistického baroka“ (sousoší Láokoón a jeho synové) a jeho jméno bývá někdy spojováno I se zmíněnou okřídlenou Niké Samothráckou, jejíhož tvůrce však oficiálně neznáme. Věky poškozený nápis na trupu lodi říká, že město Lindos udělilo sochaři Agesanderovi zlatý věnec. Nachází se zde ovšem i další nápis, který odkazuje autorství reliéfu dalšímu velkému rhódskému sochaři, který bývá v souvislostí s Niké Samothráckou uváděn. Tímto umělcem je Pythokritos, syn Timocharův. A aby toho nebylo málo, někde se dočtete, že Hagesandros byl vlastně onen velitel lodi, jehož socha od Pythokrita reliéf zdobila. Tento lindský admirál by potom byl i sponzorem celého díla. V tomto směru se rozchází například i oficiální průvodce po ostrově Rhodos a infotabule u tribuny s reliéfem.
Reliéf řecké triéry vznikl v letech 180 až 170 před naším letopočtem a pravděpodobně oslavuje památku vítězné námořní bitvy v roce 190 před Kristem i rhódskou námořní tradici a důvěru v bojové schopnosti jejich lodí. Zdařilý reliéf sloužil zřejmě opravdu pouze jako základna bronzové portrétní sochy. Záď válečné lodi, která dodnes uchovává stopy červeného barviva, je ztvárněna detailně, s bohatě vyzdobeným „kapitánským můstkem“ v podobě ptačího křídla. Na zadní straně základní desky je znatelná stojící postava ženy s vázou (kalathos) na hlavě. V přední části reliéfu je řada děr, v nichž bylo kdysi ukotveno železné zábradlí, chránící památku.