Lindos – Akropole (Acropolis)
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Ještě než si představíme nejznámější část někdejšího slavného městského státu a obchodního centra, spojujícího tři světadíly, vysvětleme si samotný Výraz Akropolis. Ten vznikl složením dvou řeckých slov – akros (vysoký) a polis (obec, město) a znamená tedy něco jako Horní Město nebo Vyšehrad. Všeobecně se však používá jako označení pro opevněná návrší řeckých měst s posvátným okrskem a vladařským palácem a tvoří většinou výraznou panoramatickou dominantu města. Nejznámější akropolí je – samozřejmě – ta athénská, ale kdo zavítal na řecký ostrov Rhodos, určitě si nenechal ujít možnost návštěvy Akropole lindoské, tyčící se vysoko nad starobylým „bílým“ (čeština je fakt krásná) městem.
Lindos je historické Městečko v jihovýchodní části ostrova Rhodos a jeden z původních tří ostrovních městských států. Městečko sice malé, ale krásné a na historickéi památky - a události s nimi spojené - velmi bohaté. I když to se asi v této části světa považuje za samozřejmost. Lindos se nachází asi 52 kilometrů od hlavního města ostrova (také Rhodos) a nemá ani tisícovku stálých obyvatel (ti jsou ovšem schopni ubytovat kolem dvou tisíc turistů a je zajímavé, že podle některých informačních pramenů zde žije běžně až 3.500 lidí)). Je proslaven nejen svou bílou krásou, ale i nejvyššími naměřenými teplotami vzduchu na ostrově. Turisticky proslulo město zejména vrchem Akropolis nad městem (prý až 116 metrů nad mořem, ale tento bod jsem nenašel), kterému dodnes dominuje velká středověká johanitská pevnost. Toto místo si totiž postupně za své opevněné sídlo zvolili Řekové, Římané, Byzantinci, maltéžští rytíři i Turci. Pro archeology musí být zdejší vykopávky skutečně onen známý pohádkový dort pejska a kočičky.
Město Lindos založili údajně již ve 12. až 10. století př.n.l. Dórové jako součást dórské Hexapolis (šestiměstí). Až do založení města Rhodos v 5. století před Kristem byl Lindos velmi významným obchodním centrem a přístavem. Možná i proto, že zde tehdy vládl milovaný tyran Kleobulos (Cleovoulos), jeden ze sedmi mudrců starověku V klasickém období městu z Akropole vévodil chrám Athény Lindské (jeho konečná podoba vznikla okolo roku 300 př.n.l.), od 14. století pak mohutná středověká hradní pevnost, kterou zde vybudovali Johanité na obranu ostrova proti Osmanské říši. Dnes je Akropole hlavně placenou turistickou atrakcí a úžasným místem s neopakovatelnými výhledy na město a jeho okolí, přístav, egejské pobřeží i nekonečnou mořskou hladinu.
Pokud do placených prostor Akropole vstoupíte, čeká vás množství – donekonečna restaurovaných – staveb z různých období. Za zmínku stojí zejména dórský chrám Athény Lindské se zachovanou základnou Athéniny kultovní sochy. Další důležitou stavbou jsou Propyleje (Propylaea), zbytky vstupní brány svatyně ze 4. století před Kristem. Najdeme zde také monumentální schodiště, helénistickou sloupovou síň (stoa) nebo kolonádu z římského období (okolo roku 200 př.n.l.), která byla původně 87 metrů dlouhá a tvořilo ji 42 sloupů.
Známý je rovněž reliéf rhódské trojveslice, na jejíž přídi stávala socha generála Hagesandera, přisuzovaná někdy slavnému sochaři Pythokritovi. Tribuna s reliéfem lodi z roku 180 až 170 před Kristem se nachází na skále při úpatí schodiště, vedoucího ke Guvernérskému paláci johanitské pevnosti a k hlavní archeologické oblasti akropole. Najdeme zde pozůstatky římského chrámu, určeného pravděpodobně pro císaře Diokleciána nebo římský nápis, oznamující, že stěny a věže na náměstí byly opraveny ve 2. století našeho letopočtu.
Hrad rytířů sv. Jana, byl postaven někdy před rokem 1317 na základech staršího byzantského opevnění. Stěny a věže pevnosti přirozeně prodlužují podobu útesu. Nedaleko hradu najdeme také Pravoslavný kostel sv. Jana, pocházející z 13. nebo 14. století. Ten byl zase postaven na troskách předchozího kostela ze 6. století. Z hradeb pevnosti pak nejlépe uvidíte, že Lindos je Městečkem neobyčejně půvabným a fotogenickým.
Při cestě na Akropoli se připravte na neustálé stoupání křivolakými uličkami, po schodištích, kočičích hlavách i oblázcích – a hlavně ve velkém horku. Ale zdaleka to není tak hrozné, jak se popisuje v různých průvodcích nebo jak mnohdy tvrdí delegáti CK. Jenom na oblázkových mozaikách to trošku klouže. Pro výstup je možno použít místní MHD, tedy oslíky, ale měl jsem pocit, že všem kromě Rusů a Němců bylo těch zvířat tak nějak líto a nechávali je raději odpočívat v depu závodních strojů.
A na úplný zývěr si zopakujme trasu po akropoli a její jednotlivá zastavení. Po zaplacení vstupného začínáme na nevelké plošině s tribunou a reliéfem lehké válečné trojveslice. Odsud pokračujeme po strmých schodech k portálu johanitské pevnosti, která pochází převážně z období let 1421-1503. Nad oknem domu velitele vidíme erby obou velmistrů, kteří pevnost budovali. Vlevo od schodiště se nacházejí staré antické schody. Do paláce vede vsttupní portál s lomeným obloukem a za ním nás již čeká malé hradní Lapidárium. K hornímu patru paláce je přistavěn silně poškozený byzantský kostel sv. Jana z 11. až 13. století, z něhož se ovšem dochovala pouze východní část.
Z tohoto místa pokračujeme východním směrem k první velké terase s další malou tribunou ze 3. století př.n.l. Nedaleko od ní jsou stále vidět základy římského chrámu. Pokračujeme dále a vstoupíme do prostor dórské sloupové síně (tzv. stoa), vybudované okolo roku 200 před Kristem (původně měla 42 sloupů, dnes jich stojí již pouze 20), která tvoří druhou úroveň Akropole. Poté pokračujeme - po 34 stupních 21 metrů širokého schodiště ze 4. století př.n.l.. Čekají nás propylaje, z nichž se do současnosti dochovaly jen základy, rovněž ze 4. století před Kristem. Propylaje a chrám Athény Lindské tvořily třetí - nejvyšší - úroveň Akropole.
Dórský chrám bohyně Athény působí - vzhledem k monumentálnímu schodišti a sloupové síni - překvapivě malým a skromným dojmem. Má rozměry necelých 22 x 8 metrů, čtyři sloupy na obou kratších stranách a na jihozápadním výběžku Akropole - i nejvyšším místě hory - stojí proto, že se pod tímto místem nachází stará kultovní jeskyně. Navíc je toto místo ze všech stran – včetně moře - dobře viditelné. Recipročně nám pak vrcholek Akropole nabízí nádherné pohledy na celé bílé město Lindos, včetně překrásné zátoky sv. Pavla. V té chvíli určitě zapomenete i na ty stovky lidí a desítky koček ve vašem nejbližším okolí.