Rokytnice v Orlických horách - kostel Všech Svatých
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Dominantou náměstí T.G.Masaryka v Rokytnici je Kostel Všech svatých, který byl postaven v místě původního dřevěného kostela, který shořel při požáru v roce 1661. Dle projektu stavitele A. Kriestese, z Bystřice v kladsku, byl v letech 1679-84 postaven menší farný zděný kostel. Zvětšení kostela do podoby jak je znám dnes bylo realizováno v letech 1735-36. Významná novodobá rekonstrukce kostela byla realizována v letech 1993-99 za finanční pomoci dárců nejen domácích, ale i z Polska a Německa.
Město je nejen zimním lyžařským střediskem, ale v létě i výchozím bodem k turistice a tak je nazýváno hlavním městem Orlických hor. Rokytnicí prochází žlutá a modrá turistická značka a je křížením cyklotras KČT č. 4075 a 4076 s páteřní cyklotrasou č. 4070, oficiálně zvanou Cyklotrasa Orlické hory.
Zasněženou Rokytnici v Orlických horách, o níž je první písemná zmínka z roku 1318, jsme navštívili několikrát během zimní dovolené v Orlických Horách, jelikož Rokytnice patří k významným střediskům letní i zimní rekreace. Hned druhý den dovolené jsme ze Zdobnice přijeli do hotelu Eduard na oběd a koupili zde známku. Často vzpomínáme na dobré kuřecí steaky či to, jak číšník nemohl správně spočítat stravenky.
Po dobrém obědě jsme se procházeli po náměstí T.G. Masaryka a narazili jsme také na jednolodní kostel Všech Svatých s polygonálním presbytářem, který stojí na místě dřevěného předchůdce ze 14.století a jenž shořel při požáru města roku 1661. Jelikož byl v letech 1679 - 1684 postaven nový zděný kostel, mohli jsme si jej i dnes prohlédnout. Viděli jsme však církevní svatostánek, který byl v letech 1735 - 1736 přestavěn a zvětšen, přičemž dalších oprav se dočkal v letech 1993 - 1999. Dovnitř jsme však nenahlédli a bohužel tak neviděli zařízení z 18. - 19. století a oltář s obrazem Kristovy Rodiny z roku 1794.
Z Rokytnice jsme se většinou vraceli do Nebeské Rybné, kde jsme byli ubytováni. Třetí den dovolené jsme jeli opět nakupovat do jednoty a potom jsme v informačním centru získali razítka do památníku. V obchodě v dolní části náměstí jsme si koupili pár DVD, abychom se večer nenudili. Čtvrtý, pátý a šestý den dovolené jsme do Rokytnice jeli jen na oběd, jak jinak do hotelu Eduard a vždy se vrátili do Nebeské Rybné, ve které jsme bydleli v panelákovém bytě s krbovými kamny.
http://www.vychodni-cechy.info/rokytnice-v-orlickych-horach/pamatky-atraktivity/