Rokytnice v Orlických horách - zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Přirozeným centrem Rokytnice je náměstí T.G.Masaryka. Jeho dominanntou je Kostel Všech svatých, který byl postaven v místě původního dřevěného kostela, který shořel při požáru v roce 1661. Současný kostel byl postaven v letech 1679-84. Významná rekonstrukce kostela byla realizována v letech 1993-99 za finanční pomoci dárců domácích tak z Polska a Německa.
Ve východní části náměstí se nalézá zámek, jež byl postaven na místě renesanční tvrze Licků z Rýzmburka, která byla postavena v letech 1548-1553 na vyvýšené straně náměstí. V roce 1600 byla tvrz za Kryštofa Maušvice z Armenruhu zbořena, následně byl postaven menší zámek. Rozšíření zámku a přestavba v barokním slohu byla realizována po roce 1734 hrabětem Janem Karle Kryštofem z Nostic. Do podoby současné byl zámek upraven v roce 1855 hrabětem Josefem z Nostic.
Jedná se o čtyřkřídlou, patrovou budovu s čtvercovým dvorem se vstupem, který je zdoben portálem s aliančními znaky rodu Nosticů a z Veitmile. Dominantní místností v zámku je oválný Anenský sál, sál předků, který pochází z doby kolem r. 1700. V jižním křídle se nachází 4 tapetové pokoje z přelomu 19. století. Ze severního křídla vystupuje barokní kaple sv. Petra a Pavla. K zámku přiléhá park, ve kterém se nachází několik vzrostlých buků a dubů. Zámek je účelově využit a turisticky zatím přístupný není.
Zasněženou Rokytnici v Orlických horách, o níž je první písemná zmínka z roku 1318, jsme navštívili několikrát během zimní dovolené v Orlických Horách, jelikož Rokytnice patří k významným střediskům letní i zimní rekreace. Hned druhý den dovolené jsme ze Zdobnice přijeli do hotelu Eduard na oběd a koupili zde známku. Často vzpomínáme na dobré kuřecí steaky či to, jak číšník nemohl správně spočítat stravenky.
Po dobrém obědě jsme se procházeli po náměstí T.G. Masaryka a narazili jsme také na zámek, jehož předchůdcem byla vodní tvrz, která byla na tomto místě postavena v letech 1548 - 1553 Janem Lickem z Rýzmburka. Již roku 1600 byla Kryštofem Maušvicem z Armenruh zbořena a byla zde postavena zámecká stavba v renesančním stylu. V roce 1734 byl hrabětem Janem Karlem Kryštofem z Nostic rozšířen a také přestavěn v barokním stylu.
Z historie zámku nás zaujalo, že v roce 1918 zde byla v přízemí česká menšinová škola a že v majetku rodiny Nostic – Rieneck zůstal rokytnický zámek až do roku 1945.
Shlédli jsme tedy jednopatrovou, čtyřkřídlou budovu se čtvercovým dvorem, jejíž Ochoz je v přízemí otevřen velikými oblouky, které jsou v patře zazděny. Průčelí zdobí alianční erb hrabat Nosticů. Ze severního křídla vystupuje čtyřboký rivalit s barokní zámeckou kaplí apoštolů Petra a Pavla. Místnosti v přízemí jsou klenuté, v patře jsou stropy ploché.
Dovnitř jsme se však nedostali a neviděli tak velký sál ve tvaru podkovy s bohatě štukovanými zdmi a stropem ze 17. století či dvoje vzácná kamna ze 17. století s barevnými figurálními kachlemi na chodbách zámku.
Navštívili jsme také místní informační centrum, kde jsme koupili turistickou známku a dostali razítko do památníku. Na oběd jsme chodili pouze do hotelu Eduard , kde jsme byli velice spokojeni - nachází směrem na Říčky vedle Jednoty COOP, kde jsme zase nakupovali potraviny. Rokytnice je dnes ale především výchozím místem do krásných , lidmi nepřeplněných Orlických Hor.
Z Rokytnice jsme se většinou vraceli do Nebeské Rybné, kde jsme byli ubytováni. Třetí den dovolené jsme jeli opět nakupovat do jednoty a potom jsme v informačním centru získali razítka do památníku. V obchodě v dolní části náměstí jsme si koupili pár DVD, abychom se večer nenudili. Čtvrtý, pátý a šestý den dovolené jsme do Rokytnice jeli jen na oběd, jak jinak do hotelu Eduard a vždy se vrátili do Nebeské Rybné, ve které jsme bydleli v panelákovém bytě s krbovými kamny.
http://www.vychodni-cechy.info/rokytnice-v-orlickych-horach/pamatky-atraktivity/