Loading...
V městě Ronov nad Doubravou sice nepřebývají ani dva tisíce duší, ale několik zajímavých historických památek zde přesto najdeme. Jistě mezi ně můžeme zařadit také dvojici barokních světeckých soch, pocházejících z roku 1725. Všechny informační prameny sice tvrdí, že se sochy nacházejí v dolní části Zámecké ulice (v aleji směřující k zámku, popř. v zahradě jednoho z domů), ale není to pravda. Obě pískovcové sochy totiž stojí - na poměrně vysokých soklech a rozhodně vhodněji - před západním průčelím zdejšího monumentálního kostela sv. Vavřince, postaveného v polovině 19. století.
Sochy sv. Prokopa a sv. Jana Nepomuckého věnoval Ronovu nad Doubravou opat cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou Václav Vejmluva. Původně byly údajně zhotoveny jako zdobná součást kamenného mostu ve Žďáru nad Sázavou, ale jejich osud byl nakonec jiný.
Kvalitní vrcholně barokní sochy jsou památkově chráněny již od roku 1958 a charakterizují je tradiční atributy. Svatý Jan Nepomucký tak v rukou drží kříž a nad hlavou má v polokruhu pět zlatých hvězd, zatímco svatý Prokop si na řetězu vede ďábla, který takto symbolizuje zkrocené zlo (jeho hlava ovšem působí tak trošku nepůvodně). Na soklu soch můžeme vidět znak žďárského kláštera.