Loading...

Rotštejn

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 A3

tesané místnosti ve skále

skalní průchody

ve skále tesaný tank na vodu

socha sv. Jana Nepomuckého na žluté TZN

První zmínka o objektu 1318

Jiný název objektu Červený kámen, Rothenstein

Vlastní hrad byl založen patrně ji dlouho před datem první zmínky tj. před rokem 1318 a jeho držiteli byli páni z Rotštejna. Mezi nejznámějšími je udáván Vok z Rotštejna, který byl vlastním synem Jaroslava z Hruštice. Tito páni však páchali na okolních statcích velkou škodu a posléze byl tedy hrad dobýván. Nicméně však Rotštejnové sídlí na hradě do roku 1415, kdy jej zakoupil Ondřej Paldra z Vavřin. Tento majitel jako přívrženec katolíků se stal trnem v oku husitům, kteří dobyli Turnov a okolní hrady (nebo dobývali). Proto byl v roce 1426 hrad Rotštejn husitským vojskem dobýván a kolem 10. července toho roku i dobyt a pobořen. Páni z Vavřin již hrad neopravovali a po roce 1514, kdy je majitelem rotštejnských statků Jan z Boskovic, je uváděn již jen jako pustý. Dnes je hrad, nazývaný též Červený kámen z německého Rothenstein přístupný pouze po dohodě s lidmi ze Společnosti přátel Klokočských skal, kteří hrad opravují a udržují. Při venkovní prohlídce je však možno spatřit několik zbytků původních zdí, skalních sekaných jeskyněk a sklepů. Snad nejvýraznější dominantou hradu je skalní okno na sloupovitém skalním výchozu prazvláštního tvaru. Na přilehlých skaliscích nalezneme větší množství záseků a zádlabů pro dřevěné části hradu. Za sochou sv. Jana Nepomuckého tesaného ve skále jsou zbytky skalní kovárny. Hrad je stejně jako mnoho podobných staveb opředen množstvím pověstí z nichž jedna vypráví o spolku Voka z Rotštejna (Hruštice) s ďáblem. Po jeho smrti byl ve zřícenině hradu nalezen zajímavý černý kámen, který kdekoliv se objevil způsobil, že tráva v jeho okolí “mřela”. Lokalitu se zříceninou hradu nalezneme nad stejnojmennou osadou přístupnou po silnici od Turnova. Vlastní zřícenina se nachází na žluté TZN vedoucí od Kozákova a za hradem pokračující k Turnovu. K přístupu můžeme též zvolit modrou TZN od Malé Skály přes Koberovy. Obě zmíněné TZN křižuje ve vzdálenosti cca 1 km severně červená TZN z Turnova ke Kozákovu, která prochází centrální oblastí Betlémských a Klokočských skal.

Podobné příspěvky
Hrad Rotštejn - skalní hrad

Hrad Rotštejn se nachází nad obcí Mírová pod Kozákovem a i když se do dnešních dnů z jeho hradeb mnoho nedochovalo, určitě stojí za návštěvu. Hrad Rotštejn zde stál pouze 150 let a jeho vznik je možno klást do druhé poloviny 13. století, kdy držitelem celého rozsáhlého území pod Kozákovem byl Vok z Rotštejna. Jeho syn Vok držel Rotštejn v počátečních letech vlády krále Jana Lucemburského. S tímto Vokem je spjato první pohnuté období v dějinách hradu. Se svými sousedy nedovedl žít Vok ve shodě a nakonec se dostal do majetkového sporu se všemi svými příbuznými, jimž při přepadení a vypálení Rotštejna, vyplenění okolních vesnic a zajetí Vokova v roce 1318 pomáhalo vojensky několik desítek příslušníků nižší šlechty z širokého okolí. Soudní řízení, k němuž dal pak Vok podnět žalobou na útočníky, se protáhlo na několik let, až konečně v roce 1322 měl dostat zadostiučinění a odškodnění. Jeho odpůrci se však postavili výkonu práva na odpor nejen v Turnově, ale i na jiných místech, a tak muselo být zahájeno nové soudní řízení, jehož konečný výsledek již není známý.

Až do počátku 15. století vládli na Rotštejnu Vokovi potomci, ale již kolem roku 1415 jej koupil Ondřej Paldra. Bylo to již na samém počátku husitského hnutí, které se šířilo po celé zemi. Ondřej Paldra i jeho dědic Václav zůstali věrni císaři Zikmundovi a katolické víře. Václavova situace se však stala velmi svízelnou, když se husité v roce 1424 zmocnili Turnova i nedalekého hradu Valdštejna. Historici se domnívali, že na Rotštejn došla řada v roce 1426, kdy se předpokládalo, že byl v červenci husity dobyt a vypálen. Jsou to však pravděpodobně jenom dohady, protože žádný archeologický průzkum husity na Rotštejně nepotvrzuje ani písemné prameny se o dobytí či obléhání nezmiňují. V průběhu 30. let 15. století byl hrad opuštěn, proto, že jeho majitel Vaněk Paldra již v roce 1430 sídlil ve vsi Klokočí.

V roce 1514, když Jan z Boskovic postupoval své statky a mezi nimi i Rotštejn, svým věřitelům, uvádí se hrad jako pustý. Rotštejn byl typickým skalním hradem, jemuž mohutná skaliska poskytla nejen základní stavební materiál, ale také pevnost a bezpečí. To bylo ještě zajištěno tehdy obvyklými prostředky, branami, mostem, baštami. Jejich rozmístění lze však dnes již při pohledu na skalní bloky s výklenky a závrty jen tušit. Hradní budovy, postavené z mohutných trámů, na vrcholcích skalisek, však beze zbytku zanikly. Z fortifikací, obytných a hospodářských budov nezbylo nic a jen písemné prameny potvrzují významnou úlohu, kterou hrad Rotštejn po dobu svého trvání na Turnovsku sehrál.

POVĚST O HRADU

Dlouho, dlouho spočíval poklad na Rotštejně v hloubi země, než se našli odvážlivci, kteří jej chtěli mermomocí vyzvednout. Několik občanů se na to smluvilo. Nebyli to lidé s odulými měšci, jen tak tak bídu dřeli, všem by se dukáty hodily. Ale přece dlouho rozmýšleli, jak na to, vždyť při odkrývání pokladů často jde o kůži a každému je hrdlo milejší než peníze. Radili se, po mnoho večerů hlavy sestrkovali. Jeden navrhoval svěcené drobečky, jiný kousek provazu z oběšence a kdoví co ještě. Na jednom se však shodli: že půjdou na hrad o velikonocích, až bude na Velký pátek zpívat kněz v Loučkách pašije. Na tom zůstali a podařilo se. Sotva se všichni sešli, otevřela se před nimi zem a modré plamínky zasvítily nad hromadou peněz. Ano, ale kdo má pro ně jít? Teď, když měli bohatství na dosah ruky, ztratili všichni odvahu. Hledí žádostivýma očima do podzemní skrýše, ale nikdo se nehýbá. Až nějaký Tolar se přece osmělil a šel. A ne jednou - několikrát se odvážil do hloubi země a vyšel obtěžkán zlatem. "Už dost, už nechoď!" varovali ho společníci, když viděli, že čas pokročil a Tolar se přece ještě chystá dolů. "Času habaděj," namítl smělec, "však tam už jenom na chviličku skočím." Ale sotva zmizel v černé díře, země se za ním zavřela a Tolar v jeskyni u pokladu okamžitě usnul. Ani nevěděl, co se přihodilo. Když procitl, viděl před sebou východ z podzemí a domníval se, že únavou u peněz jen tak zdříml. Druhové naň jistě netrpělivě čekají a neumějí si vysvětlit, proč tak otálí. Spěšně vykročil Tolar na boží světlo a zůstal udiven stát. Na nádvoří rozvaliny nebyly ani hromádky peněz, ani jeho společníci. Naplněn nepěkným podezřením, že ho chtěli ošidit o spravedlivě zasloužený podíl, bral se domů. Tam se teprve dozvěděl, že si pospal celičký rok. Cesta za pokladem se mu ale nevyplatila. Dlouhý spánek v podzemí jakoby mu byl všechny síly vstřebal. Valem chřadl. Jen krátkou dobu se těšil z toho, co mu druhové poctivě odevzdali, a již se musel brát na věčnost, kde peníze nemají cenu a kam jen poklady srdce člověka doprovázejí.

http://www.interregion.cz/turistika/hrady_zamky/rotstejn/rotstejn.htm

Rotštejn

Hrad byl poměrně složitou stavbou s výraznými prvky zděné architektury. Skály posloužily jako ,, podezdívka" a částečně jako součást zděného paláce. Součástí hradu byla také impozantní věž s dvou až třípatrovou hrázděnou nástavbou. Raritou hradu jsou v přízemí paláce pozůstatky černé kuchyně s obrovským dýmníkem a hradní studna a část původní chodby.

Hradní palác je přístupný pouze v řádné otevírací době památky,

Historie: Hrad nechal postavit v po polovině 13.století Jaroslav z Hrutwice(z Hruštice). První písemná zmínka pak pochází z roku 1312. Hrad je uváděn co ,, zámek pustý se zborcenými zdmi a skalami do nádvoří v roce1514.

Poslední aktualizace: 12.5.2014
Rotštejn na mapě
fotka uživatele Limick
Autor: Limick
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Rotštejn

zříc.hradu Rotštejn -Klokočské skály - jeskyně Postojna(Amerika)-Klokočské průchody - Klokočí a zpět
zříc.hradu Rotštejn -Klokočské skály - jeskyně Postojna(Amerika)-Klokočské průchody - Klokočí a zpět
Trasa
hodnoceni 10/10
Tato trasa je dost náročná pro ty, co nejsou zvyklý moc chodit, trasa…
0.6km
více »
Procházka skalním bludištěm a návštěva skalního hrádku
Procházka skalním bludištěm a návštěva skalního hrádku
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Vycházka začíná u rozcestí turistických cest v Malé Skále, blízko Boučkov…
0.6km
více »
hrad rotštejn
hrad rotštejn
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
jede se do vesnice rotštejn nedaleko turnova jedema se podívat na krásnou…
0.6km
více »
Do Klokočských skal
Do Klokočských skal
Tipy na výlet
Obec Klokočí, nacházející se asi 6 km východně od Turnova, je ideálním…
0.7km
více »
Rotštejn a Klokočské skály
Rotštejn a Klokočské skály
Cestopisy
Rotštejn a Klokočské skály Je pár dní před velikonocemi a příznivá předpověď…
0.7km
více »
rozhledna Dubecko
rozhledna Dubecko
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Rozhledna Dubecko se nachází cca 1 km od obce Loktuše, spadá k obci Mírová. Z Loktuše od bus zast. jedete směrem dolů z kopce a v…
0.8km
více »
Husův památník v Klokočí
Husův památník v Klokočí
Kaple
hodnoceni 6/10
V mohutné pískovcové skále Na mezírce vedle silnice z Rotštejna do Klokočí byla v letech 1933 až 1934 vytesána svatyně se sochou…
0.8km
více »
Klokočské skály.
Klokočské skály.
Skalní útvar
hodnoceni 8/10
Při našem pobytu v Českém ráji jsme navštívíli také Klokočské  skály. Nachází se nedaleko od Turnova.  Vypínají nad obcí Klokočí a z…
0.9km
více »
Klokočské skály
Klokočské skály
Skalní útvar
Vedle Betlémských skal jsou dalším turonským skalním útvarem nad Turnovem Klokočské skály, které obdržely svoje pojmenování podle to…
1.1km
více »
Klokočské skály-jeskyně Postojna (Amerika)
Klokočské skály-jeskyně Postojna (Amerika)
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Obec Klokočí se nachází v libereckém kraji, v okrese Semily. Nejlepší a…
1.1km
více »
zavřít reklamu