Do Klokočských skal
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Obec Klokočí, nacházející se asi 6 km východně od Turnova, je ideálním výchozím bodem pro výlet do zdejších Klokočských skal.
Za zajímavými místy této přírodní rezervace jsme vyrazili z centra obce, kde se dá i pohodlně zaparkovat, po červené turistické značce. Ta nás provedla Klokočskými průchody. Ze stejnojmenného turistického rozcestí naše cesta pokračovala po žluté turistické značce k jeskyni Postojna. Po náležitém prozkoumání jeskyně, která nám posloužila i jako úkryt před nenadálou dešťovou přeháňkou, jsme se vrátili po žlutém značení zpět k průchodům, od nichž naše kroky směřovaly ke zřícenině hradu Roštejn. Během této cesty je z řady vyhlídkových míst krásný rozhled do kraje směrem ke Kozákovu. Od hradu, jehož prohlídka nebyla kvůli stávající situaci s nouzovým stavem možná, jsme sešli po žluté značce do obce Klokočí a vydali se vlevo po neznačené asfaltové cestě. Ta nás zavedla nazpět do centra obce k výchozímu bodu tohoto asi 4 kilometry dlouhého výletu.
Za čím jedeme?
Klokočské skály jsou jedním ze skalních měst Českého ráje, která se začala utvářet v druhohorách z písečných naplavenin, v době kdy zde byla delta řeky vlévající se do mělkého moře.Klokočské průchody vznikly jako důsledek puknutí a následné eroze mohutného pískovcového bloku. 70 metrů dlouhou skalní soutěskou procházela v minulosti stará kupecká cesta.
Jeskyně Postojna zvaná též Amerika je svojí rozlohou cca 300 čtverečních metrů největší jeskyní Českého ráje. Kdysi sloužila jako obydlí pravěkých lidí, dnes ji obývá několik druhů netopýrů.
Hrad Roštejn byl založen v polovině 13. století rodem Markvarticů. Hrad byl částečně vytesán do skalních bloků a jeho zbylá část byla vyzděná. Jako hradní sídlo byl využíván asi 200 let, od počátku 16. století je uváděn jako pobořený a pustý.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V době naší návštěvy bylo možné se při cestě občerstvit přes výdejové okénko v restauraci Nad průchody a v Klokočí v restauraci Hasičárna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce nás zaujala jeskyně Postojna. Zážitkem, hlavně pro dospělé více rostlé turisty, je už jen zdolání samotného vstupu do jeskyně.
Ostatní informace
Do jeskyně Postojna je vstup na vlastní nebezpečí. Při její návštěvě je důležité mít s sebou kvalitní světelný zdroj.
Hrad Roštejn je za normální situace otevřen od poloviny dubna do poloviny října. Aktuální informace jsou k nalezení na stránkách hradu www.hradrostejn.info.