Loading...

Rozhledna Veselice - Podvrší

Turistické cíle Technické zajímavosti Rozhledna

Rozhledna u obce Veselice stojí od roku 2001 na kopci Podvrší. Název kopce je dosti nezvyklý - pravděpodobně se jmenuje po zaniklé osadě, která se nacházela 300 metrů jihozápadním směrem u cesty z Veselice na Obůrku.

Současný telekomunikační stožár, postavený roku 2001 během pouhých 3 měsíců firmou Eurotel, není první rozhlednou, která zde stojí. Na stejném místě stávala již ve 20.letech 20.století zeměměřičská věž v blízkosti triangulančního bodu. Byla vybavena žebříky umožňující výstup do výšky asi 21 m nad vlastní kopec Podvrší, jehož nadmořská výška činí 590 m. n.m. Odstraněna byla v roce 1947.

Dnešní rozhledna je vysoká 49 metrů. Zastřešený vyhlídkový ochoz je ve výšce 32 metrů. Na vyhlídku vede šroubovitě vedené schodiště se 168 schody, vinoucí se okolo stožáru. Schody jsou vyrobeny z pororoštů. V patě rozhledny jsou vybudovány místnosti pro dělníky a také je zde umístěna pokladna, kde lze zakoupit suvenýry a získat razítko na památku.

Z rozhledny jsou daleké a nádherné výhledy na Drahanskou vrchovinu, Českomoravskou vysočinu, Moravský kras, chladící věže Dukovanské atomové elektrárny, Pavlovské vrchy atd. Dále jsou vidět i rozhledny Milenka u Kunštátu, Babí lom u Lelekovic, Horní les u Rovečného a Kozárov.

Pokud pojedete autem, parkoviště naleznete v obci Veselice u kulturního domu, zde jsou i bližší informace o rozhledně.

  • Otevírací doba

    Květen, Červen
    14.00 – 19.00 h
    So - Ne 9.00 – 19.00 h
    Červenec, Srpen
    Po - Ne 9.00 – 19.00 h
    Září, Říjen
    14.00 – 18.00 h
    So - Ne 9.00 – 18.00 h
  • Kontakt:

    +420 773 041 644
    info@rozhledna-veselice.cz

  • Cena vstupného
    Dospělí 20 Kč
    Mládež 6 - 15 roků 10 Kč
Podobné příspěvky
Rozhledna Veselice - Podvrší

Název kopce na němž rozhledna stojí je dosti nezvyklý - Podvrší. Kopec a Podvrší? Ano. Velice pravděpodobně tento název kopec získal převzetím názvu po zaniklé osadě, která se podle historických pramenů nacházela JZ směrem ve vzdálenosti cca 300 m, při cestě z Veselice na Obůrku. Tato zaniklá osada se pravděpodobně jmenovala Vrchov a je často zmiňovaná v archiváliích.

Tak velice pravděpodobně vznikl název tohoto kopce, na němž již v minulosti rozhledna stála. Nacházela se v místě sousedícího triangulančního bodu. Vznikla někdy ve 20-tých letech minulého století a společně s triangulančním bodem sloužila k zeměměřičským pracím. Byla vybavena žebříky umožňující výstup do výšky cca 21 m nad vlastní kopec Podvrší, jehož nadmořská výška činí 590 m n.m. Odstraněna byla v roce 1947.

Tato současná moderní telekomunikační věž byla uvedená do provozu v měsíci srpnu roku 2001. Jejím investorem je firma Eurotel Praha, spol. s r.o. a slouží především jako uzlový bod radioreleových tras pro spojení s ústřednami a současně k šíření signálu digitálního systému GSM 900 pro mobilní telefony. Autorem projektu stavby je ing. Jan Tomčala, projektant fy Teplotechna Ostrava a.s., hlavního dodavatele montážních prací na nosném stožáru včetně vyhlídkového Ochozu.

Stavba stojí na betonových základech hlubokých 1,5 m a průměru 11 m. Objem tohoto základu činí 179 m3 velice kvalitního betonu a jeho součástí je ocelová armatura o váze 3 602 kg, která současně slouží k uchycení nosného stožáru. V patě tohoto stožáru se nachází zděný objekt, obsahující celkem 5 místností, z čehož jsou 3 místnosti pro technologická zařízení jednotlivých operátorů, tedy Eurotel, RadioMobil (PAEGAS) a Český Mobil (OSKAR). Z tohoto zděného objektu vystupuje vlastní nosný stožár o celkové výšce 37 m, který následně přechází ve štíhlý železobetonový stožár, čnící do výšky 48,85 m, na němž jsou instalované anténní systémy. Nosný stožár se skládá ze železobetonových skruží o průměru 199 cm a tloušťce stěny 16 cm. Jednotlivé skruže jsou propojeny ocelovými závitovými táhly oprůměru 36 mm spojenými ocelovými maticemi. Vnitřní část stožáru slouží pro uložení elektroinstalace a ostatních kabelů propojujících anténní systémy s technologickými zařízeními umístěnými ve zděném objektu. Současně je vybaven výstupovým žebříkem s odpočívacími plošinami pro pohyb techniků při montáži a údržbě technologie. Vlastní schodiště na zastřešený vyhlídkový ochoz, nacházející se ve výšce 32 m nad patou stavby, je vedeno ve šroubovici, v kterou přechází plynule po vystoupání z úrovně podlahy zděné stavby nad její střechu. Ocelové schodiště pro výstup na vyhlídkový ochoz o kapacitě 27 osob čítá celkem 168 schodů. Je zhotoveno z pororoštů, vybaveno odpočívadly po každém 6. schodu a oboustranným zábradlím s madly z trubky o průměru 51 mm. To vše zajišťuje nenáročný výstup na vyhlídkový ochoz, který se nachází v nadmořské výšce 621 m n.m.. Podlaha tohoto ochozu je rovněž zhotovena z pororoštu a zábradlí je totožné jako u schodiště. Celková hmotnost konstrukce schodiště a vyhlídkového ochozu je 21 550 kg.

Z ochozu je návštěvník rozhledny odměněn pohledem na celé území CHKO Moravský kras, od Helišovy skály na SV po Hády na JZ, a ze vzdálenějších míst mimo jiné např. na chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ, dále Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV, na SV nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky u Benešova s meteorologickým radarem v nadmořské výšce 735 m n.m., na JZ pohoří Českomoravské vysočiny, na JZ podstatnou část Boskovické brázdy atd. Za zmínku určitě stojí i informace, že z rozhledny jsou viditelné i tři další rozhledny, a to Babí lom u Lelekovic na J, na Z Milenka u Rudky a rozhledna u obce Kozárov.

Obec Vavřinec, jako provozovatel rozhledny, přeje všem návštěvníkům hezké počasí, daleký výhled a těší se zase brzy na shledanou.

Rozhledna Podvrší - Veselice

Rozhledna s kruhovým výhledem stojí na kopci Podvrší jihozápadně od obce Veselice. Odtud je k ní i nejsnadnější přístup po modré značce (viz např. zde). Otevřena je o prázdninách denně, od dubna do června a v září a říjnu v pátek a o víkendu. Spoustu podrobností o rozhledně a jejím okolí najdete na výše uvedených stránkách.

Rozhledna Veselice - Podvrší

Rozhledna a telekomunikační věž v jednom stojí na vrchu Podvrší pár deítek metrů od obce Veselice. Ochoz rozhledny je ve výšce 32 metrů nad okolním terénem a schodiště má celkem 168 schodů.

Na Podvrší už rozhledna v minulosti stála. Nacházela se v místě sousedícího triangulančního bodu. Vznikla někdy ve dvacátých letech 20. století a společně sloužila k zeměměřičským pracím. Byla vybavena žebříky umožňující výstup do výšky 21 m nad vlastní kopec, jehož nadmořská výška činí 590 m. Odstraněna byla v roce 1947.

Současná telekomunikační věž byla dokončena v srpnu roku 2001. Jejím investorem byla firma Eurotel a montážních práce na nosném stožáru včetně vyhlídkového Ochozu zajišťovala Teplotechna Ostrava.

Stavba má betonové základy, jejichž součástí je ocelová armatura, která současně slouží k uchycení nosného stožáru. V patě tohoto stožáru se nachází zděný objekt pro technologická zařízení jednotlivých operátorů. Z tohoto zděného objektu vystupuje vlastní nosný stožár o celkové výšce 37 m, který následně přechází ve štíhlý železobetonový stožár, do výšky 49 m, na němž jsou instalované anténní systémy.

Nosný stožár se skládá ze železobetonových skruží, které jsou propojeny ocelovými závitovými táhly s maticemi. Vnitřní část stožáru slouží pro uložení elektroinstalace a ostatních kabelů propojujících anténní systémy s technologickými zařízeními umístěnými ve zděném objektu. Současně je vybaven výstupovým žebříkem s odpočívacími plošinami pro pohyb techniků při montáži a údržbě technologie.

Vlastní schodiště na zastřešený vyhlídkový ochoz, nacházející se ve výšce 32 m nad patou stavby, je vedeno ve šroubovici, v kterou přechází plynule po vystoupání z úrovně podlahy zděné stavby nad její střechu. Ocelové schodiště pro výstup na vyhlídkový ochoz o kapacitě 27 osob má celkem 168 roštových schodů s odpočívadly. Vyhlídkový ochoz, se nachází v nadmořské výšce 621 m.

Výhled z rozhledny nabízí pohled na celé území CHKO Moravský kras od Helišovy skály po Hády. Ze vzdálenějších míst lze spatřit chladící věže elektrárny Dukovany nebo například Pálavské kopce.

http://www.rozhledna-veselice.cz/


Cena vstupného
Dospělí 20 Kč
Mládež 6 - 15 roků 10 Kč
Otvírací doba
Měsíc Den Čas
Květen, červen 14.00 - 19.00 hod.
So, Ne 9.00 - 19.00 hod.
Červenec, srpen Po - Ne 9.00 - 19.00 hod.
Září, říjen 14.00 - 18.00 hod.
So, Ne 9.00 - 18.00 hod.

http://www.treking.cz/regiony/podvrsi-rozhledna.htm

Rozhledna Podvrší u Veselice, infocentrum a prodej regionálních výrobků
I kdyby člověk nemusel rozhledny, tak by měl toto místo navštívit. Již samotný název kopce, který vyrostl do nadmořské výšky 590 metrů, a na němž rozhledna stojí, je dosti nezvyklý. Je to kopec nebo je to podvrší. Jak se lze na místě dočíst, název „Podvrší“ získal kopec patrně převzetím názvu po lesní trati, nacházející se jihozápadním směrem.
V minulosti zde již jedna rozhledna stála. Postavena byla někdy ve dvacátých letech 20. století o výšce přes 20 metrů. Odstraněna byla v roce 1947. Současná zajímavá a moderní telekomunikační věž byla uvedená do provozu v srpnu roku 2001. Autorem projektu stavby je ing. Jan Tomčala z firmy Teplotechna Ostrava a.s.), která byla též hlavním dodavatelem montážních prací na nosném stožáru včetně vyhlídkového ochozu.
Stavba stojí na mohutných betonových základech a v patě stožáru se nachází zděný objekt. Z něho vystupuje vlastní nosný stožár o výšce 37 metrů, který následně přechází ve štíhlý železobetonový stožár, čnící do výšky 48,85 metrů. Celkovou výšku doplňují instalované anténní systémy.
Zastřešený vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 32 metrů nad patou stavby v nadmořské výšce 621 metrů. Schodiště na něj je vedeno ve šroubovici. Celkem je potřeba vyšlápnout po ocelovém schodišti 168 schodů. A určitě to mohu doporučit. Z ochozu je návštěvník rozhledny odměněn nevídaným rozhledem na celé území CHKO Moravský kras i místa vzdálená. Mapu není potřeba rozkládat, jelikož jsou zde tabulky s viditelnými cílovými místy včetně vzdáleností. V době naší návštěvy byla viditelnost něco přes padesát kilometrů a tak jsme například zahlédli obrysy Pálavských vrchů u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV nebo chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ.
Autem lze zajet do Veselice (místní část obce Vavřinec) a na jejím okraji zaparkovat u zajímavé budovy Infocentra a prodejny regionálních produktů, jejíž návštěvu také doporučuji. Pěšky je to odsud příjemná procházka po modře značené turistické cestě v délce asi jednoho kilometru. Pouze na závěr je malé stoupání. Nejbližší vlaková zastávka je Blansko – město, odkud vede přes Obůrku také modrá značka (cca 7 km). Autobus jede z Blanska do Vavřince, ale s četností odjezdů to asi nebude žádná sláva. V okolí rozhledny jsou cyklotrasy a tudíž i toto je jeden z možných způsobů dopravy.
Základní vstupné je lidové a činí 20,- Kč, snížené polovic. Otevřeno je v měsících květen a červen v pátek 14,00 – 19,00, v sobotu a neděli 9,00 – 19,00 hodin. V měsících září a říjen to samé, pouze se zavírá o hodinu dřív. V hlavní turistické sezóně (červenec a srpen) čeká rozhledna na své návštěvníky každý den v době od 9,00 do 19 hodin.

*

V Moravském krasu a jeho okolí jsme ještě navštívili tato zajímavá místa:

- propast a naučná stezka Macocha:https://www.turistika.cz/mista/propast-a-naucna-stezka-macocha

- jeskyně Balcarka:https://www.turistika.cz/mista/jeskyne-balcarka-tajemny-svet-skryte-podzemni-krasy

- Punkevní jeskyně:https://www.turistika.cz/mista/punkevni-jeskyne-v-moravskem-krasu--1

- Mariánský chrám ve Křtinách:https://www.turistika.cz/mista/mariansky-chram-v-mestyse-krtiny

- městys Sloup:https://www.turistika.cz/mista/mestys-sloup-a-sloupsko-sosuvske-jeskyne

- poutní chrám v městyse Sloup:https://www.turistika.cz/mista/poutni-chram-panny-marie-bolestne-v-mestyse-sloup

- geopark v obci Rudice:https://www.turistika.cz/mista/zajimavy-i-poucny-geopark-v-obci-rudice

- Josefovské údolí a Býčí skála:https://www.turistika.cz/mista/naucna-stezka-josefovske-udoli-byci-skala-vyver-jedovnickeho-potoka

- Stará huť a muzeum:https://www.turistika.cz/mista/stara-hut-hut-frantiska-a-muzeum-zelezarstvi

- Malá Macocha:https://www.turistika.cz/mista/mala-macocha--1

- naučná stezka Jedovnický potok:https://www.turistika.cz/mista/jedovnicky-ci-podomsky-potok-naucna-stezka

- skalní útvar Kolíbky:https://www.turistika.cz/mista/skalni-utvar-kolibky-v-moravskem-krasu

- propadání Jedovnického potoka:https://www.turistika.cz/mista/rudicke-propadani-jedovnickeho-podomskeho-potoka

- zřícenina hradu Holštejn:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-holstejn

- ATC Jedovnice:https://www.turistika.cz/rady/atc-olsovec-jedovnice

- netradiční kostel v Jedovnicích:https://www.turistika.cz/mista/velice-zajimavy-kostel-sv-petra-a-pavla-v-mestyse-jedovnice

- kostel sv. Cyrila a Metoděje v obci Bílovice nad Svitavou:https://www.turistika.cz/mista/obec-bilovice-nad-svitavou-a-farni-kostel-sv-cyrila-a-metodeje

- větrný mlýn v obci Rudice:https://www.turistika.cz/mista/rudice-vetrny-mlyn

 

Další rozhledny či vyhlídkové věže na Moravě, které jsem navštívil:

- rozhledna Maják nad obcí Přítluky: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-majak-nad-obci-pritluky

- rozhledna v Uherském Hradišti:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-rozhledna-rovnina

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 23.5.2011
Nadmořská výška:
586 metrů nad mořem
Rozhledna Veselice - Podvrší na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Rozhledna Veselice - Podvrší

Rozhledna Veselice - Podvrší
Rozhledna Veselice - Podvrší
Rozhledna
Název kopce na němž rozhledna stojí je dosti nezvyklý - Podvrší. Kopec a Podvrší? Ano. Velice pravděpodobně tento název kopec získal převzetím názvu…
0.3km
více »
Do Moravské krásy pt. 4 – a dost
Do Moravské krásy pt. 4 – a dost
Cestopisy
20.8.2016   Jeskyně se vyvedla, další den bude tak trošku nazdařbůh. Sice jsem původně uvažoval o další jízdě do centra krasu, ovšem podle vyprávění…
0.3km
více »
Cesta na Vysočinu - 1. Z Brumova do Moravského Krasu - retro 2001
Cesta na Vysočinu - 1. Z Brumova do Moravského Krasu - retro 2001
Cestopisy
   Je červencové ráno, přede mnou sladkých 5 dnů dovolené a já d…
0.8km
více »
Rozhledna Veselice - Podvrší
Rozhledna Veselice - Podvrší
Tipy na výlet
Autem dojedeme do obce Veselice, kde se dá před Obecním úřadem bez problémů zaparkovat. Do samotných Veselic se dostaneme po silnici…
1.1km
více »
Nová kaplička Sv. Antonína ve Veselici
Nová kaplička Sv. Antonína ve Veselici
Kaple
Kaplička Sv. Antonína byla zbudovaná ve Veselici v roce 2007. Je umístěná v místě nově zbudované návsi, která vznikla za finanční…
1.1km
více »
Moravský kras a  ochutnávka Vysočiny  - 1.část ( Retro 1986)
Moravský kras a ochutnávka Vysočiny - 1.část ( Retro 1986)
Cestopisy
                                    1.den     Ráno sedáme do…
1.1km
více »
Nové Dvory
Nové Dvory
Osada
Leží na silnici z Blanska do Sloupu v severní části Moravského k…
1.4km
více »
Suchdol - obec
Suchdol - obec
Místní část
Suchdol je malá, ale významná krasová obec, která byla založena v…
1.6km
více »
Z Obůrky do Blanska
Z Obůrky do Blanska
Trasy
Pěší trasa vedoucí po modré značce z rekreační osady Obůrky k vlakové…
1.7km
více »
Novodvorská alej
Novodvorská alej
Památný strom
Aktualizace: 1. listopadu 2012 Novodvorská alej se nachází u osa…
1.8km
více »
Pustý žleb v Moravském krasu
Pustý žleb v Moravském krasu
Fotogalerie
Obrazová galerie přibližuje asi osm kilometrů dlouhý vápencový ka…
2.1km
více »
Procházka suchým dnem Pustého žlebu
Procházka suchým dnem Pustého žlebu
Kaňon
  Nesnáším fňukaly, frflající už od narození na bědný život v naší malé r…
2.1km
více »
Za slunečního jasu do Moravského krasu - 1.část
Za slunečního jasu do Moravského krasu - 1.část
Cestopisy
  O cestě na naši loňskou třídenní blanskou dovolenou jsem se dostatečně vypsal v recesním dílku Cesta do pohádky a nyní bych se rád…
2.2km
více »
Koňský spád - vyhlídka
Koňský spád - vyhlídka
Vyhlídka
Nachází se v rozlehlé národní přírodní přírodní rezervaci Vývěry …
2.5km
více »
Pustý žleb v Moravském krasu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pustý žleb v Moravském krasu
Údolí
Pustý žleb je krasové údolí, které vede od Sloupu ke Skalnímu Mlýnu. V…
2.6km
více »
Pustý žleb
Pustý žleb
Údolí
Pustý žleb je asi 8 kilometrů dlouhé údolí pozvolna klesající od Sloupu v Moravském krasu ke Skalnímu mlýnu, kde se spojuje se Suchým žl…
2.6km
více »
Blansek
Blansek
Zřícenina
Zřícenina hradu Blansek, nazývaného také blansko nebo Staré zámky, stojí…
2.6km
více »
Na tajemnou zříceninu Blanseka
Na tajemnou zříceninu Blanseka
Zřícenina
  Také máte rádi staré hrady? Při návštěvě Moravského Krasu se nemusíte s…
2.7km
více »
Lanová dráha Macocha
Lanová dráha Macocha
Lanovka
Spojuje dno Pustého žlebu s Chatou na Macoše. Byla zbudována v letech 1994-95. Provoz zajišťují 2 kabinky, k…
2.8km
více »
Macocha
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Macocha
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celé…
2.9km
více »
zavřít reklamu