Rozmach a zánik lázní v Kuksu
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
V letech 1692 až 1696 dal majitel panství hrabě František Antonín Špork (* 1662, + 1738) svést do kamenné nádrže tři prameny vyvěrající ve stráni nad levým břehem Labe. Tím odstartoval novodobé dějiny Kuksu. Již v roce 1704 nad prameny stál zámek a pod ním lázně. Zámek s lázněmi spojovalo kamenné schodiště tři metry široké mající 52 schodů. Zábradlí na obou stranách schodiště tvořily kaskádovité kamenné žlaby, kterými tekla voda z kukských pramenů. Voda z pramenů byla považována za léčivou, i když se ve skutečnosti jednalo o vodu obyčejnou s větším obsahem železa. Traduje se, že léčivé účinky vody hrabě Špork zajistil podplacením kapacit z pražské univerzity. Ty vodu z kukských pramenů v roce 1694 prohlásily za blahodárnou lidskému zdraví, tedy za léčivou. Těžko říct, jak daleko od pravdy jsou legendy, podle kterých Kamennými kaskádovitými žlaby teklo při slavnostech víno.
Voda i víno vytékaly z lastur v rukou Tritonů. Schodiště ukončovala kašna se sochou Polyféna. Socha měla na zádech strojek, který protékající voda rozeznívala do melodických zvuků.
Lázně dosáhly největšího rozmachu začátkem 18. století. Jejich sláva však netrvala dlouho. Po smrti hraběte Šporka v roce 1738 a ničivé povodni v roce 1740 začal úpadek lázní. Když chátrající zámek navíc vyhořel, byly jeho ruiny v roce 1901 strženy. Podobu zámku známe dnes už jen z fotografií.
Z lázní se zachovaly pouze čtyři domky pod Kamenným schodištěm. Dále na čelní zdi nad zamřížovaným vchodem k pramenům erb rodiny F. A. Šporka a kamenné schodiště s Tritony a kaskádovitými žlaby po stranách. Od jara do podzimu žlaby teče voda a je atrakcí hlavně pro děti.
Schodiště dnes spojuje ulici před hostincem U Zlatého slunce s levým břehem Labe. V jeho ose je most a cesta vedoucí k hospitalu.
Poblíž horní části schodiště stojí socha Goliáše.