Ruda nad Moravou – skála u Mýta
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Ruda nad Moravou je jednou z největších obcí šumperského okresu. Nachází se v jížní části Hanušovické vrchoviny (pahorkatiny) a žije zde přes 2,5 tisíce obyvatel. Kromě několika historických památek, včetně – veřejnosti, bohužel, nepřístupného – zámku, se zde nachází i několik zajímavostí ryze přírodního typu.
Bývalá hornická obec Ruda, založená počátkem 14. století, může být také výchozím bodem pro výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Jedním z míst, které Vás navedou tím "jediným" správným směrem, je Mýto. Tedy ne, že by tady již teď chtěl náš parlament – prostřednictvím pana předsedajícího a firmy Kapsch – odírat chudé pocestné na Tankodromu III. cenové, kterému v Čechách žertovně říkáme silnice. Mýtem je totiž zván rozcestník, na který velmi rychle narazíte, když se z vlakového nádraží vydáte (doleva) do centra obce.
Přímo za rozcestníkem se nachází mohutná skála. Ta je – mimo jiné – zajímavá tím, že je skálou hraniční. U ní totiž končí malebné údolí řeky Moravy, protínající Hanušovickou vrchovinu, a krajina volně přechází do široké Mohelnické brázdy. Za zmínku stojí i fakt, že v této lokalitě byly před 100 lety nalezeny krystaly zirkonu, které jsou dnes součástí expozice vídeňského přírodopisného muzea.
Co se týče materiálu, z kterého byla tato „památka postavena“, mluví se nejčastěji o perlových rulách nebo amfiboltických břidlicích. Padají i tak silná slova jako ortorula, pararula nebo metastuf. Mně osobně se ale nejvíce líbí něžný výraz rula okatá.
Přesto, že se jedná o skálu celkem výraznou, v mapách bývá – na rozdíl od některých okolních podstatně menších „kamínků“ – označována pouze symbolem pro skály běžná až nevýrazné, balvany a kamenná pole. Tato drobná vada na kráse by ovšem nikomu neměla bránit např. v stratigrafickém studiu horniny.
Další dvě podobné skály se nacházejí jen pár „kroků“ odsud, při silnici na Bohdíkov.