Loading...
Rumburská kaple Svatých schodů vznikla v letech 1767 až 1770 a patří k nejzajímavějším a nejcennějším památkám tohoto severočeského města. Jedná se o součást někdejšího klášterního areálu, která svou – až rokokově okázalou, a tedy „nekapucínskou“ - barevností silně připomíná divadelní kulisy.
V letech 2007 až 2012 kompletně zrestaurovaná kaple Svatých schodů v Rumburku je přístupná v rámci placených prohlídek zdejší Lorety (jedná se však jen o nahlédnutí, nikoliv o skutečný pohyb po schodech - a v době naší návštěvy byla nepřístupná i boční schodiště). Každého jistě zaujme zejména unikátní a početný soubor polychromovaných soch, které vlastní Svaté schody lemují jako špalír při cyklistickém závodě. Opomenout nelze ani rozsáhlou nástropní a nástěnnou malířskou výzdobu.
Je přitom zajímavé, že z liturgického hlediska je vlastně kaple Svatých schodů v Rumburku – nebo spíše její vrcholové zakončení v podobě kaple Kalvárie – hlavně XII. zastavením křížové cesty. Kaple je považována za nejcennější část celého ambitu a byla vybudována díky financím majitele zdejšího panství Josefa Václava knížete z Liechtensteina i darům farníků. Autor její podoby zůstává neznámý.
Kaple má podobu trojramenného schodiště, s mohutnými dělícími zdmi. Schodiště přitom spojují kapli Kalvárie s klášterní křížovou chodbou. Na jednotlivých stupních poutní kaple Svatých schodů jsou uloženy ostatky 18 světců (např. Simpliciana, Vincentia a Modestiniho); tato místa poznáme podle 53 kovových křížků, kterými jsou označena.
Úkolem naší nejmladší poutní kaple Svatých schodů je připomenout pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. Svaté schody (neboli Sancta Scala či Heilige Stiege) totiž symbolizují schodiště v domě římského místodržitele Piláta Pontského v Jeruzalémě, po němž na Velký pátek vystoupal pro rozsudek smrti Ježíš Kristus. Po 28 dřevěných stupních tak mohou věřící na znamení úcty a pokání stoupat pouze po kolenou.
Otevřeno je zde celoročně, ale pouze od úterý do soboty, a to od 10,00 do 17,00 hod. (duben – říjen) nebo od 9,00 do 16,00 hod. (listopad – březen). Vstupné přijde na 80,- Kč (zlevněné je za 60,- Kč).
Na závěr snad ještě pár rozšiřujících informací:
Kaple byla provizorně postavena již při budování ambitu a největší zásluhu na jejím vybudování měl kapucínský kněz Josef Bernardin. Dva drobné liturgické prostory v ambitu, které tematicky na Svaté schody navazují (výjevy Posmívání se Kristu a Boží hrob), byly dokončeny roku 1771. Tyto Svaté schody byly od počátku zakomponovány do starší křížové cesty malíře Eliase Dollhopfa z roku 1764. Ústřední schodiště lemuje polychromovaná dřevěná balustráda. Čtyři výklenky byly osazeny sochami vysmívajících se židovských obchodníků a vojáků a najdeme tady i scénu Ecce Homo s Pilátem Pontským, Ježíšem Kristem a biřici. Tyto sochy rovněž vznikly v letech 1767 až 1770.
Na klenbě schodiště je nástropní malba Triumf Kříže se symboly Kristova utrpení a Příslib Posledního soudu. Ve výklenku oltářního stolu v kapli Kalvárie jsou dřevěné sochy duší trpících v očistci. Sochařská výzdoba Svatých schodů a postranních liturgických prostor pochází patrně od malíře a řezbáře Eliase Dollhopfa, který byl současně purkmistrem z Horního Slavkova.
Se sochami ze Svatých schodů je spojena ještě jedna „kuriozita“. Předpokládalo se totiž, že tři sochy (velekněz a dva vysmívající se židovští obchodníci) nenávratně zmizely někdy okolo roku 1900 a že budou muset být vyrobeny jejich kopie (některé značně poškozené kusy totiž byly mezi lety 1900 až 1902 skutečně prodány do starožitnictví). Jaké bylo překvapení, když se v roce 2019 všechny tři – víceméně náhodně – našly v depozitáři Lorety. V letech 2018 a 2019 byly sochy ze Svatých schodů restaurovány a byla jim navrácena jejich autentická podoba z 18. století.
Nejlépe shrnuje všechny předchozí informace jediná věta na turistické vizitce, kde je napsáno, že Svaté schody v Rumburku jsou „Rokoková kaple z let 1767-70 podmanivě vyprávějící příběh o Ježíšově odsouzení a utrpení“ …