Loading...
Barokní klášterní kostel sv. Vavřince patří k nejznámějším památkám severočeského města Rumburk. Jedná se o typicky strohou a jednoduchou kapucínskou stavbu pocházející z období let 1683 až 1685. Tento jednolodní kostel obdélné dispozice s pravoúhlým presbytářem a s boční kaplí sv. Antonína Paduánského při severní straně lodi byl vysvěcen v roce 1690 a od roku 1958 je zařazen – spolu s dalšími stavbami někdejšího klášterního komplexu - na seznam našich kulturních památek.
Kostel byl postaven nákladem knížete Antonína Floriana z Liechtensteinu (mobiliář a oltářní obraz ovšem hradil hrabě Johann Sebastian z Pöttingu) a podle projektu kapucínského řádového stavitele Georgia Monacensia z Mnichova. Je nečleněný, má podélnou dispozici a typický kapucínský chór za dřevěnou přepážkou. Na severozápadní straně k němu přiléhá patrová klášterní budova. Nad hlavním vchodem do kostela se nachází restaurovaná nástěnná malba zobrazující mučedníka sv. Vavřince (byl umučen v Římě roku 258). Pod chrámovou lodí se nachází 16 m dlouhá krypta z roku 1683, v níž jsou uloženy ostatky 29 řeholníků i laiků z bývalého kapucínského kláštera a knížecího rodu Liechtensteinů.
Během své existence se kostel dočkal jen minimálních stavebních úprav a jeho jediná generální oprava zde proběhla pod vedením rumburského stavitele Josefa Hampela v letech 1913 až 1914. Klášter byl zrušen v roce 1950, ale kostel byl využíván i nadále. Postupně se zde vystřídala církev československá, pravoslavná a znovu římskokatolická.
Chrámová loď má valenou klenbu s lunetami; jednotlivá pole jsou oddělena pasy dosedajícími na boční pilastry. Cenný je dochovaný původní mobiliář, výzdoba a výmalba interiéru. Na hlavním oltáři je umístěn obraz Umučení sv. Vavřince (patron knihovníků, kuchařů a koželuhů), který bývá připisován španělskému malíři II. poloviny 16. století Juanovi Fernandézovi Navarettemu (neprokázáno). Obrazy na bočních oltářích (Nanebevzetí Panny Marie a Svatý František přijímá stigmata) pocházejí z 19. století. Kazatelna je rokoková, varhany pocházejí z I. čtvrtiny 18. století (podle jiných informačních zdrojů však byly nahrazeny nástrojem cvikovského varhanáře Heinricha Schiffnera z roku 1892).
V kapli sv. Antonína Paduánského se nachází oltář s rokokovými doplňky pocházející z období kolem roku 1700. Kaple je sklenuta křížově.
Klášterní kostel sv. Vavřince najdeme na adrese třída 9. května 149/27 a jeho interiér je veřejnosti přístupný v rámci placených prohlídek loretánské kaple Panny Marie a příležitostných bohoslužeb. Otevřeno je zde celoročně, ale pouze od úterý do soboty, a to od 10,00 do 17,00 hod. (duben – říjen) nebo od 9,00 do 16,00 hod. (listopad – březen). Vstupné přijde na 80,- Kč (zlevněné je za 60,- Kč).