Loading...
Nejdřív tedy opět trošku teorie, podobně jako u předchozího článku. Nějací příslušníci prehistorických kultur nám v krajině ponechali svědky svých neznámých obřadů nebo posvátných míst. Povětšinou jde o nějaké kamenné artefakty (pokud byly ze dřeva nebo něčeho podobného, většinou se rozpadly), jsou to pak v krajině ne zcela přirozeně stojící kameny, to jsou menhiry, když je těch kamenů o něco víc a jsou tak nějak přes sebe, pak je to dolmen, a nejvyšší stupeň uspořádání (většinou kru nebo ovál) se nazývá kromlech. Může to být seskupení menhirů, ale i dolmenů. Asi nejznámější kromlech se nalézá v Anglii poblíž Salisbury…
Novodobá kromlech si nechali postavit i v Rýmařově olomouckým výtvarníkem Lubomírem Dostálem. Zmíněný Čarokruh, jak jej autor nazval najdeme v parčíku v sousedství autobusového nádraží. Autor podle zakázky vytvořil i další skulpturu „Fraktály“.
V případě kromlechu použil prozaičtější materiál, beton. Pro formu jednotlivých prvků zvolil tvar stylizované houby, prý jako národ jsou Češi vášniví mykologové. V prvních fázích průzkumu nového díla mě napadla i jistá podoba s úvazy pro lední dopravu (pacholata). Naštěstí vysvětlující zmínka na webu ozřejmila pravý úmysl díla. Poněkud magický je i počet jednotlivých hřibů, tedy 12, na každý měsíc jeden.
Další citace z webu: „Pokusili jsme se vnést do struktury města výjimečnost, vytvořit příjemné prostředí pro setkávání se s uměním. Vsazením uměleckého díla do veřejného prostoru zvelebíme lokalitu, v níž můžeme trávit čas s přáteli nebo odpočívat. Dopomůžeme tak rovněž překonání bariéry pro pochopení současného umění,“ řekla k instalaci uměleckých děl ředitelka Městského muzea Rýmařov Růžena Zapletalová.
Celá realizace obou děl (tedy i Fraktálů) přišla město na 1,6 mil. Kč, tedy včetně úprav terénu, cestiček, laviček. Samotný honorář autora přišel na 170 tis. Kč. Obě díla byl slavnostně odhaelna 5.8.2023, k vidění ale už byly o měsíc dříve.