Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Radnice
Na Náměstí Míru v Rýmařově je samostatně stojící renesanční radnice, vybudovaná v 16. stol. Její podoba je zobrazena na mapách Pavla Fabricia z let 1569-75. V r. 1609 velká část města i s radnicí vyhořela a budova radnice byla v letech 1667-70 novobarokně přestavěna. Na prospektu města z r. 1693 je zobrazena jednopatrová budova zastřešena dvěma sedlovými střechami s dřevěnými štíty a v nároží měla hranolovou věž, nahoře přecházející v oktogon s Ochozem a bání s lucernou. Po požárech v letech 1765, 1808 a 1844 byla radnice opět přestavována, tentokrát ve stylu klasicismu a empíru a byla zvýšena o jedno patro. V r. 1850 byl do budovy radnice umístěn okresní soud. Původní radnice měla v přízemí průjezd, který byl zrušen dodatečnou vestavbou nového schodiště. Z kleneb se zachovala část renesanční válené klenby s lunetami v přízemí v místnosti vedle věže, jinak jsou zde mladší klenby křížové, pruské a české placky. Nad vchodem do radnice je umístěn kamenný znak města z r. 1844. Do dnešní podoby byla radnice restaurována v letech 1991-1994.
Radnice ve městě Rýmařov stojí na Náměstí Míru již od 16.století. Její věž byla ale vybudována již dříve, o čemž svědčí typické štěrbinové střílny z přelomu 14. a 15. století. V té době sloužila jako poslední ochrana při obraně středověkého města. Další nejstarší částí byly chlebové lavice, drobná přístavba u paty věže, jež byla nesmyslně zbourána krátce po roce 1945.
V 16. století měla renesanční podobu. Raně barokní přestavba po požáru 1668 je známa z veduty města z roku 1693. Střechu radnice tvořily dva štíty a věž se honosila nad Ochozem pro věžného krásnou dvojitě cibulovitou barokní bání. Čas městu poprvé udávaly věžní bicí hodiny s jedinou ručičkou. Do prvního patra se vystupovalo vnějším dřevěným schodištěm. Zatímco přízemí nadále sloužilo jako masné krámy a prostor, kde vykládali své zboží projíždějící obchodníci, v patře byla velká síň pro jednání městské rady, místnost pro městského písaře a komora na uložení archivu a zbraní městské hotovosti. Spolu s poslíčkem tak pracovali na radnici pouzí dva zaměstnanci nejvýše ještě se dvěma biřici, radní a starosta vykonávali svou funkci bezplatně. Zdá se, že ve sklepě radnice probíhaly výslechy podezřelých a užívalo se právo útrpné.
3. dubna 1790 radnici zničil hrůzný požár, jemuž podlehlo kromě sklepů a několika kamenných přízemí úplně celé město i se svými dvěma předměstími. S pomocí řady moravských měst a Harrachů občané celý Rýmařov i se svým správním centrem téměř od základů znovu vybudovali, ale již do podoby ve stylu klasicismu a empiru. Věž ztratila ochoz a pokryla ji zjednoušená klasicistní helmice s lucernou a zvony. Dnešní radnice tedy v podstatě zachovává tvář, kterou jí dal rok 1808, kdy byly obnovena včetně zajímavého dobového interiéru. Nad vchodem je umístěn kamenný znak města z roku 1844. Poslední restaurační práce v letech 1991-1944 rozšířily její plochu ještě o dobře využívané podkroví.
Na náměstí se nachází Mariánský sloup z roku 1683 s ditrichštejnským a Hoffmanským erbem, s nevysokým dříkem s dutinou a zajímavými mřížkami, korunovaný vysoce hodnotnou plastikou modlící se Panny Marie Neposkvrněné od olomouckého sochaře Františka Leblose. Níže umístil další olomoucký mistr Severin Tischler 1733 sochu nejvýznamnějšího barokního světce Jana Nepomuckého.
Kamenný pranýř z roku 1680 je nyní uložen ve vstupní části městského muzea.
http://rymarovsko.cz/historicke-pamatky/rymarovska-radnice.html