Loading...
Turistické cíle • Příroda • Jezero
Jedním z nejnavstěvovanějších míst v pohoří Rila a v podstatě v celém Bulharsku, je skupina sedmi jezer ledovcového původu, které se rozkládají na severozápadě Rily ve výšce 2100 - 2500 m.n.m.
Jezera, která začínají zamrzat již v říjnu a definitivně rozmrzají až v průběhu června, jsou nad sebou stupňovitě seřazena v různých nadmořských výškách a všechna nesou jméno, které je pro ně nějakým způsobem charakteristické.
Dostupnost jezer je vcelku dobrá, neboť pro ty, kteří se nechtějí kochat nádhernou výstupovou cestou či nemají dostatek času, je v provozu lanovka, kterou se dostanete k Rilské chatě, do bezprostřední blízkosti prvního z jezer. Pro všechny ostatní je zde však varianta pěšího výstupu, během nějž stoupáte krásnou přírodou a cestou se nabízí k shlédnutí několik pěkných vodopádů. Kdo zvolí tuto variantu, musí si pro návštěvu jezer vyhradit více než jeden den.
První jezero, které se při cestě od Rilské chaty zjeví, se jmenuje Dolní jezero (bulharsky Dolnoto ezero) a jak z názvu již vyplývá jde o nejníže položené jezero z "rilské sedmičky". Rozprostírá se v nadmořské výšce 2095 m.n.m a zabírá plochu 5,9 ha. Právě sem stéka většina vody z jezer nad ním a z bystřin valících se z přilehlých vrcholků. Odsud také vyteká na svojí pouť řeka Dzherman, levý přítok řeky Struma.
Dalším jezerem na cestě je Rybí jezero (Ribnoto ezero) u jehož břehů se nalézá další horská chatu Sedemte Ezera. Toto jezero v nadmořské výšce 2184 m.n.m je menší (3,5 ha) a zároveň nejmělčejší (max. hlubka 2,5 m). V přilehlé chatě se lze občerstvit či ubytovat, zdarma se dá v jejím těsném okolí stanovat.
Třetí jezero, je Trojlístek (Trilistnika), jezero nepravidelného tvaru, s nízkými břehy, vzdáleně připomínající trojlístek. Nachází se v nadmořské výšce 2 216 m.n.m. na ploše 2,6 ha. Hloubka dosahuje 6,5 m.
O pár desítek metrů výš, v nadmořské výšce 2 243 m.n.m. leží největší jezero této oblasti Dvojčata (Bliznaka). Zabírá plochu 9,1 ha a nejhlubší místo nalezneme 27,5 m pod hladinou.
Dalším jezerem v pořadí je Ledvina (Babreka). Svůj název jezero obdrželo díky tvaru, který nápadně připomíná ledvinu. Jeho nadmořská výška je 2 282 m.n.m. a plocha 8,5 ha. Toto jezero má nejstrmější břeh ze všech a dosahuje hloubky 28 m, což z něj dělá druhé nejhlubší jezero.
Nejhlubším jezerem je hned to následující - Oko (Okoto). Jeho hloubka je uctihodných 37,5 m, což z něj zároveň činí nejhlubší ledovcové jezero v celém Bulharsku, potažmo na celém Balkánském poloostrově. Nalézá se v nadmořské výšce 2 440 m.n.m. a jeho plocha je 6,8 ha. Svůj název dostalo podle svého pravidelného oválného tvaru.
Slza (Salzata) je sedmým, nejvýše položeným jezerem této oblasti. Nachází se v nadmořské výšce 2 535 m.n.m., jeho maximální hloubka je 4,5 metrů a zabírá plochu 0,7 ha, což z něj činí nejmenší jezero. K názvu přišlo díky své křišťálově čisté vodě.
Pro návštěvu oblasti sedmi jezer je nejlepším měsícem srpen, kdy jsou stále ještě teplé, Slunečné dny a počasí je nejstabilnější. Všechna jezera lze shlédnout během jednodenního výletu, v případě vícedenní výpravy je doporučené místo pro nocleh chata Sedemte Ezera a její bezprostřední okolí.