Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Malá vesnice Senička leží v okrese Olomouc, na samém okraji hanácké roviny; nedaleko za ní už se zvedají pahorky Drahanské vrchoviny. Jedná se o obec, ve které dnes žije asi 350 obyvatel, ale osídlení je zde doloženo již od pravěku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1348. V nejstarších dokumentech se vesnice nazývá Malá Senice (tedy latinsky in Parvo Senicz a později i německy Klein Senitz). Za nejvýznamnější památky obce jsou považovány zdejší barokní kaple sv. Andělů strážných z roku 1734, mlýn z 19. století a kamenná protipovodňová ohrada. Nejen díky nim je obec od roku 1995 památkovou zónou.
Nás však zajímá zejména malá plocha téměř na konci Seničky, po levé straně silnice směrem na Senici na Hané. Zde se nachází na několika metrech čtverečních množství zajímavostí různého typu. Najdete zde například starou obecní váhu. V této „budově" je dodnes zachována samotná váha i historická kamna. Před starou váhou se tyčí hodnotná Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1823.
Vpravo od sochy nejznámějšího českého světce se nachází výklenková kaplička z 19. století, v jejíž nice se skrývá – téměř bezramenný – smírčí kříž, starý přibližně 400 až 500 let. Jedná se tedy o nejstarší památku v obci. Na kříži jsou – dnes již těžce rozeznatelné - rytiny hole a měče. Za kapličkou najdeme i torzo kmene 200 let staré lípy, která byla vyvrácena při větrné smršti v roce 2002.
Obec se nachází severozápadně od Olomouce a je dobře dostupná nejen autem, ale i autobusy ze směrů od Olomouce, Litovle a Lutína. Obcí také prochází značená cyklotrasa Olomouc - Náměšť na Hané - Mladeč. A pokud pojedete směrem na Senici na Hané, nespěchejte. Po levé straně uvidíte několik dalších zajímavých drobných památek.