Cholina - Hanácké muzeum
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Velmi důležitým místem, které v Cholině nesmíte minout, je zdejší Hanácké národopisné muzeum. Najdete ho v půdních prostorách ve dvoře statku, který je dnes objektem Obecního úřadu. Hanácké muzeum je zde provozováno od roku 1974 a jeho základ položily rekvizity místního ochotnického spolku z 50. let minulého století. Muzejní letáček hovoří o tom, že expozice Život vesnice na Hané nás provede ojedinělým vesnickým muzeem, které nás zavede do poměrně nedávné historie běžného života na Hané. Slibuje nám setkání s téměř tisícovkou (to už dávno neplatí) předmětů všedního i nevšedního života na vesnici.
Skutečně ojedinělým exponátem je zde divadelní opona, která je Takovou malou cholinskou Slovanskou epopejí. Prohlédnete si zde ovšem také ukázky krojů, dobového domácího inventáře, školní učebnu nebo dary, které místní škole věnoval při své návštěvě velký cestovatel Emil Holub, A část expozice je – pochopitelně – věnována místnímu rodákovi stréčku Křópalovi a jeho ansámblu. A než přijde průvodce, můžete si v průjezdu prohlédnout výstavku fotografií obce (a některé byly hodně vydařené) nebo Flašarovy velkoplošné Hanáky z roku 1960. V přízemí budovy jsou navíc k nahlédnutí informační tabule, popísující historii například místních hospod, záložny a železnice.
Ale pojďme si teď projít celou muzejní expozici pomalu a postupně. Začínáme stylizovanou obytnou místností s předměty denní potřeby, mezi kterými se nachází i bible ze 16. století nebo hrací obrazy. Následují hanácké kroje, které doplňují sokolské a orelské uniformy. Nechybí malované truhlice a k vidění je také tradiční hanácký svatební koláč nebo - již zmíněná - část sbírky Emila Holuba. Jedná se převážně o vodní faunu, jejíž zástupci působí dojmeme albínů. Uvidíte zde i různé historické písemnosti, archeologické nálezy z obce a okolí nebo sbírka bankovek a mincí nejen české provenience. Nachází se zde již i nedávno vyřazená papírová padesátikoruna nebo její modrá sestřička s dvojkou na začátku.
Další prostory muzea zabírají předměty spíše technického charakteru. K vidění zde jsou zejména nástroje zemědělců, různé pračky, stroj na zmrzlinu, sbírka žehliček, stroj na výrobu ponožek, koňské postroje nebo „kombajn“, na kterém se průmyslově vázala povřísla. A ve školní třídě si můžete připomenout slabikář a početnici, se kterými jste začínali svá léta ve školních škamnách.
Závěrečnou část zahajuje skautská klubovna. Následuje všehochuť na pravoboku (např. hasičská stříkačka, první televie v Cholině, dřevěné slavnostní dělo a malé Lapidárium s hlavou někdejší zdejší sochy Svobody), levobok je věnován saním a bruslím. A to nejlepší nakonec. Čeká vás onen – velmi zachovalý - originál opony ze Záloženské dvorany, dílo pražského akademického malíře Camilla Daňka z roku 1924. Motivem opony je Libuše věštící slávu Prahy a symboly vyjadřující vzájemnou pospolitost v nedávno vzniklé Československé republice. Moravu zde představuje (uprostřed) Velehrad, Čechy zastupuje (vpravo) pražský Karlův most a Slovensko (vlevo) Nitra. Pak již vás čeká jen stejná cesta zpět.
Výklad je – samozřejmě – v hanáčtině. Nejsem zrovna fanouškem různých nářečí, ale tady to sedí a výklad ve spisovné češtině by snížil prožitek autentičnosti. Celkem se v muzeu nachází více než 1.200 exponátů, které současná paní správcová již 12 let řádně eviduje. Muzeum v Cholině je otevřeno denně (konečně někde nemají pondělní zavíračky), a to vždy v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hod. Vstupné je pro všechny – vyjma držitelů Rodinných pasů a Senior pasů - stejné (mnozí se teď na mě budou zlobit, ale je to tak správné, protože průměrný důchod je dnes podstatně vyšší než minimální mzda a cena je zde mírná), a to 30,- Kč. Jako vstupenku dostane každý návštěvník pohlednici s turistickým razítkem – a dokonce si můžete vybrat ze tří druhů. Dále si zde můžete zakoupit různé upomínkové předměty obce, turistické karty "Cesty ke hvězdám" s motivy cholinského kostela a muzea nebo Paměti obce Cholina.