Loading...
Občas se můžeme setkat s názory, že Češi jsou národ zbabělců, nebo zápecníků, kteří se v minulých dobách nechali snadno podmanit. Takové názory jsou ale spíše výplodem polovzdělanců, kteří se vrhli i do služeb minulého režimu, případu podlehli propagandě cizích mocností.
Že se Češi (i Slováci) prali z a svou svobodu dokazují i četné pomníky, rozeseté po celé naší zemi. Je pravda, že těch pomníků přibylo i době po listopadu 89, kdy se už mohlo vzpomínat na ty bojovníky, kteří tak trošku vybočovali z řady, nebo prostě nezapadali do osnov oficiálního výkladu.
Jedním z nich byl i kapitán Alfréd Bartoš, velitel výsadkové skupiny Silver A. Gabčíka a Kubiše (možná tak ještě Opálku) nemohli režimní dějepisci vynechat, protože jejich účast na Atentátu je nesporná a ač při tom asi skřípali autoři zuby, do čítanek a učebnic se někteří příslušníci československých výsadkářů přeci jen dostali. Těch výsadkářů však bylo daleko víc, mezi nimi právě skupiny Silver A a Silver B, které tak hezky připomněl i Honza Vyčítal.
Tyto skupiny měli v úkolu i podporu samotných atentátníků, ale hlavně pak zpravodajskou činnost. Zprávy se podávaly prostřednictvím vysílačky, bylo to právě ta, kvůli které byla posléze vypálená a vyvražděná osada Ležáky…
Alfréd Bartoš se narodil v roce 1916 ve Vídni, brzy ale rodina přesídlila do Sezemic u Pardubic a není tak nakonec divu, že v okolí Pardubic výsadek našel hlavní působiště. Po Heydrichově smrti okupační úřady rozpoutaly mohutné pátrání, které nakonec vedlo k likvidaci většiny výsadkářů. 21. června 1942 byl Bartoš odhalen a při pronásledování se pokusil o sebevraždu v pardubických Polabinách. Těžkému zranění podlehl o den později.
Za své činy byl Bartoš povýšen posmrtně nejprve do hodnosti štábního kapitána, později majora, v roce 2002 na plukovníka České armády. Obdržel několik vysokých vojenských řádů (Francouzský válečný kříž 1940, vícenásobně Čsl. Válečný kříž, 1940, 1942, 1945, řád Za Svobodu 1949, Rudé zástavy 1968, M.R. Štefánika 1992…).
V Sezemicích na hrdinu nezapomínají, svědčí o tom např. pamětní deska, kdy rodina bydlela. Od 17. června 2007 přímo před radnicí stojí socha Alfréda Bartoše v životní velikosti od sochaře Josefa Čermáka.
Jde o kamenný blok, v dolní části nahrubo opracovaný hranol, který přechází volně v trup hrdiny. V dolní polovině pomníku je nápis: KPT. ALFRÉD BARTOŠ, VELITEL SKUPINY SILVER A, 1916–1942.
U paty pak doplňující deska.