Šibenik – radnice (Gradska vijećnica u Šibeniku)
Turistické cíle • Památky a muzea • Radnice
Více než čtyřicetitisícové chorvatské město Šibenik nabízí svým návštěvníkům – mimo jiné – množství cenných historických památek. Prim mezi nimi hraje, samozřejmě, katedrála sv. Jakuba, ale to neznamená, že by ty ostatní nebyly rovněž cennými perlami na šňůře korálků chorvatských pamětihodností. Koneckonců vládu nad Šibenikem si postupně předávali např. uhersko-chorvatští králové, Benátská republika nebo rakouská monarchie. Jednu z nejkrásnějších památek města najdete přímo proti katedrále. Jedná se o dvojlodžiovou renesanční radnici ze 16. století. Přízemní lodžie je přitom otevřená, ta v patře zasklená. Budova Radnice se nachází na Náměstí Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske) a těsně vedle ní vede schodiště do staré části města.
Šibenická městská Radnice je všeobecně považována za jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Krešimirova města (zakladatel města byl chorvatský král Petr Krešimir IV.) a mnozí ji považují za nejkrásnější chorvatskou radnici vůbec. Byla postavena v I. polovině 16. století (zřejmě v letech 1533 až 1546) ve stylu vrcholné renesance a uvádí se, že budova je charakterizována výraznou harmonií. Hlavní architekt stavby je, bohužel, neznámý. Přízemí je tvořeno devíti půlkruhovými – typicky renesančními – oblouky. Ty spojují deset pilířů pod římsou. Zde také najdeme reliéfy velkých lvích hlav. V přízemí kdysi sídlíly kanceláře, zatímco zasedání městské rady se konalo ve slavnostním sále. Průčelí prvního patra je rozděleno sloupky a spodní část tvoří balkonová balustráda, zdobená reliéfy lvích hlav a květinovými ornamenty. Na levé straně Radnice se nachází malá zvonička. Její zvon svolával šlechtu k jednáním městské rady města. V 18. století zde – po obou stranách - místní architekt Ivan Skok vybudoval krásné schodiště.
Dnešní budova je už – bohužel – vlastně novostavbou. V průběhu II. světové války (přesněji 13. prosince 1943) byla Radnice kompletně zničena při spojeneckém leteckém útoku na město, které „úpělo“ pod německou okupací. Hned po válce byla radnice - ve své původní podobě – znovu postavena pod odborným vedením architekta Harolda Biliniće a její interiér byl vybaven v souladu s novým využitím budovy. V prvním patře radnice je dnes umístěn reprezentační sál, ve kterém probíhají civilní sňatky a městské slavnosti, přízemí pak bylo zrekonstruováno jako restaurace.
Omluvte, prosím, kvalitu panoramatické fotografie ve fotogalerii. Jako ilustrační foto mi přišla důležitá, ale lépe to s těch dvou snímků prostě složit nešlo.