Skály Jeřábu
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Zajímavou lokalitu najdeme na severním svahu Velkého Klínu, přesněji řečeno v okolí kóty Jeřáb (1077m). Jedná se o vystupující pás skalek o délce přes 300m, vysokých cca 5m (místy i více). Jedná se o výchozy podloží metamorfovaných svorů, ale převážně ruly fylonitu. Horniny patří do oblasti regionálního členění k Českému masivu, krystalinika a prevariského paleozoika, moravské oblasti – silezika, v žulovském masivu. Stáří devonské.
V horninách můžeme sledovat výskyt větších krystalů druhotné krystalizace – to je znak ruly fylonitu. Na přítomnost skal upozorňuje textační místo žluté značky od Bělé k Červenohorskému sedlu, přístup neznačenou svážnicí, případně obdobně z vrcholu Velkého Klína.
Takových skal je v Jeseníkách celá řada, ve některých mapách je na vrcholu Jeřábu vyznačen kruhový rozhled, což ovšem platilo v dobách, kdy byl okolní les vykácený, dnes už okolní stromy dosahují výšky kolem 10-15m a ačkoliv se na nejvyšší skálu dá vylézt, vidíme jen vrcholky hor přes vršky převážně Smrků, nicméně zajímavé místo zatím stále stojí za návštěvu.