Filipovice - opravdu pěkný skipark
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Do Bělé pod Pradědem, lépe řečeno její okrajové části, což je osada Filipovice na severním úpatí hlavního hřebene Hrubého Jeseníku pod Červenou horou. Osada je rozložená přímo u hlavní silnice č. 44 spojující Jesenicko s vnitrozemím horským přechodem Červenohorského sedla.
Za čím jedeme?
Lyžařské areály se dají rozdělit na ty, které celkem rychle vyrostly ve velká lyžařská střediska a pak na ty, které z celkem skromných poměrů pomalu narůstají ve vybavené a větší areály. K takovým patří i areál ve Filipovicích. Původně vlastně louka na úpatí vrchu Točník sloužila jako příležitostná cvičná louka spíše potřebám místních chatařů vybavená skromným kotvičkovým vlekem. Po změně režimu se vlek změnil na vlek talířový, pak přibyl další a areálek si začal získávat své návštěvníky. To už bylo nutno zkvalitnit nabídku, takže louka se o něco prodloužila, přibyl druhý vlek a zasněžování. Blízkost Polských hranic pak přilákala i zahraniční klientelu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Největším restauračním a ubytovacím zařízení ve Filipovicích je hotel Stará pošta, kdysi zotavovna ROH Úsvit. Za války byl hotel v držení Hitlerjugend a jak se blížila fronta byl i lazaretem. Název Stará pošta upozorňuje na skutečnost, že původně tu byla přepřahací stanice poštovních dostavníků, které přejížděly přes Červenohorské sedlo. Ovšem občerstvení je k dispozici přímo v areálu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nápor návštěvníků přinutil investovat do dalšího rozvoje, čili asi třetím rokem je hlavním dopravním zařízením asi 900metrová dvousedačková lanovka, která lyžaře vyveze z výšky cca 670 m ( uváděno je 672m) do výšky 870 m n.m. Přímo podél ní vede přímá sjezdová trať, zhruba v horní třetině odbočuje z přímé sjezdovky boční, o něco delší, tedy i mírnější sjezdovka cca o 200 m delší. Přímá sjezdovka je označená jako červená, delší boční je značená jako modrá. Ovšem i červená sjezdovka není nijak zvlášť krkolomná, vršek je trošku prudší (i užší, asi po 100 m už je sjezdovka celkem dosti široká (40-50m) a celkově celkem mírná, zhruba ve spodní třetině ještě následuje poněkud prudší úsek, ale není to nic hrozného. Modrá sjezdovka je díky větší délce mírnější, objíždí malý lesík, který ji dělí od červené, v závěru je rovněž poněkud prudší (asi 50m), následuje společný široký dojezd obou sjezdovek k lanovce. Vedle lanovky je momentálně k dispozici dvoukotva zhruba do poloviny svahu. Areál je solidně vybaven nabízenými službami, v nové hlavní budově je k dispozici samoobslužný bufet, pokladna. Před budovou je terasa s venkovním posezením, další občerstvovna je Aprés ski bar Elan (obligátní kruhový skleník). Kdo přijede bez lyží, najde tu půjčovnu, děti mohou rodiče odložit do lyžařské školy.
Skipark Filipovice znám samozřejmě dlouho, ale na sjezdovky jezdím raději do bližších areálů, ale když už byla pěkná neděle, vyjel jsem na průzkum. A užít si zatím rozpačité zimy. Příliv studeného vzduch od severu způsobil, že momentálně je na Jesenicku (na severu) hezčí zima než na jižní části Jeseníků. Sjezdovka se mi skutečně líbila, veskrze rekreační svah, snad jen poměrně velká fronta. Ovšem Filipovice jsou jeden z mála areálů, které (s malými odmlkami) zatím sezónu drží. Majitelé areálu mají poměrně zajímavé plány do budoucna, už složená je vedle areálu nová (přesněji ojetá) čtyřsedačka Leitner, která by měla být hotová na sezonu 2014/15. Ta by měla mít délku 1050m, vést by měla asi do výšky 940m (k lesní cestě pod vrch Točník). K tomu další patřičně dlouhá sjezdovka. Na léto chystají u kotvového vleku bobovou dráhu, asi podobnou té v Petříkově.
Ostatní informace
Děti mají k dispozici pohyblivý pás, k povyražení je snowtubing (sněžné čluny). Zběžně jsem si prohlédl ceník, půldenní permanentka asi za 320,- Kč, celodenní 450,- což jsou celkem snesitelné ceny, různé vícedenní permanentky, slevy pro skupiny, studenty, seniory apod. Bufet je otevřen v sezonně denně od 9 do 16 hod a na večer od 18 hod. Zajímavostí je určitě celá osvětlená červená sjezdovka, tedy jedno z nejdelších večerních (či nočních) lyžování v Jeseníkách.
Cena občerstvení celkem střední (gulášovka 37,- točená 10 za 30,-).
Parkování tradičně zdarma.
Ještě malý poznatek, 9.2.2014 jsme byli lyžovat ve větší sestavě, ačkoliv je blbá zima, sjezdovky obstojně vysněžené, všeobecná spokojenost, hlavně pro dívky jsou sjezdovky ideální, přípodně pro milovníky velkých carvingových oblouků.