Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Skalka "Krtinec" - (kdysi známé vyhlídkové místo), která se vypíná vedle silničky se zeleným turistickým značením asi 2 km od motorestu na Skřítku, je dnes místem, které cykloturisté míjejí jen s pohrdavým úsměškem na rtech. Většina raději šlápne do pedálů, aby byli co nejdříve na rozcestí Hvězdě a odtud zamířili ke známým zříceninám hradu a skalám Rabštejna. Jen málokdo tu zastaví, opře kolo o strom pod tur.rozcestníkem a jde se po pěšině podívat na ten "přírodní div" zblízka. Z odvrácené strany vypadá sice skalka mnohem malebněji, ale ani tady nedosahuje nijak ohromující výše a tak si své hanlivé přízvisko víceméně zaslouží. A kdysi krásnému výhledu na Rudolticko a Sobotínsko dnes brání dosti vzrostlý okolní porost. Stačí ale mezi balvany sestoupit po svahu o nějaký ten metr níž a nějakého toho (i když omezeného) rozhledu po krajině se přece jen dočkáte. A pokud stočíte svůj zrak dolů do lesa vlevo, nejspíš budete překvapeni pohledem na zajímavé skalní "trojvěží," vystupující z mladého porostu. (Tady ale není proč se divit: na tabulce rozcestníku přece bylo jasně napsáno, že se na těchto místech vyskytují slepencové a křemencové skály! A tím pádem je rázem jasné, že vrcholová skalka Krtince tu nebude ojedinělým skalním výchozem...)
Pokud k asi 60 m vzdáleným skalám sestoupíme, mineme cestou jednu hezkou skalní věžičku (tor) a teprve zblízka vidíme, že ty zbylé rozeklané a velice bizarní skalní věže tvoří vrcholek přes 20 m dlouhé skalní hradby. Výše skalních stěn od úpatí po vrchol přesahuje 9 metrů, a tak tu o nějakém "Krtinci" nemůže být už vůbec řeč! Návštěvníka zaujme také nezvyklá barevnost těchto skal. Podle mého skromného laického názoru ale nejsou tvořeny slepenci, jak hlásá cedule u turistické silničky, ale šedým kvarcitem a křemenem velmi zářivých žlutých a bílých barev. Ten skálu neprorůstá jen ve zpevňovacích žílách, ale tvoří v ní také velké čočky, bloky a jakési nalepené nádstavby. Kdybych pohled na tuto raritu neživé přírody mohl k něčemu přirovnat, tak mi vytane na mysli rozbitá trojbarevná váza, slepená potom jen tak "halabala" znovu dohromady!
Pro toto své tvrzení uvádím jako příklad skálu Bíllého kamene nad Skříteckou roklí. Od Krtince je vzdálena sotva 400 m východním směrem a její Vysoká kvarcitová stěna je na svém vrcholku rovněž přizdobena "nádstavbou" z neskutečně bílého křemene. Další dvojbarevné (ale už křemencové) skalky naleznete v nejbližším okolí. Pokud to vezmeme z opačného hlediska, pak tedy skalnatý hřeben sestupuje od Bílého kamene dolů k Rudolticím a za místem, kde jej protíná lesní asfaltka se značenou trasou, nad povrch zemský vystupují další výrazné skalní výchozy... tady nazývané "Krtincem." Jeho spodní skála je přinejmenším velmi pozoruhodnou skalní hradbou a určitě zaslouží pozornost. Jenom bych chtěl upozornit na poněkud krkolomný terén na skalnatém hřebínku u skal: při sestupu k jejich úpatí jsem uklouzl na kluzkém kamenu a upadl do mokrého borůvčí. Protože jsem měl v tom momentě v ruce fotoaparát s odkrytým objektivem, trochu mi do něj z okolních keřů "napršelo!" Projevilo se to na kvalitě posledních tří snímků v přiložené fotogalerii, za což se všem čtenářům moc omlouvám...