Jesenické skalní vyhlídky - 2.Černé kameny
Narazíme na ně, pokud půjdeme od Bílého kamene po hřebenové vrcholové pěšině směrem k jihu - k nejvyššímu vrcholu Hraběšické hornatiny (podcelek Hanušovické vrchoviny) - Černým kamenům s kótou 956 m. Naše stejnojmenné skalní seskupení se nachází přibližně za polovinou vzdálenosti k druhému vrcholu a jeho rozčepýřené témě se vypíná 954 m nad nejbližší mořskou hladinou.
Černé kameny jsou na mapách.cz označeny příslušnou skalní ikonkou a je třeba dodat, že je jich tady opravdu hodně. Ony jsou totiž součástí minimálně sedmdesát metrů dlouhé a více jak 15 m vysoké, převážně už ale rozpadlé skalní hradby. Ti, kdož znají Ztracené kameny ležící v jižní části hlavního hřebene Hrubého Jeseníku, budou nejspíš překvapeni, jak je jim tohle „šutroví“ podobné. I tady vidíme notně rozeklanou skalní hradbu tvořenou kvarcitem, který má tendenci se rozpadat na jednotlivé bloky a hranáče. Pod úpatím ústředního skaliska táhnoucího se od severu k jihu uvidíme na zbývajích dvou světových stranách působivá balvanitá či kamenná moře.
Temeno rozpadlé skalní hradby Černých kamenů nabízí na okolní hornatou krajinu dva velmi pěkné širokoúhlé, leč jen polokruhové výhledy. Nebýt kóty 948 m (Bílý kámen) a kóty 956 m (Černé kameny), které od severu a jihu svými vrcholky pohled omezují, byl by kruhový. I tak se můžeme ve zbylé rozhledové výseči kochat pohledy na jižní část hlavního hřebene Hrubého Jeseníku, který se vypíná vysoko nad sedlem Skřítek a vytváří na obzoru mohutnou modravou kulisu. Překvapí pohled na „moře“ vrcholů tvořících jeho podhůří, dobře vidíme Sobotínsko i Šumpersko. Město Šumperk je též dobře rozeznatelné, těm méně bystrookým doporučuji sebou vzít dalekohled. Díky vyššímu přiblížení pak můžeme dobře pozorovat i vzdálený masív Králíckého Sněžníka, doplňujícího vkusně malebnou kulisu hor a vlevo od něj zahlédneme i některá temena kopců, patřících již Orlickým horám.
Směrem na druhou východní stranu pak uvidíme hlubokou dolinou říčky Oskavy, vrchy okolo Dobřečova a Bedřichova a za nimi na obzoru řadu plochých kopců přináležících Nízkému Jeseníku.
K Černým kamenům žádná turistická trasa nevede, takže je nutno se k nim dopravit po svých. Což nebude žádný problém: stačí držet se modré turistické trasy, která se na rozcestí ležícím 1 km za Skřítkem od zelené trasy. Modrá vede k Rabštejnu, my ale – až mineme strmý lesní svah Bílého kamene – z ní odbočíme vpravo do hvozdu po některé z vyšlapaných pěšin. Ty nás dovedou na vrcholový hřebenový chodník a po něm pokračujeme směrem k jihu k blízké hradbě Černých kamenů. Pokud budeme dostatečně všímaví, jistě nepřehlédneme vysoké otesané kameny, jež v minulosti vymezovaly hranici dvou panství.