Černé kameny - vyhlídkové skály na kótě 954 m
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Tyto Černé kameny jsou nepřehlédnutelným skalním vrcholem přibližně na půli cesty po vrcholové pěšině mezi Bílým kamenem a nejvyšším vrcholem Hraběšické hornatiny Černé kameny. Dosahují nadmořské výše 954 m. Na novějších mapách a Mapách.cz není tato kóta pojmenována, ale na mapách starších se název objevuje. Kameny tu tedy jsou a je jich hodně, neboť jsou všechny součástí minimálně 70 m dlouhé a více jak 18 m vysoké skalní hradby. Tady nutno uvést, že dnes už je to skalní hradba notně rozčechraná - je totiž budovaná horninou kvarcitem a ten se rozpadá na jednotlivé bloky a hranáče. Všude okolo ústřední "hradby" vzniká na svazích pod skaliskem také balvanité moře. Skály jsou - tak jako mnohem známější skalní hradba Ztracených kamenů nedaleko odtud na hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku, spíše bělostné a proto je jejich staré přízvisko Černé kameny matoucí. (Autor názvu je zřejmě navštívil v zataženém dni, kdy na ně nesvítilo slunce. Když jsem zde byl poprvé, stalo se mi něco podobného a tyto skály byly spíš šedé až černé. Stejně tak nedaleké skály nad loveckou chatou Alicí, které byly v kalném dopoledni dokonce tmavě černé a přitom nesou název Bílé kameny. Za jasného odpoledne se ale sluncem prozářené skalní stěny opravdu mění na barvu bílou, ale to jenom tak na okraj.)
Rozpadlá skalní hradba Černých kamenů nám nabídne naprosto nečekaný skvělý kruhový výhled, který je jen na jižní straně omezen hlavním vrcholem Černých kamenů (956 m) a na severní straně kótou Bílého kamene (948m). Ve zbylé rozhledové výseči můžeme obdivovat výhledy na masív hlavního hřebene Hrubého Jeseníku, který od sedla na Skřítku prudce stoupá do téměř nebeských výšin nad ním a tvoří na obzoru mohutnou hradbu hor. Dále se můžeme obdivovat výhledu do hlubokého žlebu údolí Oskavy, kopce a vrchy okolo Bedřichova a Dobřečova. Za nimi vidíme táhlou vlnu plochých vrcholků Nízkého Jeseníku. Na straně druhé nás překvapí rozhled na "moře" vrcholů podhůří Hrubého Jeseníku a vidíme na celé Sobotínsko a Šumpersko. Toto město je z Černých kamenů velice dobře rozpoznatelné, pro lepší pozorování každopádně doporučuji vzít sebou dalekohled. Kulisu hor na samém obzoru vkusně doplňuje masív Králického Sněžníku a vlevo od něj už některé vrcholky hor Orlických.
Toto místo tedy umožňuje až nadpozemsky krásné výhledy a protože k němu není vyznačena žádná turistická trasa, můžete se tu - pokud ho najdete, pohledem na krásná panorámata v klidu kochat sami. Přístup sem přitom není nijak složitý: po modré a zelené od Skřítku k Rabštejnu přijdete po 1 km na silničku s rozcestím, po modré pokračujete vlevo dál a když míjíte po pravici strmější lesní svah, odbočíte některou z pěšin na jeho vrchol. Ocitnete se na (nebo pod vrcholem Bílého kamene) - po hřebeni běží k jihu chodník, lemovaný občasnými hraničními kameny dvou panství a asi po 400 m vystoupáte lesním průsekem k prvním balvanům rozpadlé skalní hradby. (Pěšina za skalní hradbou pokračuje směrem k jihu přes úzkou loučku a mezi lesními stěnami k nejvyššímu vrcholu Hraběšické hornatiny k jen o 2 metry vyššímu hlavnímu vrcholu Černé kameny, který je ale bez výhledů, neboť je skryt v lese. Že jsou tato popisovaná dobře přístupná a nadmíru atraktivní, tomu budiž důkazem spokojenost mé ženy, která si i přes svou bolavou nohu an terén nijak nestěžovala a naopak po návštěvě všech skalních atrakcí hřebene předla spokojeností jako kočka...)
/Od Bílého kamene je to po pěšině k výhledovým skalám asi 450 m, od nich k hlavnímu vrcholu Černé kameny dalších asi 400 m/.
Černé kameny jsou jedním z nejvyšších bodů Hraběšické hornatiny. Leží na vrcholovém hřebeni mezi Bílým kamenem a o dva metry vyšším vrcholkem hory Černé kameny (956 m), ten je ale bez skal. Rozpadající se skalní hradba je tvořena - stejně jako nedaleké Ztracené kameny na hlavním hřebenu Hrubého Jeseníku - kvarcitem. Na první detailní pohled nám struktura kamene může připomínat mramor. Některé balvany jsou silně prorostlé křemenem. Skalní hradba je na vrcholu a na svazích pokryta hranáči, souvislé skalní stěny najdeme jen na západní a východní straně. Skály převyšují okolní terén o 15 až 20 m a jejich délka je více jak 100 m. Za hezkého počasí jsou z nich krásné výhledy na Sobotínsko a Rýmařovsko. "Kameny" leží mimo značené turistické trasy - (nejblíž najdeme modrou značku vedoucí ze Skřítku na nedaleký Rabštejn), jsou ale dobře přístupné po vrcholové pěšině. Ta vede po hřebeni, zvedajícím se nad lesní cestou, po které se sem dostanete od zastávky busu na Skřítku. Pěšina dále pokračuje po hřebeni k nedalekým skalním hradbám poblíž chaty Alice - k Bílým kamenům - a ke zpevněné lesní cestě, po které se dostaneme z této překrásné divočiny zpět do civilizace...
( Na závěr bych chtěl upozornit, že pojmenování skal je trochu zmatené: název "Černé kameny" dostaly snad proto, aby se tato rozpadlá skalní hradba svým jménem odlišila od nedalekého vyhlídkového "Bílého kamene." Já ho ale ve zvedající se mlze nějak přešel a na pěšinu na hřebeni jsem se dostal až v místech, kde jsem minul lepenkové ukazatele na stromě se směrovkami SKÁLY a SEDLO. Protože jsem podle jména "Fanda" fanda také do skal, pokračoval jsem k už popisované skalní hradbě. Dle mého názoru se k ní pojmenování "Černé kameny" vůbec nehodí, protože se skládají z bělostné horniny. Aby v tom byl ještě větší zmatek, tak asi 500 m po pěšině odsud směrem na jz se nachází pod nejvyšším místem hřebene, který je na mapě označován jako Černé kameny s kótou 956 m, další rozsáhlé skalní seskupení s tmavými až černými skalními hradbami. Nacházejí se v prudkém svahu a na návrší nad kamennou loveckou chatou Alice. Tyto skalní útvary se na mapách označují Bílými kameny! A teď aby se v tom prasátko vyznalo, viďte, vážení?!?)
A ještě jedno upozornění: na Mapách.cz byla ikonka skal s tímto článkem omylem umístěna na vlastní vrchol Černé kameny, který ale pokrývá les bez výhledů a naleznete zde jen několik drobných skalek. Ty "moje" kameny jsou sice opravdu nepřehlédnutelným, ale na mapách nijak nepojmenovaným "mezivrcholem" hřebene!