Sousoší svatého Jana Nepomuckého v Mostě u kostela Nanebevzetí Panny Marie
Jedná se o památkově chráněné barokní sousoší vysoké hodnoty, které vzniklo patrně v první polovině 18. století. Tři sochy, každá na vlastním podstavci, mají společné podnoží. Dominantní je zde svatý Jan Nepomucký na velmi vysokém soklu, po stranách, ale o něco vzadu, mu dělají společnost svatá Anežka a svatý Karel Boromejský. Vlevo a vpravo od ústřední sochy jsou ještě na nižších soklech vázy. Nejenom tyto podstavce jsou zajímavě zdobené a ukončené přesahujícími profilovanými římsami a volutami.
Jedná se o poměrně rozlehlý soubor soch na společné plošině, ke které je přístup po dvou schodech, které se směrem nahoru zužují. Výrazný sokl – podstavec pod Janem Nepomuckým dosahuje až do výšky hlav zbývajících dvou soch. Je zajímavě reliéfně ozdoben, především motivem padající vody do tří misek pod sebou. Z té poslední teče voda na plošinu. V dolní části proudu vody je také do trojúhelníku rozmístěno pět šesticípých hvězd. Dále lze ve střední a horní části soklu spatřit rostlinný motiv s rozeklanými listy a ornament ze zatočených stvolů s listy. Obdobně je zdobena i zadní stěna soklu.
Vlastní socha Jana Nepomuckého se nachází ještě na dalším podstavci, které je proveden značně netradičně. Jedná se totiž o zajímavě vytvořenou a rostlinnými motivy zdobenou vázu s konvexně – konkávní spodní částí a miskovitou vrchní částí. Jan Nepomucký patrně klečí na váze, respektive v obláčcích, které se ve váze nacházejí. U nohou má okřídlené hlavičky andílků.
Také v tomto případě je socha svatého Jana Nepomuckého zobrazena obdobně jako v jiných případech. Rozeznatelné jsou jednotlivé části kanovnického roucha – biret, kapuce, almuce, rocheta a klerika. Kněz má obě paže ohnuté v lokti, v levé ruce drží sejmutý biret. Pravou přidržuje před tělem krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství a palmovou ratolest, která symbolizuje vítězství.
Jan Nepomucký má vlnité polodlouhé vlasy a hlavu mírně zakloněnou. Bradu mu zdobí krátký plnovous. To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, je pět hvězd okolo jeho hlavy. Mají připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství. Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami.
Sousoší svatého Jana z Nepomuka se nachází na okraji města Most, na dohled od kostela Nanebevzetí Panny Marie, který se musel kvůli zmíněné těžbě uhlí v roce 1975 stěhovat. Sousoší ale také cestovalo. Původně se nacházelo ve starém Mostě, na rohu ulic Roosweltova a Tylova, ale roku1987 bylo přestěhováno do Vtelna ke kostelu Povýšení svatého Kříže. Podruhé cestovalo roku 2005 na současné místo. Jedná se tudíž o další hmotný doklad původního starého města Most.
Kdyby se Jan otočil dozadu, mohl by spatřit jezero Most. To vzniklo zatopením bývalého lomu na hnědé uhlí a jméno dostalo jako vzpomínka na královské město Most, které bylo zbouráno v důsledku těžby hnědého uhlí.
*
O kousek dál stojí další Jan Nepomucký, který tam také není sám: https://www.turistika.cz/mista/sloup-se-sochou-zemskych-patronu-ve-meste-most/detail
*
Tady je mé povídání o přesunu nedalekého kostela: https://www.turistika.cz/mista/nejtezsi-predmet-premisteny-po-kolejich-kostel-nanebevzeti-panny-marie-v-moste/detail
*
A zde je mé povídání o nedalekém jezeru Most:
https://www.turistika.cz/mista/jezero-most-ve-meste-most/detail