Do Mostu za poznáním i dalekými výhledy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Královské město Most ležící na rozhraní Krušných hor a Českého středohoří, město, které prošlo takovými změnami jako žádné jiné město v Čechách, bylo cílem našeho výletu.
První zmínka o městě je datována již do 10. století, kdy tudy procházela obchodní stezka mezi Prahou a Saskem. Ve 13. století se město stává majetkem českých králů a začíná vzklétat. Na vrchu Hněvín nad městem je vystavěn kamenný hrad, který odolal i nájezdům husitů o 200 let později. Na konci 16. století na hradě nedobrovolně pobýval i jeden z alchymistů Rudolfa II. Edward Kelley, který ve zdejším vězení i zemřel, poté co u císaře upadl v nemilost. Osudovým se pro hrad stává třicetiletá válka, kdy byl dobyt Švédy a ti ho využívali jako opěrný bod pro své pustošivé výpravy do města Mostu i do vzdálenějšího okolí. Po těchto událostech je hrad na žádost mosteckých občanů pobořen a jeho vzkříšení přichází až na začátku 20. století, kdy je na vrchu Hněvín vystavěna jeho napodobenina. Významným historickým datem pro město je i rok 1517, kdy začala výstavba gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, který svou největší slávu zažije až o 458 let později, kdy je po kolejích přesunum o 841 metrů, aby unikl zkáze, kterou bylo pro staré královské město rozhodnutí o jeho zbourání, jelikož se nacházelo na velkých ložiscích hnědého uhlí. Nový Most se začal stavět na konci 50, let minulého století a postupně do něj byli přestěhováni obyvatelé starého historického města, jehož osud byl definitivně zpečetěn v roce 1963, kdy se rozhodlo o likvidaci starého českého královského města Most. Jedním z objektů. který unikl demolici je budova bývalého německého gymnazia, kde dnes sídlí Oblastní muzeum v Mostě. A právě na parkovišti před muzeem začíná naše vycházka za poznáním a krásnými výhledy v Mostě.
Za čím jedeme?
Budova Oblastního muzea v Mostě byla vystavěna v roce 1913 jako budova německého gymnazia. Po roce 1945 zde byla průmyslová škola a od roku 1982 patří tato krásně vyvedená architektonická budova muzeu. Muzeum bylo veřejnosti zpřístupněno po celkové rekonstrukci objektu v roce 1996. Expozice muzea nás seznámí s geologickým vývojem podkrušnohorské hnědouhelné pánve, s životem a přírodou na Mostecku, nebo s životem baronky Ulriky von Levetzow, která byla láskou J. W. Goetha. Probíhají zde i příležitostné výstavy, které jsou většinou orientovány na život a historii tohoto kraje.
Po prohlídce muzea se vydáme po modře značené naučné stezce směrem na Hněvín. Procházíme krásnou vilovou čtvrtí Mostu a v ulici Jana Žižky nás určitě zaujmou kapličky bývalé křížové cesty. Na konci ulice vcházíme do zalesněného prostoru vrchu Hněvín a začínáme pomalu stoupat k vrcholu. Minulost tohoto místa byla již stručně popsána a tak k součastnosti.
V areálu znovuobnoveného hradu se nachází restaurace, vyhlídková věž, hvězdárna a expozice věnovaná nejslavnějšímu vězni tohoto místa, magistru Edwardu Kelleymu. Pro romanticky založené návštěvníky nabízí přímo kouzelný výhled na Krušné hory a hlavně na České Středohoří. Prostě ideální místo ne relax. Posadit se na lavičku a koukat do krásně zvlněného kraje, který za poslední léta, kdy zde probíhá revitalizace přírody, dostává doopravdy pěknou podobu.
Při sestupu z Hvěvína se držíme stále modře značené trasy naučné stezky, po které se dostaneme zpět na parkoviště před Oblastním muzeem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení je možné v hradní restauraci na Hněvíně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásný výhled do zdejšího kraje z Hněvína pohladí duši snad každému.
Ostatní informace
Oblastní muzeum V Mostě:
otevřeno celoročně kromě pondělí, ve všední dny 12-18, o víkendu 10-18. Základní vstupné 30,- Kč, + příplatek za příležitostné výstavy.
Hněvín
Restaurace otevřena denně od 11 hodin.
Vyhlídková věž otevřena od května do konce září, vstupné 20,- Kč
Hvězdárna otevřena denně, vstupné 40,- Kč.
Dílna magistra Edwarda Kellyeho otevřena od května do konce srpna, vstupné 20,- Kč.