Barokní kostel sv. Ducha
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Roku 1995 byla dokončena rekonstrukce tohoto bývalého městského Barokního špitálu, v němž má vdnes zázemí i Státní galerie výtvarného umění. Najdeme zde i stylovou restauraci. Poté se uskutečnila i oprava gotického kostelíka sv. Ducha, jenž tvoří přirozenou součást s městským špitálem. Špitální kostel sv. Ducha je v současnosti nejstarší dochovanou stavbou ze Starého Města Mostu.
Až asi do první třetiny 14. století byl křížovnický špitál jediným podobným zařízením svého druhu. Poté si město postavilo před hradbami při pražské cestě vlastní špitál. Na pražském předměstí města tak vyrostla významná stavba: městský špitál spolu s kostelem sv. Ducha. První písemná zpráva se k němu váže roku 1351.
Barokní kostel sv. Ducha je jednolodní stavba s trojbokým závěrem a s půdorysem obvyklým u ostatních špitálních kostelů v jiných městech. Stavba má podélný tvar s pravoúhlou plochostropou lodí a pětiboce uzavřeným presbytářem. Interiér kostela je osvětlen dvěma okny a přístup vede přes lomený pětiboký portál. Na jednom ze svorníků klenebních žeber lze najít erb řádu křížovníků Božího Hrobu na Zderaze To proto, že tento kostel byl filiální k farnímu (děkanskému) kostelu v Mostě, v němž měli Zderazští mpodací právo.
Loď kostela zdobí nástropní malba od mosteckého rodáka a malíře Jana Václava Tschöppera. Na hlavním oltáři je obraz Narození Páně ( z doby po roce 1774) od Ignáce Raaba. Kostel je jediným dokladem gotické architektury z doby před rokem 1515.
Přilehlý špitál je obdélný, jednopatrový, trojtraktový, a má dlouhou střední chodbu a klenutou lunetovou klenbou. Hlavní průčelí budovy špitálu má pět okenních os s patrovou a korunní římsou. Roku 1726 prošel špitál barokní přestavbou.